bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 24.09.2018 | Vārda dienas: Agris, Agrita
LatviaLatvija

Straujuma jūt lielu ZZS un NA interesi iespaidot jaunās valdības deklarāciju

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+4 vērtējums, 4 balsojumi)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ministru prezidenta amatam nominētā Laimdota Straujuma

Vienotības birojā politiķi aizvadīto svētdienu izmantoja, lai veiktu vēl pēdējos priekšdarbus Laimdotas Straujumas vadītās valdības izveidošanā. Tā kā oficiāli izskanējušie iegansti par līdzšinējā ekonomikas ministra Daniela Pavļuta nomaiņu neizskatās valsts interesēm atbilstoši, ticamāki šķiet citi – Valsts prezidenta Andra Bērziņa personīgā nepatika pret Pavļutu.

Pret Pavļutu bija izteikusies arī Vienotības līdere Solvita Āboltiņa, jo Pavļuta centieni samazināt valsts atbalstu dārgajai zaļās enerģijas ražošanai varēja traucēt ar šo biznesu saistītiem politiķiem. Politiskās kārtis ne pārāk gludi tika dalītas caur Straujumas rokām arī pārējo ministru atlasē, formulējot kritērijus dalībai jaunajā valdībā, vēsta TV3 raidījums Nekā personīga.

Tā, piemēram, aizsardzības ministrs Artis Pabriks bija populārākais Valda Dombrovska valdībā, bet tika upurēts, lai atņemtu zaļajiem zemniekiem kāroto trumpi – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju. Kā sev nederīgas atmetot izglītības un veselības ministru vietas, zaļzemnieku vides speciālists Raimonds Vējonis izrādās derīgs aizsardzības ministra postenim Pabrika vietā. Par lielu izbrīnu gan vietējiem, gan ārzemju drošības speciālistiem, kuri zina, ka jaunais aizsardzības ministrs pārstāv partiju, kura iebilda pret Latvijas dalību NATO un starptautiskās operācijās un neatbalsta līdzekļu piešķiršanu armijai.

Straujumas principi nepalīdzēja arī tieslietu ministra izvēlē. Pašreizējais Jānis Bordāns ir labs profesionālis, bet nav nevienā varas partijā, tātad neder. Bet cits pretendents arī bez politiskas piederības – ministrijas valsts sekretārs Mārtiņš Lazdovskis Straujumai tieslietu ministra amatā grib pakavēties tikai dažus mēnešus, izmantojot to kā tramplīnu, lai jau maijā startētu uz deputāta vietu Eiroparlamentā. Pabrika gadījumā kandidēšana uz Eiroparlamentu tika minēta kā šķērslis palikšanai ministra amatā, toties Brokai tas tiek atļauts. Turklāt ātri ielecot tieslietu ministra krēslā, viņa vēl sola sakārtot būvniecības nozari. Traucēklis Brokas kandidatūrai uz tieslietu posteni nav arī tas, ka vasarā tieši caur Broku Maximas veikalu tīkla attīstītāji bija centušies Tieslietu ministrijā virzīt likuma grozījumus, kas palīdzētu ātrāk veikt Maximas būvniecības procesus.

«Kolēģe Broka bija mani aicinājusi tikties ar uzņēmuma Maxima veikala būvniekiem, lai pārrunātu ar viņiem radušās problēmas. Tas bija kaut kad pavasarī. Viņi kopīgi ieradās pie manis un stāstīja, ka viņiem ir sarežģījumi būvēt lielveikalu Mežciemā, jo tur bija iebilduši vietējie iedzīvotāji. Tika skatīti varianti un norādīts, ka pārlieku iejaucas Administratīvā tiesa šajā procesā,» stāsta Bordāns.

Broka šonedēļ bija ārzemēs, bet telefoniski atzina, ka tā nav problēma viņai ieņemt amatu. Maximas pārstāvji viņu vienkārši uzmeklējuši kā būvniecības jomas pārzinātāju, turklāt iniciatīvai bijis atbalsts arī citur valdībā un Saeimā. Tagad gan esot skaidrs, ka būvniecības normas jāpadara stingrākas.

Virkni jautājumu rada arī jaunās valdības deklarācijas tapšana. Lai gan Straujuma bija lūgusi, lai partijas iesniedz katrā jomā 2-4 reāli veicamus darbus, saņemti teksti uz piecām lappusēm. Tagad deklarācija sanākusi ļoti plaša un ambicioza, bet nekonkrēta tik īsam laika periodam.

Tomēr dažos gadījumos Straujuma nodemonstrējusi stingru mugurkaulu un nepiekāpību. Tā, piemēram, Zaļie zemnieki atkal mēģinājuši panākt seno ieceri, lai kriminālajā un administratīvajā procesā iekļauj normas, kas ļautu sodīt tos, kas pieļāvuši cilvēktiesību pārkāpumus pret tiesājamajiem. Tas tiek uzskatīts par veidu, kā iebiedēt Lemberga prāvā iesaistītās amatpersonas.

Neraugoties uz vairākkārtējiem ZZS atgādinājumiem un lūgumiem, Straujuma tomēr ideju ir noraidījusi. Līdzīga situācija bijusi ar Nacionālās apvienības iesniegto priekšlikumu likumos nostiprināt trasta institūtu. Gan Finanšu ministrija, gan Tieslietu ministrija to novērtējusi kā veidu, kas atvieglotu izvairīšanos no nodokļiem, radītu tiesisku pamatu patiesā labuma guvēju slēpšanai un traucētu Latvijai iestāties Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā jeb OECD.

Straujuma trasta ieceri tomēr no deklarācijas projekta svītrojusi. Topošās premjerministres pazinēji uzskata, ka tā ir viena no viņai raksturīgām īpašībām – ja esot pārliecība par lēmuma pareizību, viņa neļaujas pierunāties un paliek pie sava.

Vienotības vadība liek noprast, ka piekāpšanās un kompromisi ir neizbēgami, bet tas viss tiek darīts galvenā mērķa labā – lai tagad, iesaistot valdībā Zaļos zemniekus, nodrošinātos, ka tie nesabloķējas ar Saskaņas centru. Un lai noturētu saskaņiešus ārpus valdības arī pēc vēlēšanām.

«Cita ceļa es neredzu. Mēs visi esam liecinieki tam, kā svešas valsts ideoloģijas ietekmēta politika sevi skaļi jau ir pieteikusi galvaspilsētā. Latvijas piederība Rietumu demokrātiskajai sabiedrībai nekad nedrīkst tikt apdraudēta. Jo tikai tad, ja visi labēji centriskie spēki spēs pierādīt Latvijas sabiedrībai, ka viņi sadarbosies un spēj sadarboties, tikai tad es uzskatu, ka nākamajās Saeimas vēlēšanās ir iespējams palikt pie Latvijas ģeopolitiskā kursa, kurš ir rietumniecisks,» teic Āboltiņa.

Taču viss ap valdības tapšanu notikušais ir savstarpēji tā saniknojis partijas biedrus, ka Vienotībai nācās savu kongresu rīkot, izslēdzot no tā darbakārtības debašu sadaļu. Ētikas komisijai bija jāatzīst, ka biedru attiecības jau kļuvušas par nopietnu draudu partijas pastāvēšanai.

«Protams, ka politiskā stratēģija ir valdes, un taktika – partijas augstākās vadības kompetencē. Tomēr informācijas tehnoloģiju laikmetā nav izskaidrojuma, kāpēc partijā nekad nav notikusi visu partijas biedru aptauja par nevienu jautājumu. Lai arī esam vienoti galvenajos politiskajos principos, tomēr mūsu darbs būtu sekmīgāks, ja notiktu, piemēram, elektroniski domes balsojumi, kas ļautu biedriem, kuru viedoklis netiek īstenots, saprast, ka viņi ir pārbalsoti demokrātiskā procesā, nevis atšķirīgi lēmumi tiek pieņemti šauru grupu intrigu rezultātā. Ētikas komisija aicina partijas biedrus uz aktīvu un atbildīgu sadarbību, lai mēs varētu savlaicīgi un iedarbīgi izskatīt jautājumus un lemt gadījumos, kad partijas biedru rīcība ir nodarījusi kaitējumu tiesiskumam, godīgumam, atklātībai, demokrātijai, partijai un sabiedrībai kopumā,» skaidro Vienotības Ētikas komisijas sekretārs Jānis Egliņš.

Patlaban Vienotības elite esot noslēgusies tik šaurā lokā, ka biedriem esot pat grūtības piekļūt partijas it kā atklāto sēžu protokoliem. Taču gaidāms, ka viss ap valdības veidošanu notikušais tiks palikts malā, lai trešdien Saeimas ārkārtas sēdē varētu nobalsot par jauno Ministru Kabinetu. Līdz tam Straujumai esot atlicis vēl viens svarīgs darbs – viņa apņēmusies panākt, lai no valdības deklarācijas gala varianta tiktu izmesti visi tie piedāvājumi, kas paredz palielināt budžeta izdevumus. Straujuma prognozē, ka viņas valdību ar savām balsīm atbalstīs pārliecinošs vairākums – vismaz 66 Saeimas deputāti.

102.000.102.6382


Pievienot komentāru

Foto: Pāvests Francisks vada ekumenisko dievkalpojumu Rīgas Domā

Pāvests Francisks viesojas gan Rīgas pilī, gan Rīgas Doma baznīcā, kur vadīja ekumenisko dievkalpojumu, klātesot dažādām Latvijas amatpersonām.

Pāvests Francisks ierodas vizītē Latvijā

Latvijā pirmdien, 24.septembrī, ieradās katoļu pāvests Francisks. Pāvestu Rīgas lidostā sagaidīja Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, Latvijas katoļu arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs un citas personas.

Nedēļa Lietuvā. Vēlas «apcirpt» tiesu izpildītāju atlīdzību

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite aizvadītajā nedēļā sagatavojusi likumdošanas priekšlikumus, lai ierobežotu tiesu izpildītāju atalgojumu līdz 15% no to piedzītās summas.

BNN nedēļas apkopojums: Priekšvēlēšanu karstumā. Tiesiskums Latvijā. Baltijas valstu gatavošanās pāvestam

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Izaugsme; Nākotne; Cīņa; Saeimas vēlēšanas; Stagnācija; Pārmaiņas.

Tiesa Zeiļu patur apcietinājumā

Rīgas apgabaltiesa piektdien, 21.septembrī, nolēma paturēt apcietinājumā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteri Pāvelu Zeiļu, kurš tiek turēts aizdomās par seksuālu vardarbību un cilvēktirdzniecību.

Saeimas komisija vienojas par pensiju regulējumu Diasporas likumā

Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 21.septembrī, vienojās par pensiju regulējumu Diasporas likumā. Komisija iesniegtos priekšlikumus šajā jautājumā skatīja jau iepriekšējā sēdē, taču komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks-Kalniņš norādīja, ka jautājums ir sarežģīts, tādēļ nepieciešamas tālākas diskusijas, kas norisinājās piektdien.

RAKUS uzlabojušās ārstēšanas iespējas Krona slimības pacientiem

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikā ir uzsākta pacientu ārstēšana ar pašlaik pasaulē pieejamo pēdējās paaudzes medikamentu Krona slimības ārstēšanai, kas no 2018.gada ir iekļauts arī kompensējamo zāļu sarakstā Latvijā.

Viesmīlības nozarei nākamgad varētu piemērot PVN 12% apmērā

Viesmīlības nozarei no nākamā gada janvāra varētu piemērot samazināto pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā, līdzšinējo 21% vietā, paziņo finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

No 25.septembra sāks izsniegt vēlētāja apliecības

No otrdienas, 25.septembra līdz 6.oktobrim vēlētāji, kuriem ir tikai personas apliecība, bet nav pases, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajās nodaļās varēs izņemt vēlētāja apliecību dalībai 13.Saeimas vēlēšanās.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā palielinājās par 1,0%

Šī gada augustā salīdzinājumā ar jūliju ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 1,0%.

Gapoņenko veselības stāvokļa dēļ tiesa pārceļ viņa krimināllietas izskatīšanu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien pasludināja pārtraukumu krimināllietas skatīšanā, kurā par nacionālā naida kurināšanu apsūdzēts nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadonis Aleksandrs Gapoņenko.

Aptauja: Latvijā smēķē puse jauniešu 18 – 24 gadu vecumā

Latvijā smēķē puse jauniešu 18 –24 gadu vecumā, turklāt 28% no viņiem smēķē regulāri, liecina jaunākais Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss.

Bīskaps: Aizdomās turētajam priesterim Zeiļam slimnīcā veiks smagu operāciju

Seksuālās vardarbības un cilvēktirdzniecības lietā aizdomās turētajam Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesterim Pāvelam Zeiļam piektdien, 21.septembrī, slimnīcā tiks veikta smaga operācija.

Pētījums: Bankomātos naudu izņem retāk, bet lielākas summas

Sabiedrībā ik pa laikam uzvirmo diskusija par atteikšanos no fiziskas jeb skaidras naudas izmantošanas, respektīvi, no banknošu un monētu lietošanas.

Dodoties uz Aglonu jārēķinās ar intensīvu satiksmi un papildu laiku ceļā

Dodoties uz Aglonu sakarā ar Viņa Svētības pāvesta Franciska vizīti, autobraucējiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi un ilgāku ceļā pavadītu laiku, kā arī ar remontdarbiem atsevišķos ceļu posmos.

ASV soda Ķīnu par ieroču iegādi no Krievijas

Amerikas Savienotās Valstis ir paziņojušas par sankciju ieviešanu Ķīnas bruņotajiem spēkiem, jo tie no Krievijas iegādājušies iznīcinātāju lidmašīnas un raķešsistēmas. Vašingtonas skatījumā darījumos ir pārkāpts ASV likums, ar ko Krievijai noteiktas plaši soda pasākumi par jaukšanos 2016.gada ASV vēlēšanās.

Karavīriem mācību komandējumu laikā nodrošinās ģimenes atbalsta pasākumus

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. Tie nosaka vienādas sociālās garantijas valsts drošības dienestā esošām personām, kā arī ģimenes atbalsta pasākumus karavīriem ilgstošā mācību komandējumā.

ES draud britiem ar šķiršanos bez vienošanās, prasa drīzu pretimnākšanu

Eiropas Savienības dalībvalstu līderi ir iecerējuši censties panākt, lai strīdi, kas saistīti Lielbritānijas izstāšanos tiktu atrisināti oktobra laikā.

VUGD priekšnieka vietnieku Sēli tur aizdomās par piesavināšanos nelielā apmērā

Iekšlietu ministrijas Iekšējās drošības birojs aizturējis Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieku Intu Sēli un vēl vienu dienesta amatpersonu – vecāko inspektoru.

Latvijas skolās šogad par 309 audzēkņiem mazāk nekā pērn

Vispārējās izglītības programmās no 1. līdz 12.klasei šogad mācās par 309 skolēniem mazāk nekā pērn, liecina Valsts izglītības informācijas sistēmas dati uz šī gada 1.septembri.

Tuvākajās dienās vasara noslēgsies un iestāsies rudenīgi laika apstākļi

Latvijā piektdien, 21.septembrī, vēl saglabāsies karsts laiks. Saule mīsies ar mākoņiem, tomēr būtiski nokrišņi nav gaidāmi. Pastiprināsies dienvidu puses vējš, kas rietumu un centrālajos rajonos brāzmās sasniegs 15-17 m/s.

Lietuvas premjers pievērsies pārtikas dārdzībai, cenšas saasināt konkurenci

Daudzkārt veltījis kritiku pārtikas mazumtirdzniecības ķēdēm par augstām pārtikas cenām, Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) ir pievērsies šim jautājumam. Viņš saskata kūtrumu konkurences uzrauga darbā un vēlas aicināt tirgū ienākt jaunus ārzemju mazumtirgotājus, vienlaikus pabalstot mazos vietējos veikalus.

Konceptuāli atbalsta ieceri stingrāk kontrolēt pakalpojumu sniegšanu internetā

Saeima ceturtdien, 20.septembrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par nodokļiem un nodevām, kas nodokļu nomaksas jomā paredz stingrāk kontrolēt preču tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu internetā.

Patvaļīgi nocirstu koku vietā Rīgas vēsturiskajā centrā būs jāiestāda jauni

Rīgas vēsturiskajā centrā esošas zemes īpašniekiem bojā gājuša vai patvaļīgi nocirsta koka vietā būs jāiestāda jauns, ceturtdien, 20.septembrī, trešajā lasījumā lēma Saeima.