Strādāt nedēļas nogalēs vai saīsināt darba nedēļu? Lietuvas uzņēmumi meklē veidus kā ietaupīt

Lietuvā uzņēmēju asociācijas rosina, ka lielie uzņēmumi varētu likt saviem darbiniekiem strādāt nedēļas nogalēs, kad elektroenerģija ir lētāka, savukārt arodbiedrības uzsver, ka tagad ir īstais laiks runāt par četru dienu darba nedēļu, informē Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Šobrīd, kad strauji pieaug elektroenerģijas un gāzes cenas, Lietuvas uzņēmumi meklē veidus, kā ietaupīt finanses. Lietuvas Biznesa konfederācija aicina uzņēmumus pārskatīt to, kā tie izmanto energoresursus, sākot ar gaisa kondicionieriem vai apgaismojumu pēc darba laika beigām.

Inženierkomunikāciju tīklu apsaimniekošanas uzņēmuma galvenais inženieris Justins Bingelis (Justinas Bingelis) apgalvo, ka viņš apsver izvēli starp četru dienu darba nedēļu vai saīsinātu darba dienu. Uzņēmums izvēlējies otro variantu, un tagad tā darbinieki strādā sešu stundu darba dienu.

«Ar sešām stundām noteikti pietiek, lai paveiktu visus darbus, kas ir jāizdara, tāpēc mēs nolēmām piešķirt saviem darbiniekiem šo opciju,» medijam stāsta Bingelis.

Pēc viņa teiktā, strādājot īsāku nedēļu vai samazinot darba stundas, tas ne tikai ietaupa enerģiju, bet arī darbinieku laiku.

«Es domāju, ka ieguvēji būs tie uzņēmumi, kas pirmie sāks šo praksi piekopt. Lai gan talantīgiem cilvēkiem var patikt strādāt garas stundas, taču principā viņi labprātāk gribētu vairāk laika veltīt sev, nevis darbam,» stāsta Bingelis.

Tomēr Lietuvas Rūpnieku konfederācija, kas ir viena no lielākajām uzņēmēju asociācijām valstī, ir diezgan skeptiska. Konfederācijas prezidents Vidmants Janulevičs (Vidmantas Janulevičius) tā vietā rosina ražošanas uzņēmumus strādātu brīvdienās.

«Nedēļas nogalēs elektroenerģijas cena ievērojami samazinās, jo tās patēriņš ir mazāks, tāpēc ražošanas uzņēmumiem būtu pat lietderīgi maksāt virsstundas saviem darbiniekiem, lai tie varētu strādāt nedēļas nogalēs,» stāsta Janulevičs.

«Četru dienu darba nedēļa visu iespiestu četrās darba dienās, kā rezultātā elektroenerģijas cena pieaugtu vēl vairāk.»

Tikmēr Arodbiedrību konfederācijas vadītāja Inga Ruginiene (Inga Ruginienė) uzsver darbinieku produktivitāti. Arodbiedrības vadītāja stāsta, ka viņa jau vairākus gadus iestājas par četru dienu darba nedēļu.

«Strādājot četras dienas, darbinieki mēdz strādāt labāk un efektīvāk, tādējādi radot lielāku pievienoto vērtību,» viņa saka.

Tagad, kad uzņēmumi apsver nepieciešamību ietaupīt, viņa uzsver, ka būtu laiks pāriet no runām pie darbiem.

«Jau pirms pandēmijas mēs teicām, ka ir pienācis laiks pāriet uz šādu – četru darba dienu – modeli. Ne tikai taupības dēļ,” uzsver Ruginiene.

Lietuvas Biznesa konfederācijas prezidente Ineta Rizgele (Ineta Rizgelė) apgalvo, ka enerģijas taupīšana ir svarīga ne tikai saistībā ar elektroenerģijas cenu kāpumu, bet arī saistībā ar zaļo politiku.

«Lietuvas Biznesa konfederācija ir aicinājusi savus biedrus pārskatīt energoresursu izmantošanu, apzināt vietas, kur varētu ietaupīt. Mēs bieži atstājam ieslēgtu gaisa kondicionieri vai apgaismojumu pat naktī,» viņa saka.

Rizgele joprojām ir piesardzīga attiecībā uz darba nedēļas vai darba dienas saīsināšanu. Viņa uzskata, ka tas būtu jālemj katram uzņēmumam atsevišķi.

Pilnu rakstu angļu valodā lasiet šeit: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1751560/four-day-week-or-work-on-weekends-lithuanian-firms-look-for-ways-to-save-energy

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas