bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 29.01.2020 | Vārda dienas: Aivars, Bille, Valērijs
LatviaLatvija

SPRK nozīmīgākie notikumi enerģētikā 2018.gadā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) aizvadītajā gadā ir pieņēmusi vairākus būtiskus lēmumus enerģētikas jomā, kas ietekmēs nozari nākamajos gados. Gan elektroenerģijas, gan dabasgāzes, gan siltumenerģijas jomā bijušas pārmaiņas, kas ne tikai ietekmēs galalietotājus, bet arī veicinās nozaru integrāciju ar citām valstīm, iesāk SPRK.

Elektroenerģija

Tika īstenota Baltijas valstu regulatoru un elektroenerģijas pārvades sistēmas operatoru vienošanās ar trešajām valstīm (Krieviju un Baltkrieviju) par jaudas aprēķināšanas metodiku un ar to saistīto ietekmi uz iekšējām plūsmām Baltijas valstu elektrosistēmā un nepieciešamajiem korektīvajiem pasākumiem. Mērķis – lai mazinātu pārslodzi, ņemot vērā to, ka no 2019. gada 200 MW piešķiršana tirdzniecībai Lietuvas–Baltkrievijas starpsavienojumā tiks pārtraukta.

Nozīmīgs lēmums tika pieņemts attiecībā uz izmaksu sadali kopīgo interešu projektiem. Proti – tika apstiprināta ieguldījumu izmaksu sadale Baltijas valstu pārvades sistēmas operatoru ieguldījumu pieprasījumam kopīgo interešu projektam Baltijas valstu elektroenerģijas pārvades sistēmu sinhronizācija ar Kontinentālās Eiropas tīkliem. Šis ir pirmais posms plānotajai sinhronizācijai pēc 2025.gada.

Nozīmīgas pārmaiņas saistāmas arī ar cenu izmaiņām NordPool biržā. Elektroenerģijas tirgus analīzē tika konstatēts NordPool biržas nākošas dienas cenu pieaugums, vidēji cenām pieaugot par 40% gada laikā. Tas izskaidrojams gan ar hidrorezervju un vēja enerģijas samazinājumu laika apstākļu dēļ, gan citiem ietekmes faktoriem, tādiem kā naftas un dabasgāzes cenu kāpumu pasaules biržās, remontdarbiem atomelektrostacijās. Vienlaikus tika konstatēts konkurences pieaugums mājsaimniecības segmentā. Zīmīgi, ka šī gada otrajā pusē mājsaimniecības sāka vairāk izvēlēties dinamiskos cenu piedāvājumus.

Dabasgāze

Šogad panākta vienošanās starp Somijas, Igaunijas un Latvijas regulatoriem par dabasgāzes pārvades ieejas–izejas sistēmu apvienošanu no 2020.gada. Somijas, Igaunijas un Latvijas regulatori sadarbības ietvaros vienojās par valstīs piemērojamo cenas metodiku, tās piemērošanas principiem un savstarpējo kompensāciju mehānisma darbības principiem.

Būtiskākais lēmums, kas skar visus dabasgāzes lietotājus, saistīts ar AS Gaso tarifu apstiprināšanu, piemērojot jaunu tarifu struktūru no 2019.gada 1.janvāra. Tā paredz visu dabasgāzes sadales sistēmas lietotāju dalību sadales sistēmas operatora pastāvīgo izmaksu segšanā, t.i., dabasgāzes sadales pakalpojumu tarifi ietver maksājumu par atļauto slodzi un par patērēto dabasgāzes apjomu.

Noteikti jāpiemin pieņemtais lēmums attiecībā uz AS Conexus Baltic Grid sertificēšanu. Proti, tika izvērtēta dabasgāzes pārvades sistēmas operatora atbilstība neatkarības prasībām un pieņemts lēmums par AS Conexus Baltic Grid sertificēšanu ar nosacījumiem.

Šogad dabasgāzes tirgus analīzē konstatēts, ka aktīvo dabasgāzes tirgotāju skaits ir pieaudzis par 57,14% (no 7 līdz 11), savukārt virtuālais tirgus ir sasniedzis 25% no kopējā tirgotā dabasgāzes apjoma. Šie rādītāji liecina, ka dabasgāzes tirgus atvēršana ir atstājusi pozitīvu ietekmi uz nozari kopumā.

Oktobrī tika pieņemts lēmums, kas dod zaļo gaismu Inčukalna gāzes krātuves darbības attīstībai, piesaistot ES līdzfinansējumu. Tika apstiprināta ieguldījumu izmaksu sadale kopīgu interešu projektam Inčukalna pazemes gāzes krātuves darbības uzlabošana. Projekta mērķis ir paplašināt krātuves darbību, lai Inčukalna pazemes gāzes krātuve varētu saglabāt savu funkcionalitāti pēc spiediena palielināšanas Baltijas pārvades sistēmā. Galvenais ieguvums no projekta īstenošanas ir spēja samazināt izņemšanas jaudas atkarību no gāzes rezervju apjoma Inčukalna pazemes gāzes krātuvē.

Siltumenerģija

Tika uzsākts izstrādāt grozījumus metodikās kā tiek aprēķināti tarifi – Siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodikā un Koģenerācijas tarifu aprēķināšanas metodikā. Grozījumi būtiski mainīs līdzšinējo kārtību, tādēļ šī uzdevuma izpildei ir izveidota attiecīga darba grupa.

2018.gadā atvērtā dabasgāzes tirgū daudziem siltumenerģijas apgādes pakalpojumu sniedzējiem palielinājās dabasgāzes iepirkuma cenas, tāpēc vairākiem siltumenerģijas apgādes komersantiem SPRK izdeva lēmumus par tarifu piemērošanas kārtību, lai dabasgāzes cenu izmaiņu gadījumā (ja nemainās citas izmaksas) piemērotu jaunus, mainītus siltumenerģijas tarifus. Attiecībā uz vairākiem komersantiem SPRK ir pieņēmis lēmumus par atļauju komersantam pašam noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus kurināmā vai iepirktās siltumenerģijas cenu izmaiņu gadījumā.


Pievienot komentāru

Tiesa vienam no lietā par 50 miljonu eiro atmazgāšanu aizdomās turētajiem piemēro apcietinājumu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piemērojusi drošības līdzekli – apcietinājumu – vienam no četriem aizturētajiem kriminālprocesā par ne mazāk kā 50 miljonu eiro atmazgāšanu, kura dēļ vakar notika procesuālās darbības arī likvidējamajā ABLV Bank.

Sankciju skarto Nord Stream 2 Gazprom ir gatavs pabeigt vienatnē

Krievijas energokoncerns Gazprom paudis gatavību saviem spēkiem, bez Eiropas uzņēmumu līdzdalības pabeigt Baltijas jūras gāzes cauruļvada projektu Nord Stream 2, ko nobremzējušas ASV sankcijas, ziņo ASV valsts medijs Radio Brīvā Eiropa.

Policija šonedēļ veikusi procesuālas darbības vairākās Latvijas bankās

Nesaistīti ar tiesībsargājošo institūciju veikto kratīšanu likvidējamā ABLV Bank, Valsts policijas darbinieki kādas citas lietas ietvaros šonedēļ veikuši dažādas procesuālās darbības virknē citu Latvijas komercbanku.

Šogad valsts autoceļu remontam pieejams par 1,2 miljoniem vairāk nekā pērn

Kopumā šogad valsts autoceļu remontdarbiem un uzturēšanai būs pieejami 250,5 miljoni eiro, kas ir par 1,2 miljoniem eiro vairāk nekā 2019.gadā.

Rail Baltica īstenošanai nepieciešamo nekustamo īpašumu atsavināšanai varētu tapt atsevišķi noteikumi

Satiksmes ministrija sākusi diskusijas par jaunu regulējumu, kas paredzētu atvieglotu kārtību īpašumu atsavināšanai nacionālas nozīmes projektu īstenošanai, tajā skaitā Rail Baltica projekta sekmīgai īstenošanai. 

Igaunijā puse pirmklasnieku nav pilnībā vakcinēti, atklāj pētījumā

Igaunijā 49,5% no bērniem, kuri uzsāk skolas gaitas, nav saņēmuši visas ieteicamās potes, tā secināts valstī lielākajā bērnu potēšanas pētījumā, kura rezultātus citē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Pētījums: Nelaimes gadījumos bez redzamām traumām visbiežāk miruši pusmūža vīrieši

Vairumā nelaimes gadījumu, kuros nav acīmredzamu traumu, cēlos ir sirds un asinsvadu slimības, un vairākums mirušo ir vīrieši, secināts Valsts darba inspekcijas pasūtītajā pētījumā.

SEB peļņa Igaunijā pērn augusi par 37 miljoniem eiro

Zviedru SEB bankas atzars Igaunijā 2019.gadā nopelnījis 100,4 miljonus eiro, kas ir par 37 miljoniem eiro vairāk nekā gadu iepriekš, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Levits: Jaunas vietas izvēle VDD ēkai aizkavētu projektu un radītu zaudējumus

Ja valdība izvēlētos meklēt jaunu vietu VDD ēkas būvniecībai, tas par vairākiem gadiem aizkavētu būvniecību un radītu lielus finansiālos zaudējumus, paziņojis Valsts prezidents Egils Levits.

LMT apgrozījums pērn sasniedzis 230 miljonus eiro

Mobilo sakaru operatora LMT apgrozījums 2019.gadā sasniedz 230 miljonus eiro, tam pieaugot par 6,2% salīdzinājumā ar 2018.gadu.

LVC: Satiksmes intensitāte 2019.gadā lielākā pēdējos desmit gados

Vidējā diennakts satiksmes intensitāte 2019. gadā pieaugusi par 5%, salīdzinot ar 2018.gadu. Kopumā tas ir augstākais rādītājs pēdējo desmit gadu laikā, liecina LVC apkopotā informācija.

Pērn mazumtirdzniecības apgrozījums Latvijā pieaudzis par 2,3%

Pārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms palielinājās par 1,2%, nepārtikas preču mazumtirdzniecība, neieskaitot autodegvielu, pieauga par 4%, bet autodegvielas – par 0,4%.

Lietā par 50 miljonu eiro atmazgāšanu ir aizturētas četras personas

Kriminālprocesā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu ne mazāk kā 50 miljonu eiro apmērā, kura dēļ vakar notika procesuālās darbības arī likvidējamajā ABLV Bank, ir aizturētas četras personas.

Lietuvā investē amerikāņu militārā aprīkojuma ražotājs NBC Security

Lietuvā investē amerikāņu militārā aprīkojuma ražotājs NBC Security. Par ienākšanu Lietuvā paziņojis amerikāņu militārās un drošības nozares uzņēmums NBC Security, kas apņēmies Lietuvā izveidot ražotni, vēsta Lietuvas ieguldījumu piesaistes iestāde Investuok Lietuvoje.

ATD: Pērn pieprasītākās atļaujas starptautiskajiem pārvadājumiem bijušas uz Krieviju, Baltkrieviju un Kazahstānu

Pērn pieprasītākās atļaujas starptautiskajiem bija uz Krieviju, Baltkrieviju, Kazahstānu, Ukrainu, Turciju un Poliju, informē VSIA Autotransporta direkcija.

SPRK: Dabasgāzes cena pērn zemākā kopš tirgus atvēršanas; mazākas izmaksas mājsaimniecībām arī šogad

Mājsaimniecības lietotājiem, kas dabasgāzi izmanto ēdiena gatavošanai, mainīgā maksa šogad ir par 21% zemāka, kamēr tiem, kas dabasgāzi izmanto apkurei, – 30%.

Igaunijas parlamentā cīņa ap pensiju reformu

Igaunijas parlamentā trešdien, 29.janvārī, paredzēts balsojums par pensiju reformu, kas apstiprināšanas gadījumā paredz iemaksu veicējiem iespēju izņemt pensiju otrajā līmenī uzkrātos līdzekļus vienā reizē.

Valsts policija brīdina par šifrējošo izspiedējvīrusu uzbrukumiem

Minētie vīrusi šifrē datorā esošos failus un cieto disku, liedzot lietotājiem turpmāku datora lietošanu, kā arī piekļuvi saturiskajai informācijai, informē policijā.

Brexit pārejas periodā pasta sūtījumu apmaiņa ar Lielbritāniju noritēs kā ierasts

Pasta sūtījumu apmaiņas regulējums starp Latviju un Lielbritāniju pēc 2020.gada 31.janvāra, kad sākas Brexit pārejas periods, paliek nemainīgs – pasta sūtījumu tarifos un procedūrās saglabājas līdz šim spēkā esošā kārtība.

Valstis evakuē pilsoņus no Ķīnas; koronavīrusa inficēto skaits tuvojas 6 000

Ārvalstis organizē pilsoņu evakuāciju no Ķīnas, kur bīstamā koronavīrusa inficēto skaits pārsniedzis to cilvēku skaitu, kuri savulaik sasirga ar smago akūto respiratorisko sindromu.

Kariņš: Viens no koalīcijas partneriem vēlētos visu trīs Latvijas specdienestu apvienošanu, bet to nepieļaušu

Viens no koalīcijas partneriem vēlētos visu trīs Latvijas specdienestu apvienošanu, intervijā TV3 raidījumam 900 sekundes pastāstīja premjers Krišjānis Kariņš, kurš savukārt ir kategoriski pret šādu ieceri.

Aizvadītajā gadā SEB banka aizdevumos piešķīrusi gandrīz 600 miljonus eiro

SEB banka 2019.gadā piešķīrusi aizdevumus par kopsummā 596 miljoniem eiro, saglabājot stabilu kopējā kredītportfeļa apjomu.

Tramps publisko Tuvo Austrumu miera plānu

Tuvajos Austrumos Palestīniešu pašpārvalde paudusi asu kritiku par ASV valdības piedāvātu reģiona miera plānu, kur Izraēlai piedāvāta tās okupēto teritoriju atzīšana, bet palestīniešiem – sava, ASV atzīta valsts.

Pūce plānojis atstādināt pēc paša vēlēšanās atkāpušos Garkalnes mēru Bauzi-Krastiņu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce bija plānojis atstādināt pēc paša vēlēšanās no amata atkāpušos Garkalnes novada mēru Mārtiņu Gunāru Bauzi-Krastiņu.

Lietā par 50 miljonu eiro atmazgāšanu figurē sešas personas

Kriminālprocesā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu ne mazāk kā 50 miljonu eiro apmērā, kura ietvaros otrdien, 28.janvārī, notika procesuālās darbības arī likvidējamā ABLV Bank, figurē sešas personas.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!