SPRK apstiprina jaunu dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodiku

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstiprinājusi jaunu dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodiku. Metodikas izmaiņu mērķis ir sekmēt efektīvākas pakalpojuma izmaksas un tarifu stabilitāti, ziņo SPRK.

Jaunā metodiskā pieeja paredz nodrošināt vienotu tarifu aprēķināšanas pieeju visiem sistēmas operatoriem enerģētikas nozarē. Līdzvērtīgas izmaiņas jau ir pieņemtas attiecībā uz elektroenerģijas sadales un pārvades operatoriem. Ar šo metodiku tādas pašas prasības tiks noteiktas arī dabasgāzes sadales sistēmas operatoram – AS Gaso.

Tarifi tiks aprēķināti pēc «atļauto ieņēmumu griestu» metodes.

Ņemot vērā, ka daļa no sadales sistēmas operatora izmaksām var mainīties no operatora ārēju, neatkarīgu iemeslu dēļ, piemēram, dabasgāzes zudumu cena un inflācija, SPRK uzskata, ka šī metode ir vispiemērotākā. Tā nodrošinās tarifu stabilitāti visa regulatīvā perioda (divi līdz pieci gadi) laikā, jo daļu no izmaksu pieauguma var kompensēt ar citu izmaksu samazinājumu.

Veicot izmaiņas tarifu aprēķināšanas metodikā, SPRK vērtēja arī citviet Eiropā esošo regulatoru izmantotās pieejas tarifu aprēķināšanā. Kopumā no 23 Enerģētikas regulatoru reģionālās asociācijas (ERRA) dalībvalstīm 19 valstīs dabasgāzes sadales sistēmas operatoriem tiek piemērota «atļauto ieņēmumu griestu» metode.

Publiskās konsultācijas laikā ikviens interesents SPRK varēja iesniegt priekšlikumus un komentārus par konsultācijas dokumentu. Kopumā saņemti deviņi priekšlikumi un komentāri, no kuriem pieci pilnībā vai daļēji ņemti vērā. Šie viedokļi saņemti no AS Latvenergo un AS Gaso.

SPRK ir institucionāli un funkcionāli neatkarīgs, pilntiesīgs, autonoms publisko tiesību subjekts, kas realizē sabiedrisko pakalpojumu regulēšanu enerģētikas, elektronisko sakaru, pasta, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas un ūdenssaimniecības nozarēs saskaņā ar likumu Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem un regulējamo nozaru normatīvajiem aktiem. SPRK patstāvīgi pilda tam ar likumu nodotās funkcijas un savas kompetences ietvaros patstāvīgi pieņem lēmumus un izdod administratīvos aktus, kas ir saistoši konkrētiem sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem un lietotājiem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas