bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 04.04.2020 | Vārda dienas: Ārvalda, Ārvaldis, Ārvalds, Herta, Valda
LatviaLatvija

Šodien atzīmē Insulta dienu. Stradiņa slimnīcā var veikt bezmaksas pārbaudes

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Otrdien, 29. oktobrī, visā pasaulē atzīmē Insulta dienu. Arī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) jaunajā A korpusā no plkst. 10.00 līdz 13.00 ikvienam interesentam būs iespēja veikt bezmaksas pārbaudes: noteikt cukura līmeni asinīs, ķermeņa masas indeksu un izmērīt asinsspiedienu, informē slimnīcas pārstāve Janita Veinberga.

Viņa stāsta, ka speciālisti sniegs izglītojošas konsultācijas un iedvesmos veselīgākam dzīvesveidam, kas būtiski var samazināt insulta saslimšanas risku.

Insults ir galvenais invaliditātes un otrs izplatītākais nāves cēlonis pasaulē. Tas var skart ikvienu, neatkarīgi no vecuma un dzimuma, taču gandrīz ikvienu insultu var preventīvi novērst, ievērojot veselīga dzīvesveida pamatprincipus. Šogad Vispasaules insulta dienas kampaņai izvēlēts sauklis «Vienu no mums četriem skars insults. Neesi insulta upuris», aicinot diendienā rūpēties par veselību, lai preventīvi pasargātu sevi no insulta.

Kas ir insults?

Insults sākas, kad tiek pārtraukta asins piegāde kādai smadzeņu daļai. Bez asinsrites smadzeņu šūnas var tikt bojātas vai mirt. Šim bojājumam var būt dažādi simptomi atkarībā no tā, kur smadzenēs notiek bojājums. Tas var ietekmēt cilvēka ķermeni, spēju kustēties un valodu, kā arī to, kā viņš domā un jūtas.

Insults ir ārstējams

Insults ir liels trieciens cilvēka veselībai, kas nes līdzi virkni citas medicīniskas un sociālas problēmas. Bet ir veidi, kā dot iespēju no insulta atveseļoties. Atklājot insulta pazīmes agrāk, ārstējot to kā ārkārtas situāciju, nodrošinot piekļuvi labākajai profesionālajai aprūpei, var būtiski uzlabot rezultātus.

Svarīgi fakti par insulta ārstēšanu

1. Agrīna diagnostikai ir liela nozīme

Pazīstot insulta pazīmes, ātri tiek glābtas dzīvības un uzlabojas atveseļošanās process. Ja bāžaties, ka tuviniekam var būt insults, veiciet šo ĀTRI pārbaudi:

ATSMAIDĪT – Vai noslīd mutes kaktiņš vienā sejas pusē, cilvēkam pasmaidot?

TURĒT – pacelt abas rokas, vai cilvēks spēj tās abas vienlaicīgi noturēt?

RUNĀT – Vai persona spēj runāt? Vai vārdi tiek pareizi salikti, savirknēti? Vai cilvēks saprot teikto?

IZSAUKT – rīkojieties ātri un nekavējoties meklējiet neatliekamo medicīnisko palīdzību, ZVANOT 113.

PSKUS Neiroloģijas nodaļas vadītāja, asociētā profesore Evija Miglāne uzsver: «Tikai aptuveni piektā daļa no visiem mūsu stacionārā nonākušajiem pacientiem slimnīcā ierodas savlaicīgi. Viņiem mēs spējam palīdzēt, veicot smadzeņu asinsrites atjaunošanu jeb reperfūzijas terapiju. Tas dod lielu iespēju atveseļoties no insulta bez sekām. Ierodoties slimnīcā mazāk kā stundu pēc simptomu sākuma, iespēja, ka nopietnu seku nebūs, samazinās uz pusi. Ja stacionēšana aizkavējas līdz četrām piecām stundām, ārstēšana vēl ir iespējama, bet bez sekām insults var atstāt tikai vienu no 15–20 saslimušajiem. Jo ilgāk nosprostots asinsvads – jo vairāk neironu iet bojā  un grūtāka rehabilitācija.»

2. Rehabilitācija ir kritisks solis ārstēšanas procesā

Rehabilitācija sākas slimnīcā jau nākošajā dienā pēc insulta. Tā palielina iespēju atkal staigāt, runāt un dzīvot pēc pārciestā smadzeņu bojājuma.

3. Vienam no četriem izdzīvojušajiem būs vēl viens insults

Ārstēšanu, kas novērš nākamo insultu sauc par sekundāro profilaksi. Tā ietver sevī ne tikai veselīgu dzīvesveidu, bet arī regulāru medikamentu lietošanu asinsspiediena pazemināšanai, un holesterīna līmeņa normalizēšanai, kā arī asinis sašķidrinošu medikamentu – antiagregantu un antikoagulantu lietošanu.

Pareizs dzīvesveids var ievērojami samazināt nākamā insulta risku. Tas nozīmē pareizu, veselīgu uzturu, fiziskās aktivitātes, pārtraukt smēķēšanu, kontrolēt stresu un ierobežot alkohola lietošanu.

Pasākumu organizē PSKUS Neiroloģijas klīnika.


Pievienot komentāru

Ar COVID-19 inficējušies jau 40 veselības aprūpes darbinieki

Varianti, kā ārstniecības personas inficējušās, varētu būt dažādi, klāstīja Perevoščikovs, piebilstot, ka infekcijas avots varētu būt gan pacienti, gan arī kolēģi.

airBaltic līdz oktobra beigām atcels apmēram 50% plānoto reisu

Turpinoties COVID-19 pandēmijas izraisītajai krīzei, Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic no 15.aprīļa līdz 31.oktobrim atcels apmēram 50% plānoto lidojumu.

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies 1 792 iedzīvotāji

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies vēl 1 792 iedzīvotāji, tādējādi kopējais bezdarbnieku skaits valstī sasniedzis 63 319, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotie dati.

Igaunijā pašvaldībām gatavo 30 miljonu eiro atbalstu no papildbudžeta

Igaunijas valdība ir izstrādājusi valsts papildbudžetu. Tajā pašvaldībām krīzes ietekmes mazināšanai paredzēts piešķirt 30 miljonus eiro un vēl 100 miljoni eiro ieplānoti ekonomikas stimulēšanai.

Baltkrievija noraida Lietuvas bažas par rīcības trūkumu pret COVID-19

Lietuva šonedēļ paudusi satraukumu, ka Baltkrievijas valdība nerīkojas adekvāti koronavīrusa pandēmijā un var kļūt par nekontrolētu slimības perēkli, kas apdraud kaimiņus. Minska šo kritiku ir noraidījusi, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Palielina sodu par ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu pārkāpšanu

Paaugstināts naudas sods par epidemioloģiskās drošības prasību, kā arī par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu.

Mājas. Ziepes. Divi metri – SPKC atgādina galvenos piesardzības pasākumus

SPKC iesaka palikt mājās, ja tas ir iespējams, strādāt attālināti un atturēties no publisku vietu apmeklēšanas vispār vai darīt to tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā.

Latvijā mirusi 99 gadus veca pensionāre, kurai konstatēts COVID-19

Latvijā saslimšanas gadījumu skaits ar koronavīrusu COVID-19 sasniedzis 493, pēdējā diennaktī nākot klāt 35 gadījumiem.

COVID-19 pandēmija un korupcijas riski. Kā valdībai un sabiedrībai pret tiem nodrošināties?

Saeimai jāturpina darbs pie lobēšanas atklātības regulējuma izstrādes, lai iespējami ātri palielinātu izsekojamību un atklātību par pieņemtajiem lēmumiem, t. sk. ar krīzi un pēckrīzes situāciju saistītajiem.

ANO Ģenerālā asambleja aicina ciešāk sadarboties bezprecedenta situācijā

ANO Ģenerālajā asamblejā pasaules valstis ir vienbalsīgi apstiprinājušas rezolūciju, kur atzīts, ka pandēmijas ietekmei uz cilvēci nav precedenta, un aicinājušas valstis pastiprināti sadarboties, lai apturētu postošās slimības izplatību, ziņo Kataras raidorganizācija Al Jazeera.

Jaunākie dati par COVID-19 Baltijā. Latvijā – 493, Lietuvā – 696, Igaunijā – 961

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Izvēli par otrajā pensiju līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanu varēs atlikt

«Šie grozījumi ir būtiski visiem tiem, kam pensijā jādodas tuvākajā laikā, lai viņi nezaudētu otrā līmeņa uzkrājumus. Svarīgi ir neizdarīt straujas darbības laikā, kad finanšu tirgi piedzīvo krīzi, bet nogaidīt, kad situācija stabilizējas.»

Akciju cenas pieaug, kāpjot naftas cenām

ASV un Eiropas akciju cenas ceturtdien, 2.aprīlī, pieaugušas, investoriem svārstoties starp pēkšņu naftas cenu kāpumu un satraucošiem ekonomikas datiem.

Pasaulē COVID-19 saslimšanas gadījumi pārsniedz 1 000 000

Pasaulē apstiprināto COVID-19 saslimšanas gadījumu kopskaits ir pārsniedzis vienu miljonu, un no slimības komplikācijām ir miruši kopumā 52 500 cilvēku, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Brīvdienās mainīgs laiks, taču nākamnedēļ gaidāmi pat +18 grādi

Tuvākās nedēļas laikā gaidāmi mainīgi laikapstākļi – brīvdienās vēl naktīs gaidāms sals, bet jaunnedēļ kļūs daudz siltāks, dienā temperatūrai sasniedzot +13…+18 grādus pēc Celsija.

Budžeta ieņēmumi martā par aptuveni 7% atpalikuši no plāna

Līdz ar COVID-19 izraisītās krīzes vēršanos plašumā martā Latvijas budžeta ieņēmumi par 7,2% atpalikuši no plāna.

Lietuva ceļ vīrusa slimnieku izsekošanu pāri cilvēktiesībām

Kas ir liekams pirmajā vietā ārkārtas situācijā, kāda ir vispasaules COVID-19 pandēmija? Protams, kārtība. Bet kā ar cilvēktiesībām? Represīvās valstīs kā Ķīnā un Krievijā sērgas savaldīšanai ir izvēlēta pātaga, tikmēr vecās Rietumu demokrātijas joprojām uzskata, ka aicinājumi un brīdinājumi darbojas labāk. Kādu ceļu iet Lietuva?

Aizliedz ārkārtējā situācijā nepieciešamo zāļu eksportu no Latvijas

Zāļu valsts aģentūrai ar rīkojumu uzdots izveidot sarakstu ar ārkārtējā situācijā nepieciešamajām zālēm, ņemot vērā Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas COVID-19 ārstēšanai.

Viesnīca Roma atlaiž visus darbiniekus, jo tai neapstiprina dīkstāves pabalsta saņemšanu

Viesnīcā Roma tiek atlaisti visi darbinieki, jo nav gūts Valsts ieņēmumu dienesta apstiprinājums dīkstāves pabalstu saņemšanai.

Plāno grozīt likumu, lai MK varētu vairākkārtīgi pagarināt ārkārtas stāvokli, nevis tikai vienu reizi līdz trim mēnešiem

Patlaban likums paredz, ka nepieciešamības gadījumā Ministru kabinetam ir tiesības vienu reizi pagarināt izsludināto ārkārtējo situāciju uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

Dīkstāves reglamentu piemēros uzņēmumiem ar nodokļu parādiem

Ar grozījumiem noteikumos paredzēts, ka dīkstāves pabalstu varēs saņemt darbinieki no tāda krīzes skarta darba devēja, kam uz pieteikuma iesniegšanas brīdi nodokļu parāds nepārsniedz 1 000 eiro. 

Ķīnas pilsētā aizliedz ēst suņus un kaķus

Ķīnas lielpilsētā Šeņdžeņā aizliegs pārdot un lietot uzturā suņu un kaķu gaļu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Evai Mārtužai apstiprina deputātes pilnvaras uz laiku

Līdz ar to pastāvīgo 13.Saeimas deputāta mandātu iegūst Jānis Butāns. Viņš pagājušā gada janvārī Saeimas sastāvā iestājās uz laiku, kamēr ministra pienākumus pilda Tālis Linkaits.

COVID-19 dēļ armiju iesaistīs arī patruļās uz robežas ar Baltkrieviju

No 30.marta, atsaucoties Valsts robežsardzes lūgumam, NBS iesaistījušies Latvijas-Krievijas robežas uzraudzībā.

ASV koronavīrusa upuru skaits pārsniedz 5 000, Itālijā – 12 400

Valstī ar pasaulē vislielāko COVID-19 saslimušo skaitu, ASV, nāves gadījumu skaits paātrinās un ir pārsniedzis 5 000. Itālijā, kas ir valsts ar pasaulē vislielāko slimības upuru skaitu, reģistrēti 12 430 mirušie no slimības komplikācijām, ziņo BBC un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!