Sperti pirmie soļi ostu pārvaldības uzlabošanai un caurskatāmībai

Tieši gadu pēc Rīkojuma nr. 2 – otrdien, 29.maijā, valdībā apstiprināti jaunie Rīgas brīvostas pārvaldes un Ventspils brīvostas pārvaldes nolikumi. Pēc divu gadu vilcināšanās beidzot nomainīts 1997.gadā Ventspils pilsētas domes apstiprinātais nolikums.

Ir izdevies panākt, ka tiek sperti pirmie soļi Latvijas lielāko ostu darbības pārraudzības uzlabošanai, lēmumu pieņemšanas procesa caurspīdīgumam un sabiedrības uzticības atjaunošanai ostu darbam visas valsts un sabiedrības interesēs, informē Reformu partija (RP).

Brīvostas pārvaldes atrašanās tiešā Ministru kabineta pārraudzībā, kas tiek īstenota ar satiksmes ministra starpniecību, veicinās lielāku lēmumu pieņemšanas caurskatāmību, jo turpmāk arī atbildīgajai ministrijai būs jāveic ostas pārvaldes lēmumu pēcpārbaude, uzskata partijā.

Lai nodrošinātu ostu darbības caurskatāmību, nolikumos iekļautas vairākas būtiskas lietas: pirmkārt, divu nedēļu laikā pēc gada pārskata apstiprināšanas, tas publicējams brīvostas mājas lapā. Otrkārt, no Ventspils brīvostas pārvaldes regulējuma tika izskausta absolūti nepieņemama norma, kas deva tiesības ar valdes locekļiem slēgt konfidencialitātes līgumus. Konfidencialitātes līgumi veidoja nepieņemamu situāciju, kurā valdes locekļiem bija tiesības nesniegt informāciju pat domes deputātiem. Treškārt, nolikumos nostiprinātas komersanta tiesības ostas valdē prezentēt savu iesniegumu pirms tā izskatīšanas. Ceturtkārt, lai nepieļautu nepamatotu ostas līdzekļu un administratīvo resursu izmantošanu reklāmas un mārketinga pakalpojumu apmaksai, nolikumos iekļauta norma, kas paredz izstrādāt ostas mārketinga stratēģiju trīs gadiem. Piektkārt, brīvostas mājas lapā trīs dienu laikā būs jāpublicē informācija par valdes sēdē pieņemtajiem lēmumiem. Šāda norma nodrošinās valdes darbības caurskatāmību un tās pieņemto lēmumu pieejamību sabiedrībai, kas līdz šim nepamatoti bijis liegts.

Savukārt, lai veicinātu valsts pārstāvju vienotu nostāju un sadarbību valsts interešu nodrošināšanā ostu darbībā, noteikts, ka Satiksmes ministrija organizēs Ministru kabineta apstiprināto pārstāvju viedokļu saskaņošanu pirms kārtējās valdes sēdes. Valdībā tika atbalstīts ierosinājums nepieļaut, ka ostas pārvaldnieks vienpersoniski varētu pieņemt lēmumus un uzņemties saistības par summu virs Ls 50 000, kā tas sākotnēji tika plānots.

Tāpat tiek plānota padziļināta ostu pārvaldības modeļa analīze, iesaistot arī Pasaules Bankas ekspertus, kas sniegtu neatkarīgu novērtējumu esošajai situācijai un priekšlikumus, kā efektivizēt un padarīt kvalitatīvāku ostu darbību Latvijā.

«Darbs pie ostu reformu īstenošanas ir nesis pirmos rezultātus, kas atspoguļojas valdības lēmumos. Vienlaikus, lai atjaunotu sabiedrības uzticēšanos ostu pārvaldībai, nodrošinātu skaidrus, saprotamus un vienlīdzīgus uzņēmējdarbības noteikumus ostās visiem uzņēmējiem, kā arī nodrošinātu sekmīgāku brīvostu darbu un starptautisko konkurētspēju, Reformu partija turpinās darbu pie priekšlikumu sagatavošanas reformu turpmākajiem soļiem, kā arī rūpīgi sekos līdzi tam, kā praksē tiks ieviestas valdībā jau apstiprinātās izmaiņas ostu pārvaldībā,» norāda vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra padomniece un Rīgas brīvostas valdes locekle Inga Antāne.

Ref: 102.000.102.1808

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas