Stiprina «gabaldarbu ekonomikā» nodarbināto tiesības

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti otrdien, 15.aprīlī, apstiprinājusi noteikumus par «gabaldarbu ekonomikā» (gig economy) nodarbināto minimālajām tiesībām, informē EP pārstāve Signe Znotiņa-Znota.

Tās attieksies uz platformām, kurās tiek izmantots darbs pēc pieprasījuma vai uz kuponu sistēmu balstīts darbs – piemēram, Uber.

Saskaņā ar likumu, par kuru deputāti jau panākuši neformālu vienošanos ar dalībvalstu ministriem, darbinieki jau no pirmās dienas būs jāinformē par tādiem darba līguma aspektiem kā pienākumu apraksts, līguma stāšanās spēkā, tā ilgums, darba samaksa un darba laiks. Atsevišķos gadījumos šo termiņu būs iespējams pagarināt līdz vienai nedēļai.

Vairāki jauninājumi paredzēti «jaunajos nodarbinātības veidos» nodarbināto cilvēku tiesību uzlabošanai. Darba ņēmējiem būs tiesības uz iepriekš noteiktu darba dienu un stundu sarakstu. Viņi arī varēs bez soda sankcijām atteikties no darba ārpus iepriekš noteiktā laika, kā arī saņemt kompensāciju, ja darba uzdevums netiks laikus anulēts. Darba devējs nevarēs sodīt darbinieku, ja tas uzņems papildu saistības ārpus noteiktā darba laika.

Pārbaudes laiks nedrīkstēs pārsniegt sešus mēnešus, un, atjaunojot līgumu, nedrīkstēs noteikt jaunu pārbaudes laiku. Obligāta apmācība tiks uzskatīta par darba laiku, un darba devējs par to nedrīkstēs pieprasīt samaksu.

Noteikumi tika apstiprināti ar 466 balsīm pret 145, 37 deputātiem atturoties. Dalībvalstīm būs trīs gadi laika to īstenošanai.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas