SPRK izsaka brīdinājumu Conexus par sertificēšanās prasību neizpildi termiņā


Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) izteikusi brīdinājumu Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatoram AS Conexus Baltic Grid (Conexus) par sertificēšanas lēmuma neizpildi noteiktajā termiņā, informē SPRK pārstāve Baiba Jakobsone.

SPRK uzdevusi kompānijai līdz 1.oktobrim nodrošināt operatora atbilstību Enerģētikas likuma prasībām.

SPRK atzinusi, ka Conexus nav izpildījusi sertificēšanas prasības noteiktajā termiņā – līdz 2019.gada 31.decembrim, tāpēc, izvērtējot pārkāpuma radītās sekas un ilgumu, operatoram izteikts brīdinājums.

Vienlaikus ar šo lēmumu, SPRK uzlikusi par pienākumu Conexus līdz 1.oktobrim nodrošināt operatora atbilstību Enerģētikas likumā noteiktajām neatkarības prasībām. SPRK ieskatā, Conexus bija dots pietiekams laiks, lai nodrošinātu pilnu atbilstību neatkarības prasībām, un šobrīd konstatētais termiņa kavējums nav attaisnots. Turklāt jau sākotnēji, SPRK nosakot termiņu, operators to vērtēja kā pietiekamu. 

SPRK priekšsēdētājs Rolands Irklis norādīja, ka Conexus un tās akcionāriem – AS Gazprom un Marguerite papildu Enerģētikas likumā noteiktajam bija dots ilgāk nekā viena gada termiņš, lai izpildītu sertificēšanas lēmumā noteiktās prasības.

«Mūsu ieskatā, noteiktais termiņš bija pietiekams, lai lēmumā noteiktos nosacījumus izpildītu bez kavēšanās. Vienlaikus mēs novērtējām, ka pēdējo mēnešu laikā ir veiktas darbības, kas varētu būt vērstas uz nosacījumu izpildi, piemēram, Marguerit  akciju pārdošana, kura noslēgusies šā gada 1.aprīlī,» pauda Irklis, skaidrojot, ka šis arī bija viens no apstākļiem par labu brīdinājuma izteikšanai, atturoties no naudas soda uzlikšanas.

Izvērtējot faktiskos un tiesiskos apstākļus, kā arī SPRK rīcībā esošos pierādījumus, veiktās darbības sertificēšanas lēmuma nosacījuma gadījumā nav izpildītas SPRK noteiktajā termiņā – līdz 2019.gada 31.decembrim. 

Tiklīdz SPRK rīcībā būs pieejama dokumentācija par Conexus jauno akcionāru – Japānas kompāniju Marubeni, kuram akcijas pārdeva Marguerite, tiks sākta atbilstības vērtēšana Enerģētikas likumā noteiktajām prasībām. Savukārt kamēr Gazprom akciju pārdošanas darījums nav noslēdzies un akcionāru maiņa nav notikusi, tikmēr jaunā akcionāra atbilstība prasībām netiek vērtēta. 

Vērtējot soda apmēru, SPRK ņēma vērā arī nosacījuma neizpildes sekas uz dabasgāzes tirgu –konkurenci un pārrobežu tirdzniecību un šajā gadījumā nav konstatējusi, ka nosacījumu neizpilde būtu nelabvēlīgi ietekmējusi tirgus darbību. Arī šis ir viens no iemesliem, kādēļ Conexus ir izteiks tikai brīdinājums, nevis piemērots bargāks soda mērs, norādīja regulatorā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas