Sociālās aprūpes centros grūtības nodrošināt COVID-19 pacientu izolāciju

Tiesībsarga biroju satrauc sociālās aprūpes centru grūtības nodrošināt inficēto pacientu izolāciju no veselajiem, trešdien, 27.maijā, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē norādījusi tiesībsarga vietniece Ineta Piļāne.

Viņa skaidroja, ka cilvēktiesību ievērošana sociālās aprūpes centros un pansionātos ārkārtējā situācijas laikā ir ļoti nozīmīgs jautājums un tam jāpievērš uzmanība. Pēc masveida inficēšanās sociālās aprūpes centrā Mārsnēni ir izgaismojies koordinācijas un, iespējams, arī komunikācijas trūkums, norādīja Piļāne.

Tiesībsarga birojs ir pieprasījis informāciju arī par citiem valsts un pašvaldības sociālās aprūpes centriem. «Mēs esam diezgan bažīgi, jo izgaismojas pietiekami nopietnas problēmas. To atzīmēja arī atsevišķi pašvaldību pansionāti, proti, ja būtu situācija, kad nepieciešams inficētos klientus nošķirt no citiem , tad pansionātiem atsevišķu telpu nav, un tas varētu sagādāt zināmas grūtības,» uzsvēra Piļāne.

Tiesībsarga biroja ieskatā, nav normāli, ka vienā iestādē kopā atrodas slimie ar veselajiem, un veselajiem nav iespējams iziet pat svaigā gaisā.

Tiesībsarga biroju satrauc situācija, ka pansionātiem nav nodrošinātas iespējas laicīgi piekļūt klientu analīžu rezultātiem. Tā rezultātā centri informāciju par pozitīvām COVID-19 testiem saņemot novēloti.

Veselības ministrijas (VM) Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa norādīja, ka Veselības inspekcija (VI) apsekojusi visus Latvijas pansionātus, lai novērtētu sociālās aprūpes centru iespējas izolēt slimos no veselajiem.

Viņa skaidroja, ka ar COVID-19 inficējies pacients ir jāizolē, taču, ja veselības stāvoklis nav smags, tad pacientu nav pamats vest uz slimnīcu, jo slimnīcās gultasvietas nepieciešamas smagāk slimiem pacientiem.

VI veiktajās pārbaudēs secināts, ka daudziem sociālās aprūpes centiem nav iespējas izolēt pacientus. «Centri ir piepildīti ar cilvēkiem, un šādā X stundā ir ļoti grūti šo izolāciju nodrošināt,» piebilda Līviņa.

Šis jautājums ir pārrunāts ar Labklājības ministriju (LM).

Lasiet arī: Klāt nākušie COVID-19 gadījumi Baltijā. Latvijā – 4, Lietuvā – 8, Igaunijā – 6

Līviņa skaidroja, ka veselības nozare ir sagatavojusi vadlīnijas sociālās aprūpes centriem, «kā dzīvot COVID-19 situācijā». Tāpat epidemiologi ir apsekojuši sociālās aprūpes centrus un snieguši konkrētas rekomendācijas centru darbiniekiem.

«Mēs no savas puses esam darījuši daudz, bet protams zinām, ka Eiropā šie sociālās aprūpes centri ir ļoti liela riska zona. Tāpēc esam veikuši skrīnīgu pansionātos un to darīsim arī turpmāk. Te protams ir jautājums par centru pārapdzīvotību un klientu blīvumu un reāli dzīvē daudzas lietas nevar izdarīt. Bet tas ir normāli, ka slimos cilvēkus atstāj centros un viņu nehospitalizē,» norādīja Līviņa.

Saeimas komisijas priekšsēdētājs Juris Rancāns (JKP) solīja, ka minēto jautājumu komisija kādā no nākamajām sēdēm varētu pārrunā ar Labklājības ministriju (LM).

Jau ziņots, ka ārkārtējās situācijas laikā inficēšanās ar COVID-19 konstatēta vairākos sociālās aprūpes centros. Nesen sociālās aprūpes namā Mārsnēni reģistrēti kopumā 44 COVID-19 pacienti. Par 30 inficētajiem jau tika ziņots 15.maijā, kamēr par pārējiem 14.–23.maijā. Šo COVID-19 pacientu vidū ir gan aprūpes centra klienti, gan darbinieki.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas