SPRK: Šogad būtiski pieaugusi interese par biržas cenas līgumiem

Šogad 1.ceturksnī Nord Pool biržā turpinājās elektroenerģijas cenu samazinājums. Aprīlī tika sasniegta zemākā mēneša vidējā cena – 23,52 Eur/MWh kopš Nord Pool biržas darbības uzsākšanas 2013.gadā, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) tirgus dati.

Līdzvērtīga situācija ar biržas cenas samazinājumu bija vērojama arī kaimiņvalstīs. Lietuvā biržas cena aprīlī bija 23,31 Eur/MWh, kamēr Igaunijā – 23,69 Eur/MWh. Biržas cena šī gada 1.ceturkšņa beigās Latvijas, Lietuvas un Igaunijas elektroenerģijas patērētājiem bija par aptuveni 40% zemāka nekā 2019.gada 1.ceturkšņa beigās.

Šogad 1.ceturksnī ieguvumu no biržas cenu samazinājuma izjuta plašāks lietotāju loks. Interese mājsaimniecības lietotājiem par mainīgas cenas līgumiem pieauga līdz 11,81%, kamēr juridisko lietotāju vidū tie sasniedza jau 41,86%. Tomēr populārākā izvēle mājsaimniecības lietotāju vidū joprojām bija vērojama fiksētas cenas līgumiem, ko izvēlējušies 55,21% mājsaimniecību.

Lasiet arī: CSP: Ievērojami pieaug elektroenerģijas patēriņš transportā

Atbilstoši SPRK datiem vidējā svērtā elektroenerģijas cena mājsaimniecībām šī gada martā samazinājās līdz 55,70 Eur/MWh, savukārt juridiskajiem lietotājiem līdz 43,95 Eur/MWh. Salīdzinājumā ar 2019.gada martu mājsaimniecībām cena ir samazinājusies par 2,01%, bet juridiskajiem lietotājiem – par 3,45%.

Cenu samazinājumu galvenokārt ietekmēja laikapstākļi un elektroenerģijas patēriņa samazinājums. Silti, vējaini un nokrišņiem bagāti laikapstākļi ļāva palielināt ražošanas jaudas hidroelektrostacijās un vēja elektrostacijās, tādejādi paaugstinot elektroenerģijas piedāvājumu.

«Redzam, ka arī pēc pakāpeniskas ar COVID-19 saistīto ierobežojumu mīkstināšanas pieprasījums pēc elektroenerģijas joprojām ir par aptuveni 5% zemāks nekā pērn. Vienlaikus biržā samazinās piedāvājums, jo vasarā lielākoties tiek veikti ikgadējie elektroenerģijas ražotņu apkopju un uzturēšanas darbi. Līdz ar to cenas biržā šobrīd ir ļoti svārstīgas atkarībā no tā, cik daudz ražošanas jaudu vienlaicīgi ir apkopē,» stāsta SPRK Tirgus uzraudzības nodaļas vadītājs Jānis Negribs.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas