bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 19.10.2019 | Vārda dienas: Drosma, Drosmis, Elīna
LatviaLatvija

Swedbank: Dzīvokļu cenas auga straujāk par algu, mājokļa pieejamība Rīgā samazinājās

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Mājokļu pieejamības indekss (MPI) Rīgā šī gada 2.ceturksnī ir samazinājies par 4,7 punktiem, salīdzinot ar iepriekšējā gada otro ceturksni, un tuvākajā laikā mājokļi nevarētu kļūt pieejamāki, liecina Swedbank pētījums.

MPI vērtība Rīgā ir bijusi 182,1, kas nozīmē, ka tādas mājsaimniecības, kuras ienākumi atbilst 1,5 vidējai neto mēneša algai Rīgā (mājsaimniecības ienākumi 1 334 eiro apmērā) un kura vēlas iegādāties 55 kvadrātmetru lielu dzīvokli, ienākumi 2019.gada 2.ceturksnī bija par 82,1% augstāki, nekā tas būtu nepieciešams, lai hipotekārā kredīta apkalpošanai novirzītu ne vairāk kā 30% no ģimenes ienākumiem, liecina Swedbank dati.

Vidējā darījuma cena pieauga par 9,3%, ko nespēja kompensēt vidējās neto algas gada pieaugums par 6,9%.

Šo faktoru rezultātā MPI samazinājās. Pirmās iemaksas sakrāšanai nepieciešamais laiks pieauga par divām nedēļām, salīdzinot ar 2018.gada 2.ceturksni – vidējai mājsaimniecībai, kas vēlētos iegādāties mājokli, nāktos veidot uzkrājumus gandrīz divus gadus, secina bankā.

Sērijveida dzīvokļa iegāde vēl joprojām ir pieejama plašākam mājsaimniecību lokam cenu līmeņa dēļ. Kaut gan darījumu skaits ar sērijveida dzīvokļiem Rīgas guļamrajonos 2019.gada 2.ceturksnī ir sarucis, tas turpina pārsniegt 60% no visu darījumu skaita. Savukārt šo dzīvokļu darījuma cena svārstās ap 850 – 950 eiro par kvadrātmetru, kamēr jaunajos projektos un renovētajos dzīvokļos cenas pārsniedz 1 500 eiro par kvadrātmetru.

Neskatoties uz ievērojamu cenu starpību, aizvien vairāk Rīgas iedzīvotāju izvēlas par savu jauno mājokli tieši jaunuzcelto daudzdzīvokļu māju ekonomiskās klases dzīvokļus Rīgas mikrorajonos, norāda Swedbank. Darījumu skaits ar šiem dzīvokļiem 2019.gada 1.pusgadā ir pieaudzis par 45%.

Lēmums iegādāties dzīvokli var tikt pieņemts nedaudz agrāk, kad māja vēl tiek celta, bet tieši īpašuma tiesību reģistrācijas procesa īpatnības dēļ, atspoguļojas statistikā tikai šogad. Tomēr 45% ir ievērojams pieaugums, kuru nevar skaidrot kā vienīgi īpatnības rezultātu, bet var spriest arī par augošu interesi nekustamo īpašumu tirgū, spriež bankā.

MPI jaunajiem projektiem Rīgā 2019.gada 2.ceturksnī ir bijis 130,3, kas nozīmē, ka mājsaimniecība ar vidējiem ienākumiem nopelna par 30,3% vairāk nekā nepieciešams, lai hipotekārā kredīta apkalpošanai novirzītu ne vairāk kā 30% no ģimenes ienākumiem.

Mājsaimniecībai, kura vēlas iegādāties jaunu dzīvokli, iekrājums pirmajai iemaksai jāveido apmēram divus gadus un deviņus mēnešus, novirzot tam 30% no saviem ienākumiem.

Neskatoties uz zemāku MPI vērtību un strauju vidējās darījumu cenas pieaugumu par 9,8% (salīdzinot ar 2018.gada 2.ceturksni), jauno projektu dzīvokļi ir iecienīti Rīgas iedzīvotāju vidū. Šobrīd celtniecības procesā ir ap 2 000 jauno ekonomiskās klases dzīvokļu. Turklāt nekustamo īpašumu attīstītāji ir gatavi turpināt palielināt jauno dzīvokļu piedāvājumu. Tas varētu sekmēt šo dzīvokļu cenu izaugsmes bremzēšanos, kas kopā ar noturīgu vidējās algas kāpumu palielinātu MPI vērtību, prognozē bankā.

Dzīvokļu tirgus kaimiņos

Šī gada 2.ceturksnī Tallinā MPI bija 151,5, kas ir par 4,6 punktiem mazāk nekā pērn. MPI samazinājumu gada laikā ietekmēja straujāks mājokļu cenu kāpums 5,7% apmērā, kamēr vidējās neto algas kāpums ir bijis tikai 3,4%. Savukārt Viļņā vidējā neto alga kāpa par 13,4%, kamēr dzīvokļu cenu kāpums pierima (1,1%), kā rezultātā MPI pieauga līdz 144, proti, par 12,3 punktiem.

Tallinā mājsaimniecībai nepieciešams veidot pirmajai iemaksai nepieciešamos uzkrājumus apmēram divus gadus un četrus mēnešus, kas ir par divām nedēļām vairāk nekā 2018.gada 1.ceturksnī, liecina Swedbank dati. Tikmēr Viļņā uzkrājums pirmajai iemaksai jāveido nedaudz vairāk par diviem ar pusi gadiem.


Pievienot komentāru

Katalāņu separātisti bloķē autosatiksmi uz Spānijas un Francijas robežas

Katalāņu separātisti bloķējuši satiksmi divos maršrutos starp Spāniju un Franciju, piekto dienu turpinot protestus pret deviņu savu līderu notiesāšanu.

Šteinbuka piekristu kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu, ja tiktu oficiāli uzrunāta

Fiskālās disciplīnas padomes locekle un bijusī Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka piekristu kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu, ja tiktu oficiāli uzrunāta.

Cīņa ar cilvēku tirdzniecību Eiropas līmenī. Rīko kampaņu, lai palīdzētu cietušajiem

Nereti cietušajiem trūkst iedrošinājuma vai vajadzīgās informācijas par viņu tiesībām, par to, kur doties un saņemt palīdzību.

Kalnmeieram neesot reputācijas traipu. AT plēnums neatlaiž ģenerālprokuroru

Lai gan no Tieslietu ministrijas izskanējuši skaļi iebildumi par Kalnmeiera atbilstību amatam, Augstākās tiesas plēnums vienbalsīgi atzinis, ka pašlaik neesot saskatāms pamats ģenerālprokurora atlaišanai.

Rīgas domes koalīcijas sakašķējas, lemjot par priekšlikumiem pašvaldības budžetam

Rīgas domes koalīcijas partiju deputātu vidū piektdien, 18.oktobrī, izcēlās kašķis, lemjot par atsevišķu koalīcijas deputātu iesniegtu priekšlikumu budžeta grozījumos, kā rezultātā uz nenoteiktu laiku pārtraukta arī tam veltītā sēde.

Vispārējais valdības budžeta deficīts Latvijā 214,3 miljoni eiro

Vispārējās valdības budžeta deficīts 2018.gadā bija 214,3 miljoni eiro jeb 0,7% no IKP, un vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds 2018.gada beigās bija 10,6 miljardi eiro jeb 36,4% no IKP.

Steigā vēlas pagarināt Lemberga, Vītoliņa, Blumberga un Ošenieka pilnvaras Ventspils brīvostā

Ventspils pilsētas dome negaidīti sasaukusi ārkārtas sēdi, kurā lems par Aivara Lemberga, Jāņa Vītoliņa, Gunta Blumberga un Didža Ošenieka pilnvaru pagarināšanu Ventspils Brīvostas pārvaldes valdē.

Pūce lūdz Ģenerālprokuratūrai izvērtēt Rīgas domes rīcību, lemjot nepiedzīt zaudējumus no bijušās Rīgas satiksmes valdes

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce aicina Ģenerālprokuratūru izvērtēt Rīgas domes amatpersonu rīcību saistībā ar lēmumu nepiedzīt zaudējumus no bijušajiem SIA Rīgas satiksmes valdes locekļiem.

Dailes teātra direktors Vītols nolemj atstāt amatu

Vītols par savu lēmumu ir informējis arī Kultūras ministriju, atzīmējot, ka turpinās pildīt pienākumus, kamēr konkursa kārtībā tiks atrasts jauns Dailes teātra valdes loceklis.

Slepkavības, narkotikas, cilvēku tirdzniecība. Meklē Eiropā meklētākās noziedznieces, arī Latvijas pilsoni

Kampaņā pastiprināta uzmanība tiek pievērsta Eiropas meklētākajām sievietēm noziedzniecēm, tostarp Angeļinai Sacjukai no Latvijas.

Kariņš: Nākamajam ES budžetam jābūt ambiciozam

Nākamajam ES budžetam jābūt ambiciozam, lai veicinātu visas ES izaugsmi un radītu priekšnoteikumus ekonomikas modernizācijai, tostarp klimata, digitālajā un inovācijas jomās, paudis Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Rinkēvičs: Patlaban pastāvīgo dzīvesvietu Lielbritānijā reģistrējusi mazāk nekā puse Latvijas valstspiederīgo

Latvijas valstspiederīgajiem Lielbritānijā ir jārēķinās ar dažādiem Brexit scenārijiem, un, lai pasargātu sevi, nepieciešams reģistrēt savu pastāvīgo dzīvesvietu minētās valsts Iekšlietu ministrijas mājaslapā, mudina ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Eiropas Savienības līderi apstiprina Brexit vienošanos

Eiropas Savienības 27 dalībvalstu līderi apstiprinājuši Brexit vienošanos.

Turcija, kurdi un ASV vienojas par pamieru Sīrijā

Turcija, kura Sīrijas ziemeļos īsteno uzbrukumu kurdu vadītiem spēkiem, ir vienojusies par piecas dienas ilgu pamieru ar kurdu vienībām un ASV.

Latvijas futbols bez vadības. Gorkšu atstādina no LFF prezidenta amata

Latvijas Futbola federācijas ārkārtas kongresā biedri lēmuši atstādināt no amata organizācijas prezidentu Kasparu Gorkšu.

Stājas spēkā spriedums Latvenergo kukuļošanas lietā

Stājies spēkā tiesas spriedums, ar kuru vienā no tā sauktajām Latvenergo kukuļņemšanas lietām Aigaram Meļko, Gunāram Cvetkovam un uzņēmuma Energy Consulting vadītājam Andrejam Livanovičam piespriesti reāli cietumsodi.

Nedēļas nogalē Latvijā bieži līs lietus

Piektdien, 18.oktobrī, debesīs būs daudz mākoņi, vienīgi dienvidu daļā debesis brīžiem skaidrosies.  Atsevišķos rajonos pa laikam līs.

Maršruts nedēļas nogalei: Randiņš pārgājienā, Zemlika un Scrabble piecās valodās

Oktobris nebeidz lutināt ar siltām un košām rudens dienām, tāpēc šajā nedēļas nogalē ikviens aicināts piedalīties gan pasākumos, kas norisināsies dabā, gan iekštelpās.

Nausēdas prezidentūras pirmās 100 dienas: Ne kļūdu, ne uzlabojumu

Oktobra vidū aprit 100 dienas, kopš Lietuvas prezidents Gitans Nausēda stājies amatā. Gan viņa atbalstītāji, gan kritiski analītiķi piekrīt – prezidentam kāja līdz šim nav paslīdējusi.

Purgaile plāno izvērtēt iepriekš pieņemto lēmumu par ABLV Bank pašlikvidāciju

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes priekšsēdētājas amatam virzītā Santa Purgaile plāno izvērtēt iepriekš pieņemto lēmumu par ABLV Bank pašlikvidāciju.

NEPLP locekļu atlasei grib piesaistīt personāla atlases kompāniju

Lai nodrošinātu konkursā lielāku konkurenci, NEPLP locekļu atlases procesam plānots piesaistīt personāla atlases kompāniju.

Latvijas vērtīgākie uzņēmumi – Latvenergo, Latvijas valsts meži un Mikrotīkls

Par vērtīgākajiem Latvijas uzņēmumiem atzīti Latvenergo, Latvijas valsts meži un Mikrotīkls, liecina Nasdaq Riga un Prudentia veidotais ikgadējais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101.

Panākta jauna Brexit vienošanās

Lielbritānija un Eiropas Savienība panākušas jaunu Brexit vienošanos, ziņo BBC. «Mums ir jauna, lieliska vienošanās, kas atgriež kontroli,» ar Twitter starpniecību paziņojis Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons

2019.gada deviņos mēnešos reģistrēta 10 571 laulība

2019.gada deviņos mēnešos reģistrēta 10 571 laulība, un salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu tas ir par 472 mazāk. Pēdējos trīs gados laulību skaits ir stabilizējies, un vidēji gadā tiek noslēgts 13 tūkstoši laulību.

Lemberga tiesas varētu atsākties tikai nākamgad

Rīgas apgabaltiesa smagos noziegumos apsūdzētā un no pienākumiem atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga aizstāvim Genādijam Ivankinam devusi laiku līdz 12.janvārim, lai iepazītos ar lietas materiāliem.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->