SPRK atzīst Conexus par neatkarīgu sistēmas operatoru arī pēc akcionāru maiņas

Noslēdzoties izvērtējumam par AS Conexus Baltic Grid (Conexus) akcionāru maiņu un tā ietekmi uz operatora neatkarības prasību ievērošanu, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) atzinusi Conexus par neatkarīgu sistēmas operatoru, informē SPRK.

SPRK šā gada 9.aprīlī uzlika par pienākumu Conexus līdz šī gada 1.oktobrim nodrošināt operatora atbilstību Enerģētikas likumā noteiktajām neatkarības prasībām. Izvērtējot iesniegto dokumentāciju, SPRK secināja, ka AS Conexus ir izpildījusi SPRK lēmumu laikā un pilnībā nodrošinājusi savu atbilstību neatkarības prasībām.

Šogad īstenojoties diviem akciju pārdošanas darījumiem, savu līdzdalību uzņēmumā būtiski palielināja jau esošais akcionārs Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators AS Augstsprieguma tīkls (68,46%) un par akcionāru kļuva Apvienotajā Karalistē reģistrēts uzņēmums MM Infrastructure Investments Europe Limited (29,06%), ko kontrolē Japānas uzņēmums Marubeni Corporation, atgādina SPRK. Marubeni Corporation darbība notiek 68 pasaules valstīs, aptverot plašu uzņēmējdarbības spektru. Uzņēmums veic investīcijas gan informāciju tehnoloģijās, gan nekustamo īpašumu darījumos, kā arī finanšu un enerģētikas nozarē u.c.

Lai pilnībā atzītu operatora atbilstību neatkarības prasībām, SPRK vērtēšanas procesā bija jāgūst pārliecība par to, ka jauno akcionāru līdzdalība AS Conexus nerada interešu konfliktu.

SPRK jau iepriekš bija vērtējusi AS Augstsprieguma tīkls līdzdalību AS Conexus, līdz ar to notikušās izmaiņas akcionāru sastāvā atbilda Enerģētikas likumā noteiktajām neatkarības prasībām. Turklāt vērtēšanas gaitā jauni apstākļi, kas kavētu AS Augstsprieguma tīkls atbilstību, netika atklāti.

Izvērtējot Marubeni Corporation darbību, SPRK konstatēja tā vienlaicīgu līdzdalību uzņēmumos, kas nodarbojas ar dabasgāzes un elektroenerģijas ražošanu un tirdzniecību. Tomēr vērtēšanas gaitā SPRK pārliecinājās, ka vienlaicīga Marubeni Corporation netieša līdzdalība AS Conexus un citos enerģētikas komersantos interešu konfliktu nerada, stāsta komisijas pārstāvji. Proti, AS Conexus un aplūkotie komersanti darbojas atšķirīgos ģeogrāfiskos tirgos – to infrastruktūra un tirdzniecība nav savstarpēji savienotas. Tāpat SPRK nekonstatēja komersantu iespējas ietekmē lēmumu pieņemšanu AS Conexus.

Tas nozīmē, ka MM Infrastructure Investments Europe Limited līdzdalība AS Conexus nerada interešu konfliktu un atbilst Enerģētikas likuma minētajām prasībām. SPRK turpinās uzraudzīt AS Conexus darbību un vērtēt iespējamās izmaiņas akcionāru sastāvā un tā ietekmi uz neatkarības prasību atbilstību.

SPRK ir institucionāli un funkcionāli neatkarīgs, pilntiesīgs, autonoms publisko tiesību subjekts, kas realizē sabiedrisko pakalpojumu regulēšanu enerģētikas, elektronisko sakaru, pasta, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas un ūdenssaimniecības nozarēs saskaņā ar likumu Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem un regulējamo nozaru normatīvajiem aktiem. SPRK patstāvīgi pilda tam ar likumu nodotās funkcijas un savas kompetences ietvaros patstāvīgi pieņem lēmumus un izdod administratīvos aktus, kas ir saistoši konkrētiem sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem un lietotājiem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas