bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 20.10.2019 | Vārda dienas: Leonīda, Leonīds
LatviaLatvija

SPRK nozīmīgākie notikumi enerģētikā 2018.gadā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) aizvadītajā gadā ir pieņēmusi vairākus būtiskus lēmumus enerģētikas jomā, kas ietekmēs nozari nākamajos gados. Gan elektroenerģijas, gan dabasgāzes, gan siltumenerģijas jomā bijušas pārmaiņas, kas ne tikai ietekmēs galalietotājus, bet arī veicinās nozaru integrāciju ar citām valstīm, iesāk SPRK.

Elektroenerģija

Tika īstenota Baltijas valstu regulatoru un elektroenerģijas pārvades sistēmas operatoru vienošanās ar trešajām valstīm (Krieviju un Baltkrieviju) par jaudas aprēķināšanas metodiku un ar to saistīto ietekmi uz iekšējām plūsmām Baltijas valstu elektrosistēmā un nepieciešamajiem korektīvajiem pasākumiem. Mērķis – lai mazinātu pārslodzi, ņemot vērā to, ka no 2019. gada 200 MW piešķiršana tirdzniecībai Lietuvas–Baltkrievijas starpsavienojumā tiks pārtraukta.

Nozīmīgs lēmums tika pieņemts attiecībā uz izmaksu sadali kopīgo interešu projektiem. Proti – tika apstiprināta ieguldījumu izmaksu sadale Baltijas valstu pārvades sistēmas operatoru ieguldījumu pieprasījumam kopīgo interešu projektam Baltijas valstu elektroenerģijas pārvades sistēmu sinhronizācija ar Kontinentālās Eiropas tīkliem. Šis ir pirmais posms plānotajai sinhronizācijai pēc 2025.gada.

Nozīmīgas pārmaiņas saistāmas arī ar cenu izmaiņām NordPool biržā. Elektroenerģijas tirgus analīzē tika konstatēts NordPool biržas nākošas dienas cenu pieaugums, vidēji cenām pieaugot par 40% gada laikā. Tas izskaidrojams gan ar hidrorezervju un vēja enerģijas samazinājumu laika apstākļu dēļ, gan citiem ietekmes faktoriem, tādiem kā naftas un dabasgāzes cenu kāpumu pasaules biržās, remontdarbiem atomelektrostacijās. Vienlaikus tika konstatēts konkurences pieaugums mājsaimniecības segmentā. Zīmīgi, ka šī gada otrajā pusē mājsaimniecības sāka vairāk izvēlēties dinamiskos cenu piedāvājumus.

Dabasgāze

Šogad panākta vienošanās starp Somijas, Igaunijas un Latvijas regulatoriem par dabasgāzes pārvades ieejas–izejas sistēmu apvienošanu no 2020.gada. Somijas, Igaunijas un Latvijas regulatori sadarbības ietvaros vienojās par valstīs piemērojamo cenas metodiku, tās piemērošanas principiem un savstarpējo kompensāciju mehānisma darbības principiem.

Būtiskākais lēmums, kas skar visus dabasgāzes lietotājus, saistīts ar AS Gaso tarifu apstiprināšanu, piemērojot jaunu tarifu struktūru no 2019.gada 1.janvāra. Tā paredz visu dabasgāzes sadales sistēmas lietotāju dalību sadales sistēmas operatora pastāvīgo izmaksu segšanā, t.i., dabasgāzes sadales pakalpojumu tarifi ietver maksājumu par atļauto slodzi un par patērēto dabasgāzes apjomu.

Noteikti jāpiemin pieņemtais lēmums attiecībā uz AS Conexus Baltic Grid sertificēšanu. Proti, tika izvērtēta dabasgāzes pārvades sistēmas operatora atbilstība neatkarības prasībām un pieņemts lēmums par AS Conexus Baltic Grid sertificēšanu ar nosacījumiem.

Šogad dabasgāzes tirgus analīzē konstatēts, ka aktīvo dabasgāzes tirgotāju skaits ir pieaudzis par 57,14% (no 7 līdz 11), savukārt virtuālais tirgus ir sasniedzis 25% no kopējā tirgotā dabasgāzes apjoma. Šie rādītāji liecina, ka dabasgāzes tirgus atvēršana ir atstājusi pozitīvu ietekmi uz nozari kopumā.

Oktobrī tika pieņemts lēmums, kas dod zaļo gaismu Inčukalna gāzes krātuves darbības attīstībai, piesaistot ES līdzfinansējumu. Tika apstiprināta ieguldījumu izmaksu sadale kopīgu interešu projektam Inčukalna pazemes gāzes krātuves darbības uzlabošana. Projekta mērķis ir paplašināt krātuves darbību, lai Inčukalna pazemes gāzes krātuve varētu saglabāt savu funkcionalitāti pēc spiediena palielināšanas Baltijas pārvades sistēmā. Galvenais ieguvums no projekta īstenošanas ir spēja samazināt izņemšanas jaudas atkarību no gāzes rezervju apjoma Inčukalna pazemes gāzes krātuvē.

Siltumenerģija

Tika uzsākts izstrādāt grozījumus metodikās kā tiek aprēķināti tarifi – Siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodikā un Koģenerācijas tarifu aprēķināšanas metodikā. Grozījumi būtiski mainīs līdzšinējo kārtību, tādēļ šī uzdevuma izpildei ir izveidota attiecīga darba grupa.

2018.gadā atvērtā dabasgāzes tirgū daudziem siltumenerģijas apgādes pakalpojumu sniedzējiem palielinājās dabasgāzes iepirkuma cenas, tāpēc vairākiem siltumenerģijas apgādes komersantiem SPRK izdeva lēmumus par tarifu piemērošanas kārtību, lai dabasgāzes cenu izmaiņu gadījumā (ja nemainās citas izmaksas) piemērotu jaunus, mainītus siltumenerģijas tarifus. Attiecībā uz vairākiem komersantiem SPRK ir pieņēmis lēmumus par atļauju komersantam pašam noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus kurināmā vai iepirktās siltumenerģijas cenu izmaiņu gadījumā.


Pievienot komentāru

Tusks saņēmis Džonsona vēstuli ar lūgumu pagarināt Brexit termiņu

Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons nosūtījis Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam vēstuli ar lūgumu pagarināt Brexit termiņu.

Katalāņu separātisti bloķē autosatiksmi uz Spānijas un Francijas robežas

Katalāņu separātisti bloķējuši satiksmi divos maršrutos starp Spāniju un Franciju, piekto dienu turpinot protestus pret deviņu savu līderu notiesāšanu.

Šteinbuka piekristu kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu, ja tiktu oficiāli uzrunāta

Fiskālās disciplīnas padomes locekle un bijusī Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka piekristu kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu, ja tiktu oficiāli uzrunāta.

Cīņa ar cilvēku tirdzniecību Eiropas līmenī. Rīko kampaņu, lai palīdzētu cietušajiem

Nereti cietušajiem trūkst iedrošinājuma vai vajadzīgās informācijas par viņu tiesībām, par to, kur doties un saņemt palīdzību.

Kalnmeieram neesot reputācijas traipu. AT plēnums neatlaiž ģenerālprokuroru

Lai gan no Tieslietu ministrijas izskanējuši skaļi iebildumi par Kalnmeiera atbilstību amatam, Augstākās tiesas plēnums vienbalsīgi atzinis, ka pašlaik neesot saskatāms pamats ģenerālprokurora atlaišanai.

Rīgas domes koalīcijas sakašķējas, lemjot par priekšlikumiem pašvaldības budžetam

Rīgas domes koalīcijas partiju deputātu vidū piektdien, 18.oktobrī, izcēlās kašķis, lemjot par atsevišķu koalīcijas deputātu iesniegtu priekšlikumu budžeta grozījumos, kā rezultātā uz nenoteiktu laiku pārtraukta arī tam veltītā sēde.

Vispārējais valdības budžeta deficīts Latvijā 214,3 miljoni eiro

Vispārējās valdības budžeta deficīts 2018.gadā bija 214,3 miljoni eiro jeb 0,7% no IKP, un vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds 2018.gada beigās bija 10,6 miljardi eiro jeb 36,4% no IKP.

Steigā vēlas pagarināt Lemberga, Vītoliņa, Blumberga un Ošenieka pilnvaras Ventspils brīvostā

Ventspils pilsētas dome negaidīti sasaukusi ārkārtas sēdi, kurā lems par Aivara Lemberga, Jāņa Vītoliņa, Gunta Blumberga un Didža Ošenieka pilnvaru pagarināšanu Ventspils Brīvostas pārvaldes valdē.

Pūce lūdz Ģenerālprokuratūrai izvērtēt Rīgas domes rīcību, lemjot nepiedzīt zaudējumus no bijušās Rīgas satiksmes valdes

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce aicina Ģenerālprokuratūru izvērtēt Rīgas domes amatpersonu rīcību saistībā ar lēmumu nepiedzīt zaudējumus no bijušajiem SIA Rīgas satiksmes valdes locekļiem.

Dailes teātra direktors Vītols nolemj atstāt amatu

Vītols par savu lēmumu ir informējis arī Kultūras ministriju, atzīmējot, ka turpinās pildīt pienākumus, kamēr konkursa kārtībā tiks atrasts jauns Dailes teātra valdes loceklis.

Slepkavības, narkotikas, cilvēku tirdzniecība. Meklē Eiropā meklētākās noziedznieces, arī Latvijas pilsoni

Kampaņā pastiprināta uzmanība tiek pievērsta Eiropas meklētākajām sievietēm noziedzniecēm, tostarp Angeļinai Sacjukai no Latvijas.

Kariņš: Nākamajam ES budžetam jābūt ambiciozam

Nākamajam ES budžetam jābūt ambiciozam, lai veicinātu visas ES izaugsmi un radītu priekšnoteikumus ekonomikas modernizācijai, tostarp klimata, digitālajā un inovācijas jomās, paudis Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Rinkēvičs: Patlaban pastāvīgo dzīvesvietu Lielbritānijā reģistrējusi mazāk nekā puse Latvijas valstspiederīgo

Latvijas valstspiederīgajiem Lielbritānijā ir jārēķinās ar dažādiem Brexit scenārijiem, un, lai pasargātu sevi, nepieciešams reģistrēt savu pastāvīgo dzīvesvietu minētās valsts Iekšlietu ministrijas mājaslapā, mudina ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Eiropas Savienības līderi apstiprina Brexit vienošanos

Eiropas Savienības 27 dalībvalstu līderi apstiprinājuši Brexit vienošanos.

Turcija, kurdi un ASV vienojas par pamieru Sīrijā

Turcija, kura Sīrijas ziemeļos īsteno uzbrukumu kurdu vadītiem spēkiem, ir vienojusies par piecas dienas ilgu pamieru ar kurdu vienībām un ASV.

Latvijas futbols bez vadības. Gorkšu atstādina no LFF prezidenta amata

Latvijas Futbola federācijas ārkārtas kongresā biedri lēmuši atstādināt no amata organizācijas prezidentu Kasparu Gorkšu.

Stājas spēkā spriedums Latvenergo kukuļošanas lietā

Stājies spēkā tiesas spriedums, ar kuru vienā no tā sauktajām Latvenergo kukuļņemšanas lietām Aigaram Meļko, Gunāram Cvetkovam un uzņēmuma Energy Consulting vadītājam Andrejam Livanovičam piespriesti reāli cietumsodi.

Nedēļas nogalē Latvijā bieži līs lietus

Piektdien, 18.oktobrī, debesīs būs daudz mākoņi, vienīgi dienvidu daļā debesis brīžiem skaidrosies.  Atsevišķos rajonos pa laikam līs.

Maršruts nedēļas nogalei: Randiņš pārgājienā, Zemlika un Scrabble piecās valodās

Oktobris nebeidz lutināt ar siltām un košām rudens dienām, tāpēc šajā nedēļas nogalē ikviens aicināts piedalīties gan pasākumos, kas norisināsies dabā, gan iekštelpās.

Nausēdas prezidentūras pirmās 100 dienas: Ne kļūdu, ne uzlabojumu

Oktobra vidū aprit 100 dienas, kopš Lietuvas prezidents Gitans Nausēda stājies amatā. Gan viņa atbalstītāji, gan kritiski analītiķi piekrīt – prezidentam kāja līdz šim nav paslīdējusi.

Purgaile plāno izvērtēt iepriekš pieņemto lēmumu par ABLV Bank pašlikvidāciju

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes priekšsēdētājas amatam virzītā Santa Purgaile plāno izvērtēt iepriekš pieņemto lēmumu par ABLV Bank pašlikvidāciju.

NEPLP locekļu atlasei grib piesaistīt personāla atlases kompāniju

Lai nodrošinātu konkursā lielāku konkurenci, NEPLP locekļu atlases procesam plānots piesaistīt personāla atlases kompāniju.

Latvijas vērtīgākie uzņēmumi – Latvenergo, Latvijas valsts meži un Mikrotīkls

Par vērtīgākajiem Latvijas uzņēmumiem atzīti Latvenergo, Latvijas valsts meži un Mikrotīkls, liecina Nasdaq Riga un Prudentia veidotais ikgadējais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101.

Panākta jauna Brexit vienošanās

Lielbritānija un Eiropas Savienība panākušas jaunu Brexit vienošanos, ziņo BBC. «Mums ir jauna, lieliska vienošanās, kas atgriež kontroli,» ar Twitter starpniecību paziņojis Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons

2019.gada deviņos mēnešos reģistrēta 10 571 laulība

2019.gada deviņos mēnešos reģistrēta 10 571 laulība, un salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu tas ir par 472 mazāk. Pēdējos trīs gados laulību skaits ir stabilizējies, un vidēji gadā tiek noslēgts 13 tūkstoši laulību.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->