Šobrīd riskantākā biznesa nozare pasaulē – metālapstrāde

Četros no sešiem pasaules reģioniem metālapstrādes biznesa risku novērtējums ir pasliktināts līdz ļoti augstam, liecina starptautiskā kredītrisku apdrošinātāja Coface jaunākais nozaru risku vērtējums.

Eiropā vērojami nozaru uzlabojumi, tomēr jaunietekmes valstīs Āzijā un Latīņamerikā sektoru riski palielinās.

Metālapstrādes nozares vērtējums kopš pagājušā gada beigām ir mainīts jau otro reizi, kredītriskam tagad kļūstot «ļoti augstam» arī Latīņamerikā un Tuvajos un Vidējos Austrumos. Šādas izmaiņas ir nesenā melno un krāsaino metālu cenu krituma rezultāts, kas ietekmē uzņēmumu peļņu. Tas metālapstrādi padara par šobrīd riskantāko nozari pasaulē. Rietumeiropā un jaunietekmes valstīs Āzijā metālapstrādei saglabājas «ļoti augsta» riska vērtējums, bet Centrāleiropā un Ziemeļamerikā – «augta riska».

«Pašlaik riskam vairāk pakļautas ir tās nozares, kas atkarīgas no uzņēmumu ieguldījumiem, it īpaši Āzijā, Latīņamerikā un Ziemeļamerikā. Savukārt risku vismazāk skartās nozares visā pasaulē ir saistītas ar mājsaimniecību patēriņu,» atzīmē Coface direktors Latvijā Arnis Blūmfelds. «Vēl viens nozaru nestabilitātes iemesls bez finanšu tirgu svārstībām un joprojām zemajām naftas cenām ir vājie starptautiskās tirdzniecības izaugsmes rādītāji. Tie būtiski ietekmē pārvadātājus, jo īpaši kuģniecību. Arī Latvijas ostās gada pirmajos trijos mēnešos novērots būtisks kravu apgrozījuma kritums, kas skaidrojams ar ekonomisko situāciju Krievijā, zemajām energoresursu cenām, kā arī sankcijām starp Eiropas Savienību un Krieviju.»

Lai gan sarežģījumi pasaules ekonomikā skāruši visus pasaules reģionus, Eiropa piedzīvo pozitīvus impulsus. Kopumā Centrāleiropā saglabājas zemāki riski nekā citos reģionos, kaut arī ķīmiskās rūpniecības nozares vērtējums ir pasliktināts līdz «vidējam riskam». Rietumeiropā galvenais izaugsmes dzinulis ir patēriņa pieaugums. Attiecīgi automobiļu nozares perspektīvas atzītas par labvēlīgām, un sektora risku vērtējums ir uzlabots. Pozitīvas izmaiņas skārušas arī farmācijas nozares risku atzīmi, paredzot šim sektoram stabilu izaugsmi, ņemot vērā gan Eiropas iedzīvotāju novecošanu, gan fiskālās taupības politikas beigas. Tekstilizstrādājumu un apģērbu nozares vērtējums Rietumeiropā ir pasliktināts līdz «augstam riskam».

Jaunietekmes valstīs Āzijā vērojamas elektronikas tirgus piesātinājuma pazīmes. Tas īpaši attiecas uz personālajiem datoriem un planšetdatoriem, kuru pārdošanas apjomi turpina samazināties. «Gada sākumā zemāka aktivitāte virknē nozaru tradicionāli iezīmējas arī Latvijā, kas izteikti vērojama informācijas tehnoloģiju sektorā,» atzīmē Blūmfelds.

Ref:103.000.103.10018

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas