Šuplinska aicina reģionu pašvaldībām sastrādāties izglītības jautājumos

Reģionu skolām, kuras atrodas netālu viena no otras, bet dažādos novados, jāmeklē aktīvākas sadarbības formas, tā, tiekoties ar Ludzas, Baltinavas, Kārsavas, Zilupes un Ciblas novada pārstāvjiem, paudusi izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP).

IZM informē, ka otrdien, 29.oktobrī, tikšanās laikā pašvaldības kopumā paudušas atbalstu pārmaiņām un skolu tīkla sakārtošanai, taču izteica cerību par ilgtermiņa reģionālo politiku un ekonomiskās vides uzlabošanos nākotnē.

Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) uzsver, ka, piemēram, Ludzas novads aktīvi strādājis pie skolu tīkla sakārtošanas un modernizēšanas, tikmēr attālākos reģionos nav iespēju ieguldīt nepieciešamo finansējumu skolu attīstībā, jo skolēnu skaits ar katru gadu samazinās. Ministrijā norāda, ka, piemēram, Kārsavas novada vidusskola būvēta 800 skolēniem, tomēr visās četrās pašvaldības skolās mācās vien ap 400 bērnu.

Pašvaldībām tās ir papildu rūpes par infrastruktūru, loģistiku, tehnisko un atbalsta personālu, bet skola nevar būt tikai sociālo funkciju pildītāja, norāda ministrijā.

Šuplinska ieteica, ka, strādājot pie skolu tīkla sakārtošanas, piemēram, vērts pievērst uzmanību kompetenču pieejai mācību saturā, kur katrai skolai jāpiedāvā vismaz divi tematiskie izvēlņu grozi. Jo plašāks izvēļņu piedāvājums, jo mērķtiecīgāk tiek izkoptas skolēna individuālās prasmes un talanti. Tas savukārt ir iemesls, kāpēc vidējās izglītības posmā skolās jāmācās vismaz 45 skolēniem.

Skolām kopā ar bērniem un vecākiem jau tagad jādomā, kurus virzienus izvēlēties un tādējādi stiprināt savas skolas pozīcijas, skaidro ministrijā.

Tikšanās ar Latgales pašvaldībām aktualizēja arī jautājumus, vai nav pārskatāms provizoriskais minimālais skolēnu skaits pamatskolās, īpaši pagastos un reti apdzīvotajās teritorijās, kā arī, runājot par ES pierobežu – cik liela teritorija būtu uzskatāma par pierobežas zonu.

Vēl par šo tematu: Šogad plāno likvidēt 13 skolas, bet vēl aptuveni 50 izglītības iestādes reorganizēs

Sarunās ar pašvaldībām tika pārrunāti IZM informatīvajā ziņojumā Par skolu tīkla sakārtošanu piedāvātie minimālā skolēnu skaita kritēriji. Patlaban tie iezīmēti provizoriski, paredzot 10% izmaiņas, un vēl ir diskutējami, lai vēlāk uz to bāzes tiktu izstrādāti Ministru kabineta noteikumi.

Sarunas ar pašvaldībām IZM uzsāka augustā, lai noskaidrotu katras pašvaldības situāciju izglītības jomā, veidojot demogrāfiskajai situācijai un citiem faktoriem atbilstošu, racionālu skolu tīklu. Patlaban Latvijā ir 589 pašvaldību skolas. Līdz šim jau notikušas sarunas ar 64 pašvaldībām, sarunas plānots pabeigt tuvāko mēnešu laikā. Apkopotā informācija kalpos par pamatu tam, lai strādātu pie turpmākas minimālās skolēnu skaita noteikšanas, kā arī, lai pārskatītu pedagogu darba samaksas modeli «nauda seko skolēnam».

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas