bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 19.07.2018 | Vārda dienas: Jautrīte, Kamila, Digna

SVF: algas vēl varētu mazināt pašvaldībās un valsts kapitālsabiedrībās

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Darbā pie Latvijas valsts budžeta zināmus algu samazinājumus joprojām iespējams veikt pašvaldībās un valsts kapitālsabiedrībās, norādīts Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) tehniskās palīdzības misijas ziņojumā.

SVF eksperti secinājuši, ka centrālās valdības algu fonds ir sasniedzis punktu, kurā, lai veiktu turpmākus samazinājumus, būtu nepieciešama sistemātiska funkcionāla analīze, lai tādējādi novērstu pakalpojumu un vadības riskus. Savukārt pašvaldību algu fondu varētu vēl samazināt – it sevišķi, ņemot vērā teritoriālo reformu, priekšroku dodot funkciju pārskatīšanai.

Tāpat valsts kapitālsabiedrības kopumā ir bijušas pasargātas no samazinājumiem, atzīmē SVF, kas uzskata, ka izdevumu kontroles stiprināšana ir nepārtraukts izaicinājums, it sevišķi saistību kontrolē, ko iestādes līdz šim nav spējušas īstenot.

Pēc SVF domām, papildus būtu iespējams racionalizēt pašreizējās ceļu uzturēšanas un subsīdiju programmas pasažieru pārvadājumiem autobusu maršrutos. Valsts ieņēmumu aizstāšana ar ES fondu līdzekļiem ceļu uzturēšanas programmā varētu radīt būtisku ietaupījumu. Mazāku ietaupījumu varētu rast, pakāpeniski samazinot autobusu maršrutus, ja to atļauj ar pārvadātājiem noslēgtie ilgtermiņa līgumi. Pārskatot ceļu uzturēšanas un subsīdiju pasažieru pārvadājumiem autobusu maršrutos administratīvo un pārraudzības kārtību, arī varētu gūt potenciālu ietaupījumu.

Tehniskā misija arī rosina, ka īstermiņā atalgojuma skala un citas atlīdzības politikas būtu jāpiemēro visām centrālās valdības iestādēm tikai ar dažiem izņēmumiem. Ļoti augsta ranga ierēdņiem un personām ar būtiskām prasmēm var piemērot atalgojuma skalu, bet ir jāveic piemaksas pie algas ar nosacījumu, ka piemaksu noteikšanas un veikšanas kārtība ir caurskatāma, regulēta un attiecas uz ierobežotu saņēmēju loku.

Savukārt vidējā termiņā ir jāizstrādā administratīvās normas un jāpiemēro tās centrālās valdības iestādēm kā līdzeklis papildu personāla samazināšanai. Šīm normām būtu jānosaka standarti tādos jautājumos kā organizatoriskā struktūra un personāla politika kopīgo funkciju veikšanai, piemēram, informācijas tehnoloģijas atbalsts, iepirkumi, grāmatvedība, iekšējais audits un cilvēkresursu pakalpojumi, pamatojoties uz veikto darba apjomu vai citiem rādītājiem.

Tāpat, atrunājot minimālo personāla apmēru, ļoti mazas vienības būtu jāapvieno ar lielākām, jo ļoti mazas vienības pēc to konstrukcijas ir mazāk efektīvas. Centrālās valdības iestādēm arī būtu jāpublicē informācija par to organizatorisko struktūru un personālu tiešsaistē, palielinot caurspīdīgumu un sabiedrisko atbildību.

Kā norādījis SVF, nodarbināto skaita samazināšana par 5% dotu 0,20% no IKP ietaupījumu 2010.gadā.

SVF eksperti arī rosina vidējā termiņā samazināt diapazonu starp minimālo un maksimālo algu atalgojumu skalā, vēlams, palielinot algu minimālos ierobežojumus apvienojumā ar samazinātiem maksimālajiem ierobežojumiem, lai panāktu vispārējo mērķi saglabāt izmaksu neitralitāti (nevis izdevumu samazinājumu).

Lai izvairītos no personāla noturēšanas problēmām pārāk “saspiesto” algu dēļ, valdība varētu apsvērt iespēju atstāt neskartus maksimālos ierobežojumus augstākajās algu grupās, kas radītu nepieciešamību pēc lielākiem samazinājumiem zemākā un vidējā līmeņa grupās.

Savukārt, kad palielināsies fiskālās iespējas, prioritāte būtu jāpiešķir algu struktūras būtiskai paplašināšanai – dodot priekšroku atalgojumu palielināšanai augstākajos līmeņos un pakāpēs, lai ļautu valdībai saglabāt tos augstāk kvalificētos un produktīvos darbiniekus, kuri, uzlabojoties ekonomikas perspektīvai, aizvien vairāk meklēs iespējas privātajā sektorā.

Ilgākā termiņā valdībai vajadzētu pārskatīt atalgojumu skalu ar mērķi atjaunot konkurētspējas valsts sektorā atbilstību konkurētspējai privātajā sektorā visās profesijās un amatos, uzskata SVF.

Tāpat vidējā termiņā būtu jāizstrādā prēmiju politika, lai papildinātu atlīdzības likumā paredzētās politikas, kuru mērķis ir labāk saistīt prēmiju piešķiršanu un budžeta mērķu sasniegšanu un novērst atalgojuma atšķirības starp ministriju un to padotības iestādēm.

Īstermiņā pašvaldībām būtu jāpieņem tā pati algu politika, ieskaitot atalgojumu skalu pilnā apmērā, kas pašlaik tiek piemērota centrālās valdības darbiniekiem. Tāpat īstermiņā ir jāpārskata iedzīvotāju ienākuma nodaļa sadales kārtība un centrālās valdības saistības saskaņā ar izlīdzināšanas fondu ar mērķi sadalīt fiskālās korekcijas slogu uz visu vispārējās valdības sektoru.

Nodarbināto skaita samazināšana pašvaldībās par 15% dotu 0,62 procentu no IKP ietaupījumu 2010.gadā.

SVF arī piedāvā vairākus risinājumus turpmākajai rīcībai ar valsts kapitālsabiedrībām.

Īstermiņā neatkarīgai valsts iestādei būtu jāpārskata valsts kapitālsabiedrības un jāsadala tās šādās kategorijās, pamatojoties uz to struktūru un misiju. Piemēram, jāpārveido par valsts aģentūrām vai jāapvieno ar jau pastāvošajām iestādēm, jāpārveido par valsts pārvaldes iestādēm ar attiecīgu atlīdzību un uzraudzību, vai arī jāļauj turpināt darboties kā atsevišķām valsts kapitālsabiedrībām.

Kā vēl viens variants piedāvāts tās izslēgt no valsts sektora, vai nu privatizējot – process, kas attiektos tikai uz dažiem uzņēmumiem -, piemēram, Rīgas lidostas pārvaldes uzņēmumu, un tas laika ziņā būtu jāorganizē tā, lai izmantotu labākos tirgus apstākļus, vai arī slēdzot vai pārveidojot par nevalstiskām organizācijām ar atbilstošu pārvaldības struktūru un mudinot tās ilgtermiņā kļūt par pašfinansētām organizācijām, piemēram, valsts teātri un bibliotēkas. Māksla iestādes varētu turpināt atbalstīt valsts, bet atbalsts būtu jāsniedz nevis ar subsīdijām, bet gan ar dotācijām no budžeta saskaņā ar valdības prioritātēm un kultūras programmu, uzskata SVF.

Pamatojoties uz finanšu ministra Einara Repšes (JL) lūgumu, SVF Fiskālo lietu departamenta (FLD) tehniskās palīdzības misija viesojās Rīgā no 2010.gada 6. līdz 16.aprīlim, lai pārskatītu budžeta sagatavošanas procesu un kontekstu un lai sniegtu vadlīnijas reformām vidējā termiņā.


Pievienot komentāru

  1. Lina teica:

    Great thinking! That raelly breaks the mold!

Igauņi alkoholu pērkot Latvijā, pusgadā nodokļos zaudē 20 miljonus eiro

Latvijas veikalos, kas atrodas pie Igaunijas robežas, pirmajā pusgadā pārdoti 1,6 miljoni litru stipro alkoholisko dzērienu, un tas nozīmē, ka Igaunija nodokļos zaudējusi vairāk nekā 20 miljonus eiro.

Asociācija: Ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek Latvijā ārstēti un turpina izplatīt infekciju

HIV Latvijā joprojām turpina savu uzvaras gājienu – ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek ārstēti un turpina izplatīt infekciju. Tādēļ ir nekavējoties jārīkojas, lai Latvija zaudētu savu HIV karaļvalsts statusu un infekcija tiktu ierobežota, aicina Baltijas HIV asociācija.

Šoferu trūkuma dēļ var nākties samazināt starptautisko autopārvadājumu apjomus

Latvijas autopārvadājumu kompānijās sāk trūkt šoferu un, ja netiks mainīti Eiropas Savienībā neietilpstošu valstu pilsoņu nodarbinātības nosacījumi, var nākties samazināt autopārvadājumu apmērus, stāsta autopārvadātāju asociācijas Latvijas auto prezidents Valdis Trēziņš.

Krievijā protestē pret pensijas vecuma celšanu

Pie Krievijas parlamenta ap 200 cilvēku ceturtdien pulcējušies saistībā balsojumu ar sabiedrībā priekšlikumiem paaugstināt pensionēšanās vecumu sievietēm par astoņiem gadiem un vīriešiem – par pieciem gadiem.

VVD daļēji aptur SIA Vangažu Nafta darbību

Valsts vides dienests šā gada 18.jūlijā pieņēma lēmumu par daļēju SIA Vangažu Nafta darbības apturēšanu.

Pērn bija par 1 140 dzimušajiem mazāk nekā 2016.gadā

Kopš 2016.gada dzimušo skaits Latvijā atkal samazinās – 2017.gadā piedzima par 1 140 bērniem mazāk nekā 2016.gadā. Arī 2018.gada pirmajos sešos mēnešos reģistrēto jaundzimušo skaits (9 664 bērni) ir par 664 mazuļiem mazāks nekā 2017.gada attiecīgajā periodā.

Latvijas Bankas padome paplašina Kredītu reģistra funkcionālās iespējas

Latvijas Bankas padome grozījusi 2018.gada 18.janvāra noteikumus Kredītu reģistra noteikumi. Ar šiem grozījumiem tiek paplašinātas Latvijas Bankas uzturētā Kredītu reģistra funkcionālās iespējas, informē Latvijas Bankas Preses dienests.

Igaunijā pēc futbola Pasaules Kausa vairāk nelegālo robežpārkāpumu

Futbola līdzjutēji, kuri Krievijā saņēmuši īstermiņa uzturēšanas atļaujas, lai apmeklētu Pasaules Kausa izcīņu futbolā, pastiprināti mēģina slepus šķērsot Igaunijas robežu, lai iekļūtu Eiropas Savienībā, novērojuši igauņu robežsargi.

KP: Auto tehniskās apskates funkcijas jāuztic arī autoservisiem, nevis tikai CSDD

Valsts nepamatoti liedz privātajiem uzņēmumiem iesaistīties transportlīdzekļu tehniskā stāvokļa kontroles tirgū, uzraudzībā par transportlīdzekļu valsts tehniskās apskates jomu secina Konkurences padome.

Straume apgalvo, ka KNAB nekas neesot darīts nelikumīgi

Inventarizējot Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja savulaik veiktās operatīvās darbības, iestādes vadītājam Jēkabam Straumem radusies neizpratne par to, kāpēc, iegūstot pierādījumus vai indikācijas par tālākām nepieciešamām darbībām, pagātnē no biroja darbinieku puses bieži vien nav sekojusi atbilstoša reakcija.

Pēdējo nedēļu laikā pieaugusi pārkāpumu intensitāte uz valsts robežas

Valsts robežsardzes konstatēto nelikumīgas robežšķērsošanas gadījumu skaits aizvien pieaug – pēdējo nedēļu laikā ir aizturētas vairākas Vjetnamas pilsoņu grupas, kā arī šogad otra skaitliski lielākā Irākas pilsoņu grupa.

Igaunijā trīspadsmitgadniece letāli pārdozējusi fentanilu

Igaunijā no sintētisko zāļu fentanila pārdozēšanas mirusi kāda 13 gadus veca meitene. Prokurori par viņas nonāvēšanu aiz nolaidības apsūdzējuši 15 gadus vecu zēnu.

Izplatītākie pārkāpumi autobusos joprojām saistīti ar biļešu tirdzniecību

Šā gada pirmajā pusgadā reģionālo maršrutu autobusos veikti gandrīz 700 pārbaužu, un pārkāpumi konstatēti aptuveni 10% gadījumu. Joprojām izplatītākie pārkāpumi ir saistīti ar biļešu tirdzniecību.

EK piespriež Google 4 miljardu eiro sodu par Android pārkāpumiem

Eiropas Komisija ir piespriedusi Google 4,34 miljardus eiro lielu naudassodu par nelikumīgu dominējoša tirgus stāvokļa izmantošanu. Eiropas Savienības izpildvara arī solījusi turpināt izmeklēšanas par amerikāņu datortehonolģiju milža citiem iespējamiem pārkāpumiem bloka teritorijā.

Latvijas iedzīvotāji gatavi strādāt vakaros un brīvdienās, kā arī par zemu atalgojumu

Trešdaļa jeb 34% iedzīvotāju darba portāla CVMarket.lv veiktajā aptaujā atzinuši, ka karjeras dēļ gatavi upurēt savu brīvo laiku.

Citadele pieņēmusi galīgo lēmumu par Lietuvas meitasbankas pārveidi par filiāli

Banka Citadele pieņēmusi galīgo lēmumu par Lietuvas meitasbankas pārveidi par filiāli, teikts bankas sniegtajā informācijā biržai Nasdaq Riga.

Biržu indeksi pārsvarā pieaug, naftas cenas kāpj

 Pasaules biržu indeksi trešdien, 18.jūlijā, pārsvarā pieauga, ko veicināja labi ASV firmu peļņas rādītāji un ASV Federālo rezervju sistēmas vadītāja Džeroma Pauela optimistiski izteikumi, kas arī sekmēja eiro un britu mārciņas kursa krišanos pret ASV dolāru.

Turcija atceļ ārkārtas stāvokli, kas ieviests pēc apvērsuma mēģinājuma

Turcijas valdība nolēmusi nepagarināt ārkārtas stāvokli, kas valstī bijis spēkā kopš 2016.gada, kad notika mēģinājums vardarbīgi sagrābt valsts varu.

Rīgas pašvaldība atceļ brīdinājumu zilaļģu dēļ nepeldēties atsevišķās peldvietās

Rīgas pašvaldība saņēmusi informāciju no Veselības inspekcijas, ka 17.jūlijā speciālisti atkārtoti apsekojuši Vakarbuļļu, Daugavgrīvas un Vecāķu pludmales un secinājuši, ka patlaban aļģu masveida akumulēšanās nav konstatēta, līdz ar to riska peldētāju veselībai nav.

Turpina dzēst meža ugunsgrēku Valdgales pagastā; divi ugunsdzēsēji cietuši

Jau otro dienu jeb 36 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, lai gan ugunsgrēka izplatība vairākās vietās ir daļēji ierobežota un intensīvi tiek turpināts darbs ugunsgrēka izplatības ierobežošanai, joprojām ir vietas, kur liesmas izplatās.

«Mežonīgā» partiju konkurence un politiskais haoss – kas notiek pirmsvēlēšanu periodā?

Ja mēs salīdzinām ar to, kas zem 5% barjeras cīnījās pirms kādiem 8–12 gadiem, tad tur bija visādi Daugavas racēji, «virsmāsu partijas» un «eiroskeptiķu partijas», kuru spēja izveidot kaut vai kaut kādu partiju programmu, bija ārkārtīgi vāja. Savukārt pašlaik politisko partiju konkurētspēja ir tik liela, ka varbūt pat astoņas partijas pretendē pārvarēt 5%, kas norāda uz veselīgu konkurenci. Tomēr šajā plašajā partiju konkurences spektrā vispār nevar saprast, kur partijas ņem gan finansējumu, gan pieeju mediju resursiem, tā par priekšvēlēšanu laiku intervijā ar BNN izsakās politoloģe un domnīcas Providus vadošā pētniece Iveta Kažoka.

Ierobežos satiksmi Kārļa Ulmaņa gatvē

Saistībā ar ūdensvada tīkla remontdarbiem no 23.jūlija puksten 7.00 līdz 27.jūlija puksten 24.00 tiks ierobežota transportlīdzekļu satiksme Kārļa Ulmaņa gatvē, pie ēkas Cīruļu ielā 4.

Talsu novadā degošā meža dēļ evakuē apdzīvotu vietu Stikli Ventspils novadā

Plašā meža un kūdras ugunsgrēka dēļ, kas izcēlies Talsu novada Valdgales pagastā, trešdien, 18.jūlijā, no blakus esošā Ventspils novada tiek evakuēta apdzīvota vieta Stikli Puzes pagastā, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta preses pārstāve Inta Palkavniece.

Latvijas augļu realizācija citās Baltijas valstīs pieaugusi par 0,5%

Galvenais no Latvijas izvesto augļu un ogu tirgus ir Baltijas valstis, kurās šā gada pirmajos četros mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo periodu gadu iepriekš realizācija palielinājusies par 0,5%.

Jaunākie komentāri