Solis pretī «zaļākai» dzīvei – EP apstiprina vienreizlietojamās plastmasas aizliegumu pēc 2021.gada

Eiropas Parlaments (EP) marta nogalē apstiprinājis tādu vienreiz lietojamo plastmasas priekšmetu kā šķīvji, galda piederumi, salmiņi un vates kociņi aizliegumu, informē EP pārstāve Signe Znotiņa-Znota.

Ar Eiropas Savienības (ES) valstu ministriem panākto vienošanos atbalstīja 560 parlamenta deputāti, 35 balsoja pret, bet 28 atturējās.

Balsojums nozīmē, ka līdz 2021.gadam no ES veikalu plauktiem pazudīs vienreizlietojamie galda piederumi (dakšas, naži, karotes, irbulīši), vienreizlietojamie plastmasas šķīvji, plastmasas salmiņi, no plastmasas gatavoti vates kociņi, plastmasas balonu kociņi un oksonoārdāmā plastmasa un ēdiena trauki, kā arī putu polistirola dzērienu glāzītes.

Savukārt līdz 2029.gadam otrreizējai pārstrādei jāsavāc 90% plastmasas pudeļu, bet līdz 2025.gadam 25% plastmasas pudeļu ražošanā izmantotā materiāla jāiegūst no pārstrādātas plastmasas. Līdz 2030.gadam šim rādītājam Eiropas Savienībā jāpieaug līdz 30%, vēstīts ziņojumā.

Jaunie noteikumi arī stiprināšot «piesārņotājs maksā» principu, ieviešot ražotāja paplašinātas atbildības (RPA) shēmas. Tāda attieksies, piemēram, uz cigarešu ražotājiem. RPA tiks piemērota arī zvejas rīkiem – jūrā pazudušo tīklu savākšanas izmaksas būs jāsedz ražotājiem, nevis zvejniekiem.

Noteikumi arī paredz, ka uz cigarešu ar plastmasas filtriem, kā arī plastmasas glāžu, mitro salvešu un higiēnas izstrādājumu iepakojuma būs jāizvieto brīdinājumi par to kaitīgumu videi.

«Šis likums videi nodarītā kaitējuma apjomu samazinās par 22 miljardiem eiro – tādas tiek lēstas plastmasas piesārņojuma radītās izmaksas Eiropā līdz 2030.gadam. Tagad Eiropā ir regulējums, ko popularizēt starptautiskā līmenī – jūras piedrazojums ar plastmasu ir globāla problēma. Tas ir svarīgi visai planētai,» teica ziņotāja Frederika Rīsa (Frédérique Ries) (ALDE/Beļģija).

Saskaņā ar Eiropas Komisijas statistiku plastmasa veido vairāk nekā 80% jūras piedrazojuma. Noteikumi attieksies uz produktiem, kas veidot apmēram 70% jūras piedrazojuma. Tiek norādīts, ka plastmasas lēnās sadalīšanās dēļ piedrazojuma apjoms jūrās, okeānos un pludmalēs pieaug visā pasaulē. Savukārt plastmasas atliekas nonāk jūras dzīvnieku organismos un līdz ar to arī cilvēku barības ķēdē.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas