bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 08.12.2019 | Vārda dienas: Gunārs, Gunis, Vladimirs
LatviaLatvija

Strautiņš: izaugsme iekšējā tirgū nostiprinās

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU, Pēteris Strautiņš

Pēteris Strautiņš

Mazumtirdzniecības apgrozījums jūnijā pret maiju ir pieaudzis par 3,3%, kas ir spēcīgākais mēneša kāpums kopš 2010.gada janvāra un seko 2% kāpumam maijā. Kopā ar ļoti labajiem nodokļu iekasēšanas rezultātiem maijā un jūnijā, augšupejošajiem konfidences jeb noskaņojuma rādītājiem, kā arī strauji augošo nodarbinātību tas parāda, ka šobrīd Latvijas ekonomika ir spēcīgā augšupejas fāzē, norāda DnB Nord bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Šībrīža lielākais risks slēpjas apstāklī, ka Latvijā un pārējās Baltijas valstīs biznesa cikla trajektorijas ļoti atšķiras no Eiropas kopumā. Vislielākais kontrasts ir tieši Latvijas gadījumā. Ir labi zināms, ka ekonomikas atkopšanās mūsu valstī sākās visai nedroši un šī gada sākumā iezīmējās atpalicība no pārējām Baltijas valstīm, kas realitātē nebija gluži tik liela kā parādās IKP datos, taču visnotaļ būtiska, norāda ekonomists.

Ienākošie dati parāda, ka 2.ceturksnī izaugsme paplašinājās un nostiprinājās, turpinājusies strauja attīstība eksporta sektoros, pēc pārtraukuma kopš pērnā gada rudens atsākusies arī spēcīga mazumtirdzniecības izaugsme. Igaunijā un Lietuvā situācija bija ļoti laba jau gada sākumā, bet vēl lielāku izrāvienu tām panākt būs grūti. Operatīvie dati par Lietuvu rāda, ka izaugsme gada griezumā 2.ceturksnī ir jau nedaudz samazinājusies, tā Strautiņš.

Krīzes atsitiena potenciāls eksporta tirgos jau lielā mērā ir izmantots un turpmāk būs jāattīstās, ceļot ražošanas potenciālu, kā arī produktu kvalitāti un daudzveidību virs pirmskrīzes līmeņa. Tas jau notiek, bet šis process nevar būt tik ātrs kā atgriešanās pie iepriekš sasniegtā. Taču iekšējā tirgū relatīvi vieglās atgūšanās iespējas vēl ne tuvu nav izmantotas. Šie dati ir ļoti dažādi interpretējami, taču jaunu kredītu izsniegšanas apjoms vēl ir mazāk nekā puse no iepriekš izsniegto amortizācijas apjoma, tātad, pirms nonākam pie nosacīta līdzsvara punkta, kurā privātais sektors ne palielina, ne samazina savas saistības pret banku sektoru, vēl varam investēt un tērēt daudzus simtus miljonu latu vairāk ik gadu, uzsver ekonomists.

Šobrīd kreditēšanas aktivitāte pakāpeniski atjaunojas, neoficiāla informācija un ikdienas novērojumi liecina par pieaugošu mājokļu celtniecības un remonta rosību, jo īpaši šī procesa agrīnajās fāzēs – pieaug plānošanas un arhitektūras uzdevumu pieprasījumu skaits, arhitektu noslodze, parādās rindas pēc labu celtnieku pakalpojumiem. Ir grūti pārvērtēt nozīmi, kāda ir mājokļu sektoram ekonomikas īstermiņa svārstību virzīšanā – tas nodarbina daudz cilvēku, rada lielu pieprasījumu pēc vietējām precēm un pakalpojumiem, viņš piebilst.

Līdzās atlēcienam no pārmērīgajiem krīzes dziļumiem iekšējā tirgū, šobrīd pretoties nelabvēlīgajām makro tendencēm pasaulē Latvijai palīdz ES fondu stimulētās investīcijas, kas šogad noteikti būs straujāk augošā IKP komponente no izlietojuma puses. Ļoti palīdz arī apstāklis, ka mūsu galvenajās tirdzniecības partnervalstīs situācija ir krietni labāka nekā pasaulē kopumā, tā Strautiņš.

Šobrīd jau ir gandrīz pilnīgi droši var apgalvot, ka šī gada 2.ceturksnī IKP pieaugums ceturkšņa griezumā ir bijis spēcīgākais kopš izaugsmes atsākšanās. Līdz šim labākais temps bija 2010.gada 3.ceturksnī, kad pieaugums pret iepriekšējo periodu bija 1,5%. Šī gada 2.ceturksnī attiecīgais rādītājs visdrīzāk ir pārsniedzis 2%, atzīst ekonomists.

Tā kā labas ziņas par Latvijas ekonomiku bieži tiek pārprastas, noslēgumā ir jāpiebilst – nekas no iepriekš teiktā nevar tikt izmantots kā attaisnojums, lai īstenotu bezatbildīgu fiskālo politiku. Tai ir jābūt gataviem dažādiem, arī ļoti nelabvēlīgiem pavērsieniem, arī tādi ir iespējami, norāda Strautiņš.


Pievienot komentāru

Latvijā pērn aviopasažieru skaita kāpums bijis straujāks nekā ES vidēji

Skaitliski lielākais pasažieru skaits pērn apkalpots Lielbritānijas lidostās – 272 miljoni jeb par 2,9% vairāk nekā 2017.gadā. Otrs lielākais pasažieru skaits reģistrēts Vācijā – 222 miljoni jeb par 4,7% vairāk nekā gadu iepriekš.

Baltijas un Polijas transporta ministri vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica kā galveno transporta politikas prioritāti

Baltijas un Polijas transporta ministri tikšanās laikā vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica projektu kā galveno transporta politikas prioritāti šajā reģionā.

Valdības partijas varētu apspriest kopīgu startu Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Valdību veidojošās partijas, kuras Rīgas domē savukārt atrodas opozīcijā, varētu apspriest kopīgu sarakstu veidošanu startam potenciāli gaidāmajās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās.

Ameriks vēl nav lēmis par dalību iespējamās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās; viens no GKR līderiem varētu būt Burovs

Viņš norādīja, ka Gods kalpot Rīgai plāno startēt ārkārtas vēlēšanās, ja tādas būs, un viens no partijas līderiem, visticamāk, varētu būt pašreizējais Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

VNĪ padomes priekšsēdētājs Bičevskis atkāpies no amata

VAS Valsts nekustamie īpašumi padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Bičevskis nolēmis atkāpties no amata.

Daugavpilī mirusī sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā

«Šī ir būtiska virzība epidemioloģiskās izmeklēšanas gaitā, jo ir apstiprinājusies versija, ka sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā.»

Brexit – viena no iespaidīgākām kļūdām ES vēsturē, atklāti izsakās Tusks

Donalds Tusks, bijušais Eiropadomes priekšsēdētājs, norādījis, ka Lielbritānijas lēmums aiziet no Eiropas Savienības bijusi bloka vēsturē «viena no visiespaidīgākām kļūdām», kas sekojusi «vēl nepieredzētai gatavībai melot».

No nākamā gada reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos mainīsies tarifi

No 2020.gada 15.janvāra reģionālo maršrutu autobusos biļetes cena pieaugs par desmit centiem, bet vilcienos – par desmit vai 20 centiem.

Pūce iesniedz Saeimai likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nolēmusi rosināt Rīgas domes atlaišanu.

Igaunija aicina izbeigt okupāciju un cilvēktiesību pārkāpumus Gruzijā, Ukrainā

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas sanāksmē norādījis, ka starptautisko tiesību pārkāpumi un krīžu turpināšanās Gruzijā un Ukrainā apdraud drošību reģionā un grauj valstu savstarpējo uzticēšanos.

Banku izsniegto kredītu apmērs deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6%

Latvijas banku izsniegto kredītu apmērs šogad deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6% jeb 350,386 miljoniem eiro un šogad septembra beigās bija 13,917 miljardi eiro, tostarp kredītportfelis palielinājies deviņām bankām.

Alūksnes novadā ugunsgrēkos gājuši bojā divi cilvēki

Alūksnes novadā degušas divas dzīvojamās mājas, kā dēļ gājuši bojā divi cilvēki, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

Starp lielākajām Latvijas pilsētām varētu veidot ātrgaitas autoceļus

Latvijas valsts ceļu tīkla attīstības stratēģija paredz veidot ātrgaitas valsts ceļu «mugurkaulu» starp lielākajām Latvijas pilsētām, tie būs ceļi ar atdalītām brauktuvēm un divām joslām katrā braukšanas virzienā.

Francijā 800 tūkstoši iedzīvotāju protestē pret pensiju reformu

Francijas pilsētās virs 800 000 iedzīvotāju devušies gājienos, kamēr dzelzceļnieki, skolotāji un mediķi kopīgi sarīkojuši vērienīga apjoma streiku. Protesta akciju mērķis iestāties pret pensiju reformas pārbūvi.

Bankā: Latvijas iedzīvotāji ir sākuši krāt vairāk

Teju piektdaļai ir izdevies izveidot uzkrājumu trīs un vairāk algu apmērā, savukārt katram desmitajam tas ir vienas līdz trīs algu robežās. Savukārt nekādu iekrājumu nav salīdzinoši nelielai sabiedrības daļai – 7%.

VSAA aicina vecuma pensijas saņēmējus izmantot pensiju 2.līmeņa kapitālu

VSAA oktobra dati liecina, ka 15 700 personas, kam jau ir piešķirta vecuma pensija, nav izmantojušas savu pensiju 2.līmenī uzkrāto kapitālu.

Iekšlietu ministrs cīņā ar kontrabandu vēlas pielietot modernās tehnoloģijas

Efektīvākai cīņai ar kontrabandas ievešanu Latvijā iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens vēlas pielietot modernās tehnoloģijas, kas strādātu paralēli muitas darbiniekiem.

Merkele pirmoreiz apmeklē Aušvicas Holokausta nometni

Vācijas kanclere Angela Merkele piektdien pirmoreiz savā 14 gadus ilgajā valdīšanas laikā apmeklēs Aušvicas koncentrācijas nometni Polijā.

Neziņa par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām turpinās. Akciju cenām dažādas tendences

Pasaules biržās akciju cenas mainījušās dažādos virzienos, ko noteica investoru neziņa par par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām un impīčmenta likumprojekta sagatavošana pret ASV prezidentu Donaldu Trampu.

Saeima atbalsta ideju atlikt Administratīvās atbildības likuma stāšanos spēkā

Saeima pirmajā lasījumā kā steidzamu atbalstījusi grozījumu, ar kuru plānots par Administratīvās atbildības likuma spēkā stāšanās datumu noteikt 2020.gada 1.jūliju, nevis 1.janvāri, kā bija nolemts iepriekš.

Ušakovs esot paudis gatavību startēt Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Eiropas Parlamenta deputāts, bijušais ilggadējais Rīgas mērs Nils Ušakovs ir gatavs startēt galvaspilsētas domes ārkārtas vēlēšanās, ja tādas notiks, apliecinājis Ušakova pārstāvētās partijas Saskaņa valdes priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs.

Daudzviet gaidāmi nokrišņi un brāzmains vējš

Nedēļas nogalē un nākamās darba nedēļas sākumā laika apstākļus Latvijā no rietumiem noteiks cikloni, līdz ar to debesis pārsvarā būs mākoņainas.

Saeima konceptuāli atbalsta Ekonomisko lietu tiesas izveidi

Saeima pirmajā lasījumā atbalstījusi grozījumus likumā Par tiesu varu, kas paredz izveidot Ekonomisko lietu tiesu kā specializētu pirmās instances rajona tiesu.

Igaunijas premjers: Maz ticams, ka Rail Baltica pabeigs iecerētajā laikā

Maz ticams, ka Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa līnijas Rail Baltica projekts tiks pabeigts paredzētajā termiņā – līdz 2026.gadam, atzinis Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!