bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 18.10.2019 | Vārda dienas: Erlends, Lūkass, Rolanda, Rolands, Ronalds
LatviaLatvija

Strancis un Štrams plāno vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Apsūdzētie bijušais Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta direktors Vilnis Štrams (no kreisās) un viņa toreizējais vietnieks Pēteris Strancis

No cietuma atbrīvotā kukuļņemšanā apsūdzētā bijušā Rīgas domes Attīstības departamenta vadītāja Pētera Stranča aizstāvis paziņojis, ka tiesas spriedums rādīs, vai pret Latviju tiks iesniegta viena vai divas sūdzības Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), vēsta Latvijas sabiedrisko mediju interneta ziņu portāls lsm.

Viņš ir pārliecināts par klienta cilvēktiesību pārkāpumu. Strancim piemēroto drošības līdzekli – apcietinājumu četru gadu garumā – kritiski vērtē arī tiesībsargs, krimināltiesību eksperti un pat lietas prokurors, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums Panorāma.

Apelācijas tiesas spriedumu no cietuma atbrīvotie Vilnis Štrams un Pēteris Strancis vēl gaida, bet jau tagad runā par vēršanos Eiropas cilvēktiesību tiesā pēc tiesvedības izbeigšanas. Iemesls – ja četri cietumā pavadītie gadi būtu reālā soda izciešana, jau pirms gada apsūdzētie varētu prasīt pirmstermiņa atbrīvošanu, kas priekšzīmīgas uzvedības gadījumā ir ļoti reāla.

Formāli apcietinājums bija tikai drošības līdzeklis, tāpēc šādas iespējas nebija. Lietas prokurors Māris Leja atzīst – iespējams, tiesai lēmumu par abu atbrīvošanu vajadzēja pieņemt jau ātrāk.

«Apcietināšanas termiņš bija diezgan ilgs saistībā ar ieilgušo iztiesāšanu, un līdz ar to spriedums šajā lietā nebija stājies spēkā. Tas atkal izraisīja to, ka apsūdzētie nevarēja baudīt tās priekšrocības, kas viņiem būtu, ja spriedums būtu stājies spēkā, piemēram, stingrāki bija apcietinājuma nosacījumi, ierobežotākas iespējas satikties ar tuviniekiem,» skaidroja prokurors.

Stranča advokāts tiesai pārmet slēpšanos aiz formāliem jēdzieniem, neiedziļinoties lietas būtībā. «Absurds ir tas, ka cilvēki, ierēdņi, kas sēž pie galdiem, neiedziļinās tā otra cilvēka liktenī, ka viņš atrodas cietumā, neatkarīgi no tā, kā tas ir nosaukts, tas ir cietums, viņš ir iekšā un ierobežots maksimāli. [..] Tas ir manā praksē unikāls gadījums, bet esmu no kolēģiem dzirdējis, ka ir vēl personas, kas ir tādā pašā unikālā situācijā,» pauda advokāts Saulvedis Vārpiņš.

Kad Strancis cietumā bija pavadījis trīs gadus, pēc kuriem, izciešot reālu sodu, varētu prasīt atbrīvošanu, advokāts esot vērsies ne tikai pie tiesas, bet arī pie toreizējās tieslietu ministres Baibas Brokas, ģenerālprokurora un pat prezidenta. Atbilde visur bijusi viena un tā pati – Strancis neizcieš sodu, bet apcietinājumā atrodas citā statusā.

Šī situācija, protams, ir diezgan absurda, atzīst krimināltiesību pētniece Ilona Kronberga. Viņa norāda – lai arī tiesas nereti ievelk paši apsūdzētie un viņu advokāti un tiesai var būt dažādi pamatoti apsvērumi paturēt apsūdzētos apcietinājumā, termiņos jāievēro samērība.

«Šī prakse nav laba. Mēs nevaram uzskatīt, ka šeit būtu ievērotas cilvēka tiesības uz taisnīgu tiesu, ja šis process ir izvilkts garumā, un jāpavada apcietinājumā laika periods, kādu pat nesedz attiecīgais soda mērs, ko tiesa procesā piemēro,» norāda Kronberga.

No tiesas sprieduma šobrīd atkarīgs, vai Strancis vērsīsies Eiropas Cilvēktiesību tiesā par nesamērīgiem iztiesāšanas termiņiem. Ja uz tā pamata sods tiks samazināts, tad – nē.

«Bet jautājumā par drošības līdzekli mēs vērsīsimies. Jo pārkāpums ir bijis, tas tika pārtraukts tagad, un tas nozīmē, ka varbūt valstij vajadzēs samaksāt mazāk, bet tas, ka pārkāpums ir noticis, par to man nav ne mazāko šaubu,» uzsver Vārpiņš.

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs situāciju komentēt nevarēja, jo atrodas komandējumā ārzemēs, bet Tieslietu ministrija rakstiski atbildot uz jautājumu, vai pašreizējais regulējums varētu tikt mainīts, norādīja, ka daži tā aspekti šobrīd tiek apspriesti vienā no ministrijas darba grupām, bet konkrēti priekšlikumi vēl nav sagatavoti, jo jautājums ir juridiski sarežģīts.

BNN jau vēstīja, ka Rīgas apgabaltiesa trešdien, 11.martā, apmierināja aizstāvju lūgumus un no apcietinājuma atbrīvoja Rīgas domes amatpersonu kukuļošanas krimināllietā apsūdzēto bijušā Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta direktora Vilni Štramu un viņa bijušo vietnieku Pēteri Stranci.

Abi tika atbrīvoti tiesas zālē. Viņiem tagad kā drošības līdzeklis noteikti uzturēšanās noteiktā dzīvesvietā un aizliegums izbraukt no valsts. Līdz šim aiz restēm viņi atradās aptuveni četrus gadus.

Ref: 102.000.102.9365


Pievienot komentāru

Vispārējās valdības budžetā deficīts Latvijā 214,3 miljoni eiro

Vispārējās valdības budžeta deficīts 2018.gadā bija 214,3 miljoni eiro jeb 0,7% no IKP, un vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds 2018.gada beigās bija 10,6 miljardi eiro jeb 36,4% no IKP.

Pūce lūdz Ģenerālprokuratūrai izvērtēt Rīgas domes rīcību, lemjot nepiedzīt zaudējumus no bijušās Rīgas satiksmes valdes

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce aicina Ģenerālprokuratūru izvērtēt Rīgas domes amatpersonu rīcību saistībā ar lēmumu nepiedzīt zaudējumus no bijušajiem SIA Rīgas satiksmes valdes locekļiem.

Dailes teātra direktors Vītols nolemj atstāt amatu

Vītols par savu lēmumu ir informējis arī Kultūras ministriju, atzīmējot, ka turpinās pildīt pienākumus, kamēr konkursa kārtībā tiks atrasts jauns Dailes teātra valdes loceklis.

Slepkavības, narkotikas, cilvēku tirdzniecība. Meklē Eiropā meklētākās noziedznieces, arī Latvijas pilsoni

Kampaņā pastiprināta uzmanība tiek pievērsta Eiropas meklētākajām sievietēm noziedzniecēm, tostarp Angeļinai Sacjukai no Latvijas.

Kariņš: Nākamajam ES budžetam jābūt ambiciozam

Nākamajam ES budžetam jābūt ambiciozam, lai veicinātu visas ES izaugsmi un radītu priekšnoteikumus ekonomikas modernizācijai, tostarp klimata, digitālajā un inovācijas jomās, paudis Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Rinkēvičs: Patlaban pastāvīgo dzīvesvietu Lielbritānijā reģistrējusi mazāk nekā puse Latvijas valstspiederīgo

Latvijas valstspiederīgajiem Lielbritānijā ir jārēķinās ar dažādiem Brexit scenārijiem, un, lai pasargātu sevi, nepieciešams reģistrēt savu pastāvīgo dzīvesvietu minētās valsts Iekšlietu ministrijas mājaslapā, mudina ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Eiropas Savienības līderi apstiprina Brexit vienošanos

Eiropas Savienības 27 dalībvalstu līderi apstiprinājuši Brexit vienošanos.

Turcija, kurdi un ASV vienojas par pamieru Sīrijā

Turcija, kura Sīrijas ziemeļos īsteno uzbrukumu kurdu vadītiem spēkiem, ir vienojusies par piecas dienas ilgu pamieru ar kurdu vienībām un ASV.

Latvijas futbols bez vadības. Gorkšu atstādina no LFF prezidenta amata

Latvijas Futbola federācijas ārkārtas kongresā biedri lēmuši atstādināt no amata organizācijas prezidentu Kasparu Gorkšu.

Stājas spēkā spriedums Latvenergo kukuļošanas lietā

Stājies spēkā tiesas spriedums, ar kuru vienā no tā sauktajām Latvenergo kukuļņemšanas lietām Aigaram Meļko, Gunāram Cvetkovam un uzņēmuma Energy Consulting vadītājam Andrejam Livanovičam piespriesti reāli cietumsodi.

Nedēļas nogalē Latvijā bieži līs lietus

Piektdien, 18.oktobrī, debesīs būs daudz mākoņi, vienīgi dienvidu daļā debesis brīžiem skaidrosies.  Atsevišķos rajonos pa laikam līs.

Maršruts nedēļas nogalei: Randiņš pārgājienā, Zemlika un Scrabble piecās valodās

Oktobris nebeidz lutināt ar siltām un košām rudens dienām, tāpēc šajā nedēļas nogalē ikviens aicināts piedalīties gan pasākumos, kas norisināsies dabā, gan iekštelpās.

Nausēdas prezidentūras pirmās 100 dienas: Ne kļūdu, ne uzlabojumu

Oktobra vidū aprit 100 dienas, kopš Lietuvas prezidents Gitans Nausēda stājies amatā. Gan viņa atbalstītāji, gan kritiski analītiķi piekrīt – prezidentam kāja līdz šim nav paslīdējusi.

Purgaile plāno izvērtēt iepriekš pieņemto lēmumu par ABLV Bank pašlikvidāciju

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes priekšsēdētājas amatam virzītā Santa Purgaile plāno izvērtēt iepriekš pieņemto lēmumu par ABLV Bank pašlikvidāciju.

NEPLP locekļu atlasei grib piesaistīt personāla atlases kompāniju

Lai nodrošinātu konkursā lielāku konkurenci, NEPLP locekļu atlases procesam plānots piesaistīt personāla atlases kompāniju.

Latvijas vērtīgākie uzņēmumi – Latvenergo, Latvijas valsts meži un Mikrotīkls

Par vērtīgākajiem Latvijas uzņēmumiem atzīti Latvenergo, Latvijas valsts meži un Mikrotīkls, liecina Nasdaq Riga un Prudentia veidotais ikgadējais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101.

Panākta jauna Brexit vienošanās

Lielbritānija un Eiropas Savienība panākušas jaunu Brexit vienošanos, ziņo BBC. «Mums ir jauna, lieliska vienošanās, kas atgriež kontroli,» ar Twitter starpniecību paziņojis Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons

2019.gada deviņos mēnešos reģistrēta 10 571 laulība

2019.gada deviņos mēnešos reģistrēta 10 571 laulība, un salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu tas ir par 472 mazāk. Pēdējos trīs gados laulību skaits ir stabilizējies, un vidēji gadā tiek noslēgts 13 tūkstoši laulību.

Lemberga tiesas varētu atsākties tikai nākamgad

Rīgas apgabaltiesa smagos noziegumos apsūdzētā un no pienākumiem atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga aizstāvim Genādijam Ivankinam devusi laiku līdz 12.janvārim, lai iepazītos ar lietas materiāliem.

Galīgais lēmums: Nepilsoņu bērniem no 2020.gada piešķirs pilsonību

Saeimā galīgajā lasījumā ceturtdien, 17.oktobrī, atbalstīts likumprojekts pilsonību piešķirt arī nepilsoņu bērniem.

Saeima dod zaļo gaismu vienota reģionālā dabasgāzes tirgus atvēršanai

Mērķis ir novērst šķēršļus reģionālā dabasgāzes tirgus izveidei un nodrošināt, ka vienotā Somijas, Igaunijas un Latvijas ieejas-izejas tarifu sistēma sāk funkcionēt no 2020.gada 1.janvāra.

Par kukuļošanu aizturēts augsta ranga Latgales policists

IDB aizdomās par kukuļošanu aizturējis trīs personas – Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja priekšnieka vietnieku un divas privātpersonas, no kurām viena ir bijušais Valsts policijas darbinieks.

Zāļu komerciālos nosaukumus nenorādīs arī izrakstos no slimnīcas

Lai nodrošinātu racionālu medikamentu lietošanu, arī izrakstā no slimnīcas vai ambulatorajā pacienta kartē vajadzēs norādīt zāļu aktīvās vielas starptautisko, nevis komerciālo nosaukumu.

Igaunijas sociālo jautājumu ministrs: Aptieku darbībai vajadzēt būt vērstai uz veselības aprūpi, nevis peļņu

Aptieku darbībai vajadzēt būt vērstai uz veselības aprūpi, nevis peļņu, tā Igaunijas sabiedriskajam medijam ERR paudis sociālo jautājumu ministrs Tanels Kīks.

Igaunijas cietumos vēlas ieviest e-veikalu

Lai mazinātu birokrātiju, Igaunijas cietumos varētu ieviest iespēju iepirkties internetā, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->