SPRK: Izmaiņas Conexus akcionāru sastāvā visdrīzāk atbildīs Enerģētikas likumā noteiktajām neatkarības prasībām

Izmaiņas dabasgāzes pārvades sistēmas operatora AS Coneus Baltic Grid (Conexus) akcionāru sastāvā visdrīzāk atbildīs Enerģētikas likumā noteiktajām neatkarības prasībām, atzina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) priekšsēdētājs Rolands Irklis.

Kā skaidroja SPRK vadītājs, no publiski pieejamās informācijas ir secināms, ka 21.jūlijā noslēgusies Krievijas AS Gazprom piederošo Conexus akciju pārdošana un tās ir iegādājies elektroenerģijas pārvades sistēmas operators AS Augstsprieguma tīkls (AST).

Šis darījums ir nozīmīgs kontekstā ar 2018.gada 28.septembra sertificēšanas lēmumu, kurā tika konstatētas neatbilstības Enerģētikas likumam un ES tiesību aktiem, t.sk., attiecībā uz Gazprom līdzdalību komersantā. Ar minēto lēmumu SPRK noteica pienākumu Conexus novērst konstatētos trūkumus.

«Tikko notikušais darījums ir būtisks solis lēmumā noteikto pienākumu izpildei. Ņemot vērā, ka SPRK jau iepriekš ir vērtējusi AST līdzdalību Conexus, ir pamats uzskatīt, ka notikušās izmaiņas akcionāru sastāvā visdrīzāk atbildīs Enerģētikas likumā noteiktajām neatkarības prasībām,» norādīja Irklis.

Lasiet arī: Conexus bijusī valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne iecelta Olainfarm valdē

Patlaban SPRK sagaida no Ekonomikas ministrijas visus nepieciešamos dokumentus par veikto darījumu izpildi, kā arī no vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora pilnu informāciju par izmaiņām akcionāru sastāvā, lai varētu veikt atbilstības novērtējumu.

Kā ziņots, valstij piederošā AST iegādājusies Gazprom piederošās Conexus akcijas, nodrošinot valsts kontroli uzņēmumā. Otrdien AST noslēdza darījumu ar Gazprom par Conexus 34,10% akciju iegādi, tādējādi palielinot kontroli sabiedrībā līdz 68,46%.

Ekonomikas ministrija uzsvēra, ka ar šo darījumu tiek nodrošināta valsts pilnīga kontroli par gāzes pārvades sistēmu valstī, «veicinot valsts enerģētiskās drošības stiprināšanu un sekmējot turpmāko gāzes sistēmas attīstību atbilstoši noteiktajiem enerģētikas politikas mērķiem».

Atbilstoši veiktajām izmaiņām akcionāru struktūrā, turpmāku Conexus pārvaldību Ausgstsprieguma tīkls, kam līdz šim jau piederēja 34,36% Conexus daļu, nodrošinās kopā ar “MM Infrastructure Investments Europe Limited, kuram pieder 29,06%. Pārējiem akcionāriem kopā pieder 2,48%.

Finanšu ministrija kā Augstsprieguma tīkla kapitāldaļu turētāja neatklāja darījuma summu, vien apstiprinot, ka darījums par Gazprom piederošo Conexus akciju iegādi ir noticis.

 

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas