ST nolēmums: Bērna bioloģiskās mātes partnerei nav paredzētas tiesības uz atvaļinājumu pēc bērna piedzimšanas

Ceturtdien, 12.novembrī, Satversmes tiesa (ST) sēdē plkst. 13.00 ar lietas dalībnieku piedalīšanos pasludinās nolēmumu lietā par normu, kas bērna bioloģiskās mātes partnerei neparedz tiesības uz atvaļinājumu pēc bērna piedzimšanas, informē tiesā.

Pēc nolēmuma pasludināšanas plkst. 15.00 notiks preses konference, kurā piedalīsies ST priekšsēdētāja Sanita Osipova un ST tiesnesis Gunārs Kusiņš.

Kā ziņots, šajā lietā pieteicēja lūgusi pārbaudīt Darba likuma 155.panta pirmās daļas atbilstību Satversmes 110.panta pirmajam teikumam.

Darba likuma 155.panta pirmā daļa nosaka, ka bērna tēvam ir tiesības uz desmit kalendāra dienas ilgu atvaļinājumu, bet Satversmes 110.panta pirmais teikums nosaka, ka

«valsts aizsargā un atbalsta laulību – savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, vecāku un bērna tiesības».

Pieteikuma iesniedzēja uzskata, ka apstrīdētā norma neatbilst Satversmes 110.panta pirmajam teikumam.

Pieteikuma iesniedzēja norādīja, ka viņa atrodas stabilās viendzimuma attiecībās ar savu partneri un pēc kopdzīves uzsākšanas pieteikuma iesniedzējas partnerei piedzima divi bērni.

Sieviete norādīja, ka pēc jaunākā bērna piedzimšanas viņa vēlējusies doties desmit kalendāra dienas ilgā atvaļinājumā. Tomēr apstrīdētā norma paredz, ka tiesības uz desmit kalendāra dienas ilgu atvaļinājumu pēc bērna piedzimšanas ir tikai bērna tēvam, bet neparedzot šādas tiesības bērna mātes partnerei, kas faktiski esot uzskatāma par vienu no bērna vecākiem.

Pieteicēja uzsvēra, ka apstrīdētā norma esot pretrunā ar bērna vislabāko interešu prioritātes principu, jo tā neļaujot personai sniegt fizisku un emocionālu atbalstu savai partnerei un viņas bērnam un tādējādi neaizsargājot bērna intereses pēc iespējas labākajā veidā visās ģimenēs.

Saeima uzskata, ka apstrīdētā norma atbilst Satversmes 110.panta pirmajam teikumam.

Tiesas sēdē turpinās uzklausīt un uzdot jautājumus lietā pieaicinātajai personai Dr. psych. Diānai Zandei. Plānots uzklausīt arī tiesas debates un replikas.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas