Swedbank: Igaunijas filiālei jānoskaidro naudas atmazgāšanas skandāla iemesli

Zviedrijas Swedbank padomes priekšsēdētājs Jērans Pēšons (Göran Persson) vizītes Igaunijā laikā uzsvēris, ka bankai ir jānoskaidro problēmas būtība, lai varētu atstāt pagātnē skandālu par naudas atmazgāšanu un ar to saistīto kaitējumu reputācijai. 

Preses konferencē piektdien,4.oktobrī, Tallinā Pēšons atzina, ka skandāls par naudas atmazgāšanu, kas izcēlās gada sākumā, ir nopietna problēma bankai, jo bankas darbība ir balstīta vērtībās.

Viņš norādīja, ka pašlaik Swedbank daudzu prātos saistās ar šo skandālu. Pēšons, kurš no 1996. līdz 2006.gadam bija Zviedrijas premjerministrs un tikai nesen sāka darbu bankas padomes priekšsēdētāja amatā, pauda apņēmību šo situāciju labot.

«Mums jātiek vaļā no šīs problēmas. Tā mums  jāatstāj pagātnē,» teica Pēšons.

Viņš arī sacīja, lai to paveiktu, ir jācīnās pret naudas atmazgāšanu, un Swedbank ir gatava tam tērēt lielus līdzekļus. Pēšons norādīja, ka patiesības noskaidrošanai Swedbank ir gatava pārskatīt miljoniem veikto operāciju un miljardiem eiro vērtās naudas summas, kas plūdušas caur kontiem bankā no 2005. līdz 2007.gadam.

Tāpat Pēšons uzsvēra, ka nevajadzētu būt naiviem, jo līdzīgas problēmas var uzvirmot no jauna jau tuvākajā laikā. Swedbank padomes priekšsēdētājs piebilda, ka ir jābūt gataviem jauniem izaicinājumiem pēc tam, kad būs atklāti noziegumi naudas atmazgāšanas jomā, tādēļ viņš solīja cieši sadarboties ar Igaunijas finanšu sektora uzraugiem un citām institūcijām.

Viņš arī paziņoja, ka Igaunija bankai ir ļoti nozīmīgs tirgus, kur Swedbank plāno ne tikai palikt, bet arī paplašināties.

Bez Pēšona Igaunijā ieradušies arī  jaunieceltais bankas valdes priekšsēdētājs Jenss Henriksons (Jens Henriksson) un tās pagaidu vadītājs Anderss Kārlsons (Anders Karlsson). Viņi piektdien Tallinā tikās ar Igaunijas premjerministru Jiri Ratasu (Jüri Ratas).

Ceturtdien, 3.oktobrī, Swedbank grupas vadības pārstāvji tikās ar Igaunijas Bankas prezidentu Madisu Milleru (Madis Müller), finanšu ministru Martinu Helmi (Martin Helme) un Igaunijas finanšu pakalpojumu uzraudzības iestādes vadītāju Kilvaru Kesleru (Kilvar Kessler).

Igaunijas Swedbank pirmdien, 30.septembrī, paziņoja, ka darbu bankā un tās valdē atstāj vadītājs Roberts Kits (Robert Kitt), finanšu direktors Vaiko Tammeveli (Vaiko Tammeväli) un privāto klientu apkalpošanas vadītāja Kaje Metsla (Kaie Metsla). Banka darba attiecību pārtraukšanu pamatoja, norādot, ka tās ir sekas iekšējas izmeklēšanas rezultātiem. Izmeklēšana tika sāka pēc ziņām, ka starp Swedbank un Danske Bank Baltijas struktūrvienībām notikuši aizdomīgi naudas pārskaitījumi.

Vēl par šo tematu: Swedbank atzīst nepilnības naudas atmazgāšanas novēršanā

Kits un Tammeveli no amata tika atstādināti 17.jūnijā. Viņu vietā par pienākumu izpildītājiem tika iecelts risku direktors Olavi Leps (Olavi Lepp) un finanšu investīciju vadītāja Anna Keutsa (Anna Kõuts).

Igaunijas Swedbank padome arī nolēma par valdes priekšsēdētāju apstiprināt līdzšinējo šī amata pienākumu izpildītāju Lepu, bet par valdes locekli un finanšu direktori līdzšinējo šo pienākumu izpildītāju Keutsu.

Zviedrijas sabiedriskā televīzija SVT vēstījusi par aizdomām, ka starp Danske Bank un Swedbank Baltijas struktūrvienībām laikā no 2007. līdz 2015.gadam plašā apmērā un sistemātiski notikuši aizdomīgi pārskaitījumi, kuru kopējā summa sasniegusi vismaz 40 miljardus Zviedrijas kronu (3,7 miljardi eiro). Aptuveni 50 klientu skaitā bijušas ārzonas kompānijas un korporatīvie klienti, kas neveic reālu uzņēmējdarbību.

Martā Swedbank grupas uzraudzības padome atbrīvoja no amata bankas prezidenti Birgiti Bonnesenu (Birgitte Bonnesen), bet aprīlī atkāpās padomes priekšsēdētājs Larss Idemarks (Lars Idermark). Jūnijā amatu atstāja arī bankas padomes loceklis Prīts Perenss (Priit Perens), kurš no 2008. līdz 2014.gadam vadīja Igaunijas Swedbank.

Igaunijas Swedbank ietilpst Zviedrijas banku grupā Swedbank. 

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas