SPRK: Dabasgāzes cena pērn zemākā kopš tirgus atvēršanas; mazākas izmaksas mājsaimniecībām arī šogad

Dabasgāzes cena 2019.gada 3.ceturksnī sasniegusi zemāko līmeni pēdējo desmit gadu laikā. Dabasgāzes cenas pozitīvo ietekmi mājsaimniecības turpinās sajust arī šajā gadā, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) tirgus dati.

Pateicoties dabasgāzes gala tarifa samazinājumam mājsaimniecībām, mainīgā maksa, kas atkarīga no patēriņa, no šā gada 1.janvāra samazinājusies par 20–30%, salīdzinot ar pērno gadu. Kā rezultātā mājsaimniecības lietotājiem, kas dabasgāzi izmanto ēdiena gatavošanai, mainīgā maksa šogad ir par 21% zemāka, kamēr tiem, kas dabasgāzi izmanto apkurei, – 30%.

Eiropas lielākajās tirdzniecības biržās mēneša vidējā cena 2019.gada septembrī sasniedza viszemāko atzīmi, kamēr tobrīd piepildījums krātuvēs Eiropā bija tuvu 100%.

Savukārt vidējā svērtā dabasgāzes cena Latvijas vairumtirgū savu viszemāko atzīmi – 11,61 EUR/MWh – sasniedza jau jūlijā.

Notikumi pasaulē – Ķīnas un Vācijas ekonomiku atdzišana, saspīlējums starp Ķīnu un ASV – noteica dabasgāzes cenas kritumu pasaules tirgū. To veicināja arī ASV sašķidrinātās dabasgāzes ražošanas apjoma pieaugums. Arī apstākļi Latvijā bija labvēlīgi cenas samazinājumam, jo siltās ziemas dēļ daļa krājumu Inčukalna krātuvē pēc pērnā gada apkures sezonas beigām palika neizmantoti. Šo apstākļu rezultātā tirgū piedāvājums auga daudz straujāk par pieprasījumu, radot spiedienu uz dabasgāzes cenas samazināšanos.

«Iepriekš mūsu dabasgāzes tirgus apskatā informējām par dabasgāzes cenas samazināšanos Eiropas biržās 2019.gada 1.pusgadā. Tas bija arī viens no iemesliem zemākām izmaksām par dabasgāzi mājsaimniecībām, sākot no 2019.gada 1.jūlija. Turpinoties cenu lejupslīdei biržās, cenu samazinājums turpinājās arī Latvijas lietotājiem – izmaksas par dabasgāzi no šā gada 1.janvāra kļuva vēl zemākas,» skaidro SPRK Tirgus uzraudzības nodaļas vadītājs Jānis Negribs.

«Pašreizējās prognozes par vairumtirgus cenu nākotnē ir optimistiskas. Krājumi Inčukalna krātuvē būtiski pārsniedz apjomu pērn. Pastāv augsta iespējamība, ka dabasgāzes cena mājsaimniecībām saglabāsies pietiekami zema arī pēc 2020.gada 1.jūlija, kad Publiskajam tirgotājam jāpārskata tarifi,» norāda Jānis Negribs.

Turklāt no šā gada 1.janvāra darbību sācis vienotais dabasgāzes tirgus Latvijā, Igaunijā un Somijā, norāda SPRK. «Jau janvāra pirmajās dienās var novērot aktīvu dabasgāzes tirdzniecību starp Latviju, Igauniju un Somiju, kas vienlaikus sekmē aktīvāku Inčukalna gāzes krātuves izmantošanu. Kā rezultātā nākotnē varētu samazināties arī dabasgāzes uzglabāšanas pakalpojuma tarifi, kas veido daļu no kopējām dabasgāzes izmaksām.»

 

 

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas