Stradiņa slimnīcas Sirds ķirurģijas centrā veikta Baltijas valstīs unikāla operācija

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) Sirds ķirurģijas centrā šomēnes veikta Baltijas valstīs unikāla pulmonārās endarterektomijas operācija, lai glābtu dzīvību pacientam, kurš ar hronisku trombembolisku plaušu hipertensiju slimojis jau vairākus gadus.

Akūtas sirds mazspējas dēļ konkrēto pacientu uz PSKUS pārveda no Daugavpils slimnīcas – jaunā vīrieša stāvoklis bija patiešām smags un viņš tika ievietots intensīvās terapijas nodaļā. Konsīlijs Sirds ķirurģijas centra vadītāja profesora Pētera Stradiņa un PSKUS galvenās ārstes profesores Evas Strīķes vadībā nolēma, ka vienīgā iespēja glābt pacienta dzīvību ir organizēt neatliekamu, augstas sarežģītības operāciju Rīgā, jo pacienta stāvoklis nepieļāva iespēju viņu transportēt uz citu valsti.

Pulmonārās endarterektomijas operācija prasa pieredzi un meistarību, kuru ķirurgi spēj iegūt, veicot vismaz divdesmit un vairāk šāda tipa operāciju gadā. Šobrīd Eiropā ir tikai daži pulmonāro endarterektomiju ekselences centri, kur ikdienā operē plaušu hipertensijas pacientus. Pateicoties kardiologa Andra Skrides iniciatīvai, vairākiem Latvijas pacientiem šādas operācijas bija veiktas Vīnes Klīniskās universitātes slimnīcā. Tāpēc tika lūgta palīdzība austriešu kolēģiem, kas nevilcinoties piekrita ierasties Rīgā, informē slimnīca.

Sešas stundas garo operāciju austriešu profesors veica kopā ar Stradiņa slimnīcas sirds ķirurgiem Mārtiņu Kalēju un Ivaru Breču. Tā noritēja veiksmīgi, bez komplikācijām, mazinot spiedienu un atslogojot sirdi, izdevās atjaunot asins plūsmu plaušu artērijās.

Jaunais vīrietis pēc divu nedēļu ilgā pēcoperācijas perioda ir jau izrakstījies no slimnīcas.

Plaušu hipertensija ir reta slimība, kurai raksturīgs paaugstināts spiediens plaušu artērijās. Neārstēta, šī slimība izraisa sirds labā kambara mazspēju un pat nāvi. Hroniska trombemboliska plaušu hipertensija ir vienīgā plaušu hipertensijas forma, kuru ir iespējams pilnībā izārstēt, veicot pulmonārās endarterektomijas operāciju. Tās laikā no plaušu artērijām uzmanīgi tiek atdalīti vecie trombi, kas nosprosto asinsvadus, un tiek atjaunota normāla asins plūsma.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas