31.janvāris – degvīna dzimšanas diena

Neoficiāli 31.janvāris tiek dēvēts par degvīna dzimšanas dienu, jo šajā datumā 1865.gadā slavenais zinātnieks Dmitrijs Mendeļejevs aizstāvēja savu doktora disertāciju «Par spirta un ūdens savienošanu».

Darba mērķis bija spirta un ūdens īpatsvara pētīšana, atkarībā no to koncentrācijas un temperatūras. Šobrīd Baltijas lielākais dzērienu ražotājs Latvijas balzams ražo degvīnu, izmantojot tradicionālo krievu tehnoloģiju, norāda uzņēmumā.

Pastāv dažādas interpretācijas par to, kuru laiku un valsti var saukt par degvīna īsto dzimšanas vietu un vai šo alkoholisko dzērienu tiešām var dēvēt par krievu degvīnu.

Degvīna ražošanas procesā nozīme ir gan izejvielām un receptei, gan arī izmantotajai tehnoloģijai un kvalitātes standartiem.

Tomēr tieši tradicionālā krievu ražošanas tehnoloģija ļauj iegūt augstas kvalitātes degvīnu, jo tās pamatā ir precīzi ievērota un otro gadu simteni aprobēta tehnoloģija. Ražošanas procesā spirta un ūdens sajaukuma filtrēšana tiek veikta brīvā plūsmā, mehāniski neiejaucoties. Spirta un ūdens maisījums gravitācijas ietekmē lēni tiek filtrēts caur trim secīgiem filtriem: kvarca smilšu, Krievijas bērza kokogļu un atkal kvarca smilšu filtram. Rezultātā tiek iegūts tradicionālais krievu degvīns, tā dēvētā «krievu vodka», kam tālākā gaitā var tikt piemērota papildus filtrēšana, pievienotas receptūrā paredzētās papildus sastāvdaļas, piemēram, cukurs vai aromatizatori.

Tradicionālās krievu tehnoloģijas ietvaros filtrēšana tiek veikta kolonu filtrēšanas sistēmā, kas ir lielas, vairākus ēkas stāvus augstas iekārtas, tāpēc tikai nedaudzās alkohola ražotnēs to iespējams izmantot.

Latvijas balzama rūpnīcā, izmantojot krievu tradicionālo tehnoloģiju, gadā saražo teju 29 miljonus litru degvīna. Šobrīd uzņēmuma rūpnīcā tiek gatavoti 42 dažādu garšu un zīmolu degvīni 160 pasaules valstu tirgiem. Apmēram 93% no saražotā degvīna apjoma tiek eksportēts, un lielākais eksporta tirgus degvīna produkcijai ir ASV.

102.000.102.6492

Saistītie raksti

2 KOMENTĀRI

  1. Un kur ir tie Mendeļējeva noteiktie grādi? Bija taču 42,.. nepateiksu precīzi nevis tādas suslas ar 38 un mazāk grādiem. Ja raksta, tad lai uzraksta visu. Un…. no tām 38 grādu suslām tieši rodas alkaholiķi.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas