«Spiegu kari» noved pie Lietuvas pilsoņa apcietināšanas Maskavā

Lins Jegelievičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Krievijas Federālam drošības dienestam tas prasīja trīs nedēļas, lai atbildētu uz Krievijas izlūka aizturēšanu Viļņā un aizturētu iespējamu lietuviešu spiegu Maskavā. Lietuvas drošības speciālisti nešaubās, ka Krievija īsteno «dots pret dotu» taktiku laikā, kad abu kaimiņvalstu attiecības, šķiet, sasniegušas jaunu zemāko punktu.

Lietuvas pilsonis apcietinājumā līdz 20.jūlijam

Saskaņā ar Krievijas Federālā drošības dienesta izplatīto informāciju aizturētā vārds ir Aristīds Tamošaits (Aristidas Tamošaitis), viņam oficiāli izvirzīta apsūdzība spiegošanā un tiesa Maskavā sankcionējusi viņa aizturēšanu uz diviem mēnešiem.

«Ārvalstu spiegs tika pieķerts nozieguma vietā brīdī, kad viņš saņēma slepenus dokumentus no Krievijas pilsoņa,» paudis Federālais Drošības dienests.

Iespējamā lietuviešu spiega arests veikts trīs nedēļas pēc tam, kad Lietuvā aizturēts Krievijas Federālā Drošības dienesta darbinieks. 29.aprīlī aizturētais Krievijas pilsonis «veicis izlūkoperāciju pret Lietuvu ar mērķi iefiltrēties Lietuvas valsts pārvaldē, tiesībsargājošās un izlūkošanas iestādēs,» Lietuvas ģenerālprokurora biroja pausto citē portāls Delfi.lt.

Krievijas izlūkdarbības Lietuvā ir daudz plašākas par atsevišķiem spiegiem, ko varas iestādes Viļņā izgaismo salīdzinoši bieži, vērtē Lietuvas Seima deputāts un parlamentārās Nacionālas Drošības un aizsardzības komitejas loceklis Arvīds Anušausks (Arvydas Anušauskas).

Kā vērtē Anušausks, Lietuvai sava pilsoņa atbrīvošanu panākt nebūs tik vienkārši, kā «valstīm sarunāt satikties uz robežas un apmainīties spiegiem».

«Vairums valstu šādos gadījumos rīkojas citādi: tiek izpētīti visi ar konkrēto spiegošanas gadījumu saistītie apstākļi, tad tiesa lemj par izmeklēšanas uzsākšanu. Apmaiņa ir iespējama tikai pēc tam,» skaidro Seima deputāts.

Lietuvā pēdējo 12 mēnešu laikā aizturēti četri ārvalstu aģenti

Papildus aprīlī aizturētajam Krievijas izlūkam Lietuvā pēdējo 12 mēnešu laikā arestētas vēl trīs ar izlūkdarbībām saistītas personas. Divas no tām, kā norādījuši prokurori, sadarbojušās ar Baltkrievijas Militārās izlūkošanas dienestu. Tās identificētas kā Romualds Lipskis (Romuald Lipskj), bijušais valsts gaisa satiksmes uzņēmuma Oro Navigacija darbinieks, un Andrejs Osurokovs (Andrej Osurkov), bijušais Lietuvas armijas mediķis. Abas lietas pašlaik izskata tiesa.

Cits Seima parlamentārās Nacionālas Drošības un aizsardzības komitejas loceklis Darijs Petrošs (Arvīds Darius Petrošius) vērš uzmanību uz to, ka tiesībsargājošām iestādēm noderīgāk ir sekot atklātam spiegam nevis to aizturēt.

«Nepubliskots spiegs parasti ir noderīgāks, jo tas ļauj maldināt, dezinformēt pretinieka izlūkdienestus, padarīt cilvēku par dubultaģentu, noskaidrot aģenta darbības patieso apmēru, metodes, sakarus utt.,» portālam BNN skaidro Lietuvas Seima deputāts.

2014.gadā Lietuvas Valsts Drošības departaments Lietuvā novērojis 1884 personas, liecina iestādes publiskotās ziņas.

Ref: 020/111.111.103.2511

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas