Somija pieteiksies dalībai NATO; virzīties uz aliansi nolemj arī Zviedrijas valdošā partija

Somija vēlas kļūt par NATO dalībvalsti un lūgs uzņemt to NATO, svētdien, 15.maijā, paziņojis Somijas prezidents Sauli Nīniste un premjerministre Sanna Marina.

Somijas parlamentam vēl jāapstiprina šis solis, bet sagaidāms, ka vairākums atbalstīs pievienošanos aliansei. Debates par valsts pievienošanos NATO parlamentā plānotas jau 16.maijā.

Somijas valdošā Sociāldemokrātu partija jau sestdien izteica atbalstu valsts dalībai NATO.

«Šodien republikas prezidents un valdības Ārpolitikas komiteja pēc apspriešanās ar parlamentu kopīgi nolēmuši, ka Somija pieteiksies dalībai NATO. Šī ir vēsturiska diena. Sākas jauna ēra,» paziņoja Nīniste.

«Sadarbībā ar valdību un republikas prezidentu šodien mēs esam pieņēmuši svarīgu lēmumu. Ceram, ka parlaments tuvāko dienu laikā apstiprinās lēmumu pieteikties dalībai NATO,» sacīja Marina.

Somija, kurai ir 1300 kilometru gara robeža ar Krieviju, 75 gadus nav iesaistījusies militārās aliansēs. Taču Krievijas iebrukums Ukrainā februārī ir dramatiski mainījis situāciju un Somijā strauji pieaudzis sabiedrības atbalsts dalībai NATO. Līdzīgs noskaņojums valda arī Zviedrijā, kas, domājams, pavisam drīz arī paziņos par vēlmi iestāties NATO.

Arī Zviedrijas valdošā sociāldemokrātu partija (SAP) svētdien nolēmusi atbalstīt valsts pievienošanos NATO.

Pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā SAP bija pret valsts iestāšanos NATO, skaidrojot, ka armija tādējādi ir brīva no saistībām ārzemju alianšu priekšā.

Lasiet arī: RD nobalso par «Okupācijas pieminekļa» demontāžu

Oficiāla nostājas maiņa ir milzu solis gan partijai, gan valstij.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas