bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 20.05.2019 | Vārda dienas: Salvis, Selva, Venta
LatviaLatvija

Stradiņu slimnīcā transplantācijas pacienti atlabs atsevišķās nodaļās

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Turpmāk transplantācijas pacienti tā vietā, lai atrastos vienotā nodaļā, tiks novirzīti uz attiecīgā profila ārstniecības nodaļām, informē Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīca (PSKUS).

Latvijas Transplantācijas centra reorganizācijas procesā veikti pirmie lielie soļi, lai veicinātu dažādu orgānu transplantācijas procesu attīstību Latvijā, uzskata slimnīcas vadība.

Kā aģentūru LETA informēja slimnīcas pārstāve Janita Veinberga, slimnīcas vadības skatījumā, Transplantācijas centram, kas ir PSKUS struktūrvienība, ir «laiks attīstīties un iet uz priekšu», lai būtu iespējams slēgt arī starptautiskus sadarbības līgumus un panākt Eiropas kolēģus transplantācijas procesa nodrošināšanā, strādājot tikpat ražīgi kā viņi.

Lai tas varētu notikt, slimnīcas vadība lēmusi par dažādiem reorganizatoriskiem pasākumiem, lai virzītu centru tālāk. Piemēram, līdz šim transplantācijas pacienti atradās vienā slimnīcas nodaļā no procesa sākuma līdz pat beigām. Taču tagad pacienti pēc operācijas turpinās atlabšanas procesu attiecīgā profila slimnīcas ārstniecības nodaļās. Nieru transplantācijas pacienti nonāk nefroloģijas nodaļā, bet sirds transplantācijas pacienti – kardioloģijas nodaļā. Tāda ir arī Eiropas kolēģu prakse, kas ir atzīta par strādājošu un kvalitatīvu mehānismu, kam tagad seko arī Stradiņa slimnīca, norāda Veinberga.

Transplantācijas centra kolēģi publiski pauduši kritiku šim procesam, tomēr slimnīcas pārstāve apgalvo, ka līdz šim paustais par centra likvidāciju neatbilstot patiesībai, jo centrā notiekot «normāls attīstības process».

Veinberga izteicās, ka ir saprotams kolēģu satraukums, jo viņi ir laba komanda, iestrādājušies visi kopā, pieraduši pie konkrētas un noteiktas kārtības, tostarp arī zināmām ērtībām, proti, savas nodaļas. «Pārmaiņas vienmēr cilvēkus biedē, jo tās nes līdzi daudz jautājumu, daudz «nezināmo». Nenoliedzam, ka kādā brīdī, iespējams, ir pietrūcis dialogs starp Slimnīcas vadību un Transplantācijas centra darbiniekiem, tomēr šajā gadījumā Slimnīcas vēlme un redzējums ir – Transplantācijas centra darba attīstība, jaunu transplantācijas programmu atvēršana, mūsdienu prasībām un kvalitātes standartiem atbilstoša pacientu veselības aprūpe,» skaidro Veinberga.

Slimnīcas vadība uzskata, ka izmaiņas nav traucējušas nodaļas darbu un slimnīcas transplantācijas speciālisti sekmīgi turpina veikt operācijas. Turklāt ārstniecības kvalitātes uzraudzībai slimnīcā darbojas ārstniecības kvalitātes kontroles komisija, kuras uzdevums ir vērtēt procesa pārmaiņu norisi un nodrošināt tā nepārtrauktību.

Skaidrojot veikto pārmaiņu nepieciešamību, slimnīcas vadība uzsver, ka Latvija ir viena no nedaudzām Eiropas Savienības valstīm, kura nav pievienojusies nevienam no starptautiskajiem orgānu transplantācijas tīkliem, no kuriem ģeogrāfiski tuvākie ir Scanditransplant un Eurotransplant. Igaunija iesaistījusies pirmajā no minētajiem tīkliem, bet Lietuva, neskatoties uz savu salīdzinoši lielāku pieredzi orgānu transplantācijas jomā, ir līdzīgā situācijā kā Latvija, piebilst Veinberga.

Pēc viņas paustā, sākto pārmaiņu procesa mērķis ir pakāpeniski sasniegt organizatoriskās struktūras un tehnoloģiskā nodrošinājuma atbilstību prasībām, lai Latvija būtu gatava pievienoties kādam no minētajiem tīkliem. Slimnīcas vadība ir pārliecināta, ka procesa sakārtotība atbilstoši prasībām palīdzēs uzlabot transplantācijas pacientu ārstniecības kvalitāti, kā arī paša procesa caurskatāmību un efektivitāti.

Kā skaidro Veinberga, orgāna transplantācija pēc būtības ir pacienta orgāna aizvietošana ar donora orgānu gadījumā, kad citi ārstēšanas veidi ir kļuvuši neefektīvi un ir iestājusies orgāna mazspējas gala stadija, tieši apdraudot dzīvību. Transplantācija ir tikai viens posms šāda pacienta ārstēšanas procesā un iznākumu noteiks tas, cik saskaņoti un efektīvi darbosies viss process, sākot no orgāna ārstēšanas un novērtēšanas pirms transplantācijas, pašas orgāna transplantācijas un beidzot ar ārstēšanu un uzraudzību pēc transplantācijas.

Šis process, kā skaidroja slimnīcā, nav iespējams, ja nenotiek donora identifikācija atbilstoši normatīvo aktu prasībām, orgānu funkcionalitātes saglabāšana, savlaicīga izņemšana un nogādāšana uz transplantācijas vietu. «Tajā brīdī, kad ir identificēts pieejams donora orgāns, notiek nepersonificēta potenciālā recipienta izvēle no iepriekš reģistrētas rindas, kurā iekļauti pacienti pēc šim mērķim sasaukta ārstu konsīlija slēdziena,» tā Veinberga.

Turklāt, pēc viņas teiktā, šim procesam ir laika ierobežojums donora orgāna funkcionalitātes saglabāšanai, tādēļ tas ir jānodrošina diennakts režīmā, kas prasa ne tikai organizatorisku sakārtotību, bet arī pietiekamu cilvēkresursu un citu resursu nodrošinājumu.

Kā ziņots, līdz šim norisinājusies Transplantācijas centra reorganizācija, kurā bija iecerēts mainīt Stradiņa slimnīcas Transplantācijas centra darbību. Slimnīcas vadība gan šo procesu nesauc par reorganizāciju, bet gan par Transplantācijas centra attīstību.

Transplantācijas centra reorganizācija un transplantācijas procesa pārskatīšana satrauca tajā strādājošos ārstos, kuri bažījoties par plānoto izmaiņu ietekmi uz transplantācijas procesu. «Līdz šim viss mūsu darbs bija pamatots ar to, ka paši skatāmies pacientus pirms operējam, vaktējam pēc operācijām. Tas dod rezultātus. Jebkura reorganizācija apdraud aktivitāti,» Latvijas Televīzijai iepriekš paziņoja Transplantācijas centra vadītājs Jānis Jušinskis.

Tāpat arī centra ārste Laima Salaka izteicās, ka slimnīcas iecerēto izmaiņu rezultātā varētu notikt transplantoloģijas piebremzēšana un attiecīgās nodaļas slēgšana. Salaka uzskata, ka pēc reorganizācijas ārstēšana un darba organizēšana būs grūta.


Pievienot komentāru

Privatizācijas aģentūra: Rodas bažas, kādēļ LDz vispār spekulē ar kaut kādu privatizāciju

«No Latvijas dzelzceļa priekšsēdētaja Edvīna Bērziņa puses dzirdams daudz spekulāciju un nekorektu izteikumu, piesaucot vārdu «privatizācija». Savā korporatīvajā konfliktā viņš cenšas novērst uzmanību no sarunas par to, kā veidojas uzņēmuma valdes attiecības ar akcionāriem,» BNN intervijā savu viedokli pauž Privatizācijas aģentūras valdes priekšsēdētājs Vladimirs Loginovs.

Nedēļa Lietuvā: Valdošie pārkāpj konstitūciju, ES atklāj konkurences pārkāpumus, Krievijas sliktā nafta

Aizvadītajā nedēļā tiesa Lietuvā secinājusi, ka valdošā partija pārkāpj konstitūciju, izmeklējot medijus, bet Briselē konstatēta Lietuvas tirgus ietekmēšana. Politikā premjerministrs izturējis neuzticības balsojumu.

BNN nedēļas apkopojums: Vēl «garāka» ekonomikas ēna. Kalnmeiers zem lupas

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pelēkā zona, Neizpratne, Atbilstība, Cīņa par prezidentu, Revīzija, NoplūdeKrāpniecība un Tiesvedības izdevumi.

Populārākie vārdi – Eduards un Emīlija

PMLP Iedzīvotāju reģistra statistikas dati liecina, ka no kalendārā iekļautajiem personvārdiem nedēļā no 20. līdz 26.maijam vispopulārākais vārds ir Eduards, savukārt no sieviešu vārdiem – Emīlija.

Liepājas ostā nakts reidā atklāj teju 19 tonnas nereģistrētas nozvejas

Valsts vides dienesta Zvejas kontroles departamenta inspektori naktī no 16. uz 17.maiju, veicot zvejas kuģa pārbaudi Liepājas ostā, atklāja teju 19 tonnas nereģistrētas nozvejas.

Igauņu lidsabiedrībai Nordica divu miljonu zaudējumi gadā

Igaunijas valsts lidsabiedrība Nordica 2018.gadā strādājusi ar zaudējumiem 2,3 miljonu eiro apmērā, tā liecina uzņēmuma finanšu rezultāti.

Satversmes tiesa ļauj Rīgas domei pilsētas vēsturiskajā centrā ierobežot «spēļu elles»

Rīgas domes lēmums atteikt SIA Alfor atvērt spēļu zāli Brīvības ielā, Rīgā, atbilst Satversmes normām. Spriedums ir galīgs un nepārsūdzams, tas stāsies spēkā tā publicēšanas dienā.

No Ušakova piedzen 1 000 eiro par labu Ķirsim

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ir noraidījusi atstādinātā Rīgas mēra Nila Ušakova prasību pret Rīgas domes deputātu Vilni Ķirsi par viņa paustajiem izteikumiem, kas, Ušakova ieskatā, bija goda un cieņu aizskaroši.

Ventas Balss redaktore sodīta par nepatiesu ziņu izplatīšanu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa atzinusi Ventas Balss redaktori Gundegu Mertenu vainīgu par nepatiesu ziņu izplatīšanu.

Bezmaksas sabiedriskais transports reģionos un dzelzceļš «kā mugurkauls» – sabiedriskā transporta koncepcija nākamajiem gadiem

Komerciālo maršrutu ieviešana, dzelzceļš kā sabiedriskā transporta sistēmas mugurkauls un bezmaksas sabiedriskais transports reģionos – to paredz ATD un SM izstrādātā sabiedriskā transporta nākotnes koncepcija no 2021. līdz 2030.gadam.

ASV apžēloto trauksmes cēlēju Meningu nosūta atpakaļ cietumā

Tiesa Amerikas Savienotajās Valstīs nosūtījusi atpakaļ cietumā Čelsiju Meningu, kura savulaik nopludinājusi valsts noslēpumus publicēšanai vietnē Wikileaks, bet no ieslodzījuma atbrīvota ar ASV eksprezidenta Baraka Obamas lēmumu.

Viedoklis: VK revīzijā Rīgā atklātais izgaismo arī Ventspils problēmas

Rīgas dome pēdējos gados caur dažādām biedrībām un nodibinājumiem izšķērdējusi 20 miljonus. Dažādas par pašvaldības un to kapitālsabiedrību līdzekļiem «barotas» biedrības nav svešas arī Ventspilij un tās saimniekam.

Starptautiskā policijas operācijā noķer GozNym kiberzagļu grupējumu

Mēģinājuši no vairāk nekā 41 000 upuru banku kontiem izzagt ap 100 miljoniem ASV dolāru – aizdomās par šādu noziegumu Eiropas valstu un Amerikas Savienoto Valstu policijas dienesti notvēruši kibernoziedznieku grupējumu GozNym.

Bordāns rosina vērtēt Kalnmeiera atbilstību ģenerālprokurora amatam

Tieslietu ministrija ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera darbībā konstatējusi pazīmes, kas liecina, ka Kalnmeiers neatbilst Prokuratūras likumā minētajam amatam izvirzītajai nevainojamas reputācijas prasībai.

ACEA: Latvija starp 12 Eiropas valstīm ar jaunu auto reģistrācijas kāpumu

Latvijā šā gada janvārī – aprīlī jaunu vieglo automašīnu reģistrācija salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn pieaugusi par 8,1%, tai esot starp 12 Eiropas valstīm, kurās šajā periodā reģistrēts kāpums.

Polijā bargāki sodi par pedofiliju pēc katoļu baznīcas skandāliem

Polija ir paaugstinājusi sodus par bērnu seksuālu izmantošanu līdz 30 gadiem cietumā pēc tam, kad katoļticīgajā valstī bērnu izmantošanas skandālu pastiprinājusi dokumentālā filma par pedofiliju dievnamos.

Prognoze: 15 gadu laikā Nacionālā akustiskā koncertzāle atgūtu ieguldīto un nopelnītu vēl 17,6 miljonus

Pirmo 15 gadu laikā pēc Nacionālās akustiskās koncertzāles uzcelšanas tā Latvija tautsaimniecībā ienestu 107,6 miljonus eiro, pilnībā kompensējot koncertzāles izveidē ieguldīto un radot vēl 17,6 miljonu ieņēmumus.

ASV uzņēmumu peļņa pieaug – biržu indeksi arī pakāpjas

Pasaules biržu indeksi 16.maijā lielākoties pieauga pēc ASV samiernieciskiem paziņojumiem par tirdzniecību, kā arī spēcīgiem ASV ekonomikas datiem un uzņēmumu peļņas.

Eirovīzijas finālā no Baltijas valstīm iekļuvusi tikai Igaunija

Latvijas grupa Carousel ar dziesmu That Night neiekļuva Eirovīzijas dziesmu konkursa finālā, kurš notiks Izraēlas pilsētā Telavivā.

Nedēļas nogalē sinoptiķi sola līdz +26 grādiem

Piektdien, 17.maijā, saule mīsies ar mākoņiem un  vietām valsts rietumu rajonos gaidāms neliels lietus. Pūtīs lēns līdz mērens austrumu vējš, Kurzemē pastiprinoties brāzmās līdz 13 m/s.

Bordāns rosina Saeimā lemt par Ķezberes atstādināšanu no NEPLP

Bordāns rosina Saeimā lemt par Daces Ķezberes atbrīvošanu no Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekles amata.

Vējonis aicina atbalstīt Nacionālās akustiskās koncertzāles tapšanu Rīgā

Piedaloties starptautiskajā forumā Nacionālās akustiskās koncertzāles projekta attīstība, Valsts prezidents Raimonds Vējonis aicināja visplašākajā mērā atbalstīt jaunas un modernas akustiskās koncertzāles tapšanu Rīgā.

Ierēdņiem prēmijās iedala bērnu aizsardzībai domāto naudu

Labklājības ministrijai papildus piešķirtais valsts budžeta finansējums 619 000 eiro apmērā cita starpā izmaksāts ierēdņiem piemaksās, naudas balvās vai prēmijās par pašsaprotamiem un ikdienā veicamiem uzdevumiem.

EK par karteļa izveidi no piecām bankām pieprasa miljardu

Eiropas Komisija piecām bankām noteikusi naudassodus vairāk nekā viena miljarda eiro kopsummā saistībā ar slepenu vienošanos ārvalstu valūtu tirdzniecībā.

Zviedrijā lems par Islāma valsts eiropiešu kaujinieku tribunālu

Starptautiskais sabiedrībai plānojot kara tribunālu, lai tiesātu teroristiskā grupējuma Islāma valsts kaujiniekus, no kuriem daudzi karot Sīrijā un Irākā savulaik devās no Eiropas valstīm, Zviedrija gatavo augsta līmeņa sanāksmi Stokholmā.