bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 16.08.2018 | Vārda dienas: Astrīda, Astra
LatviaLatvija

Pētījums: Latvijas iedzīvotāji apzinās automatizācijas neizbēgamību

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RULīdz ar tehnoloģiju un mākslīgā intelekta attīstību, kas arvien vairāk pārņem dažādu nozaru rutīnas darbu, paredzams, ka jau tuvākajā laikā izzudīs vairākas tradicionālās profesijas. To apzinās arī lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju, liecina Swedbank Finanšu institūta veiktā iedzīvotāju aptauja.

Teju 63% iedzīvotāju piekrīt, ka jaunu tehnoloģiju ieviešana un automatizācija pilnībā aizstās cilvēkus vairākās profesijās un tiem, kas tajās šobrīd strādā, nāksies meklēt citu darbu.

Lielākā daļa iedzīvotāju piekrīt tam, ka automatizācijas un robotizācijas rezultātā vislielākajam riskam pakļauti rutīnas darba darītāji (pilnībā piekrīt vai drīzāk piekrīt 77%), kā arī manuāla un mazāk kvalificēta darba darītāji (pilnībā piekrīt vai drīzāk piekrīt 76%). Pašapkalpošanās kases veikalos ir uzskatāms automatizācijas piemērs, kam arī piekrīt lielākā daļa iedzīvotāju (74%).

«Šis ir laiks, kad praktiski visās sadzīves jomās ikdienā sākam pieredzēt tehnoloģiju ietekmi. Esam pieredzējuši, piemēram, lauksaimniecības jomas praktisku automatizāciju, kas vēsturiski ir bijusi viena no lielākajām darba devējām. Daudzi ražošanas uzņēmumi, kā piemēram, Tesla, pāriet uz pilnīgu automatizāciju ražošanā neiesaistot cilvēkus. Robotizācija un mākslīgais intelekts jau sāk pārspēt cilvēku dažādās jomās. Piemēram, salīdzinoši nesen Ņujorkā kāda advokātu firma noalgoja datoru Ross, kas bankrota lietas risina ievērojami labāk par saviem cilvēku kolēģiem,» stāsta Swedbank Finanšu institūta vadītājs Reinis Jansons.

Tāpat Jansons norāda, ka mākslīgā intelekta IBM Watson uzstādītās vēža diagnozes ir divreiz precīzākas nekā pasaules vadošajiem onkologiem. «Šie ir tikai daži no piemēriem, kas ilustrē, cik patiesībā tuva ir šī nākotne, kad daudzas no mums zināmajām profesijām tiks automatizētas. Zīmīgi, ka Latvijas iedzīvotāji apzinās tehnoloģiju ietekmi uz dažādām profesijām, tomēr ir samērā skeptiski attiecībā uz profesiju, kurā paši strādā. Taču tehnoloģijas attīstās arvien straujāk, kas nozīmē – iedzīvotājiem būs jāspēj mainīt kvalifikācija uz citu profesiju pat vairākas reizes dzīves laikā.»

Iedzīvotāji pagaidām nesatraucas par automatizācijas ietekmi uz darba tirgu

Pētījuma pārstāvji uzsver, lai arī iedzīvotāji atzīst tehnoloģiju būtisko ietekmi uz darba tirgu, tomēr par savām pozīcijām bažījas vien retais. Tā 65% strādājošo iedzīvotāju uzskata, ka viņu profesijai automatizācijas ietekmes dēļ izzušana nedraud. Savukārt piektdaļa (21%) jau ir mazliet bažīgāki, pieļaujot iespēju, ka tas varētu notikt tālākā nākotnē (pēc vairāk nekā pieciem gadiem). Tikai 4% strādājošo šobrīd uzskata, ka viņu profesija automatizācijas dēļ varētu būt apdraudēta jau tuvākajos gados, bet 1% norāda, ka automatizācija jau šobrīd samazina pieprasījumu pēc viņu profesijas speciālistiem.

Zīmīgi, ka absolūti lielākais vairākums strādājošo, kuri uzskata, ka tehnoloģiju attīstības un automatizācijas procesi viņu profesionālās gaitas nekādi neietekmēs, ir pakalpojumu nozarē – 74% atzīst, ka viņu profesijai izzušana vispār nedraud. Līdzīgi domā arī 55% fiziskā darba veicēju un 54% tirdzniecības jomā strādājošo. Taču tendences, ko jau šobrīd novērojam attiecīgajās nozarēs, liecina par pretējo.

McDonald’s finanšu direktors Ģirts Vildavs stāsta: «Jauno tehnoloģisko platformu ar pašapkalpošanās kioskiem esam ieviesuši jau astoņus McDonald’s restorānos Latvijā. Šajā gadā darbu turpinām, lai tuvākā nākotnē visos McDonald’s restorānos Latvijā jau darbotos jaunā sistēma. Tā mums dod iespēju plašiem produktu un pakalpojumu pielāgošanas un personalizēšanas risinājumiem. Varam apgalvot, ka jaunās platformas ieviešana mūsu restorānos bija pareizais lēmums, jo tā ir palīdzējusi uzlabot viesu apkalpošanas kvalitāti un kopējo restorāna apmeklējuma pieredzi.»

Savukārt vērtējot robotizācijas un mākslīgā intelekta spēju tuvāko desmit gadu laikā aizstāt cilvēku darbu dažādās jomās, Latvijas iedzīvotāji visbiežāk min tādus piemērus kā datu analīzi un programmēšanu – attiecīgi 30% un 22% piekrīt, ka šīs jomas pilnībā aizstās roboti. Savukārt skepse par automatizāciju ir attiecībā uz radošumu (50%) un spēju saprast bērnus (50%).

Iedzīvotāji gatavi mācīties; bērniem jau šobrīd jāapgūst automatizācijas laikmeta prasmes

Ņemot vērā nākotnes prognozes un jau šobrīd notiekošos automatizācijas procesus, vairāk nekā puse jeb 57% strādājošo iedzīvotāju tuvāko 5 gadu laikā plāno apgūt jaunas prasmes, lai nezaudētu savu konkurētspēju darba tirgū un nodrošinātu sev ienākumus. Savukārt piektdaļa (21%) strādājošo jau šobrīd mācās, lai apgūtu jaunas zināšanas un prasmes. Jāatzīmē, ka visbiežāk to dara tieši vadītāji (32%) un augsta līmeņa speciālisti (31%). Interesanti, ka ceturtdaļa (26%) strādājošo iedzīvotāju šobrīd neapgūst jaunas prasmes, bet ir ieplānojuši to darīt tuvākajā nākotnē, turpretī trešdaļa (33%) šobrīd neko jaunu nemācās un arī neplāno to darīt, stāsta pētījuma pārstavji.

Domājot par bērniem un viņu nākotni, kopumā 81% vecāku, kuriem ir skolas vecuma bērni, uzskata – bērniem jāapgūst robotizācijas laikmeta prasmes. Tomēr iedzīvotājiem trūkst zināšanu, kā sagatavot savus bērnus dzīvei automatizācijas un mākslīgā intelekta laikmetā (60% nezina, kā to paveikt), savukārt 25% nav pārliecināti, vai viņu bērniem šobrīd skolā nodrošina nepieciešamo prasmju apgūšanu. Tai pat laikā 37% ir skeptiski noskaņoti un uzskata, ka esošās izglītības programmas ietvaros viņu bērniem nav iespēja apgūt robotizācijas laikmetam atbilstošas prasmes, kas palīdzēs veidot karjeru nākotnes darba tirgū.

«Mēs dzīvosim ilgāk un līdz ar to arī darba mūžs būs garāks nekā pašlaik. Tehnoloģijas vienmēr ir ietekmējušas darba tirgu, bet šoreiz tā ir ne tikai kādu procesu robotizācija un automatizācija, bet arī mākslīgā intelekta spēja cilvēku aizstāt lēmumu pieņemšanas procesā. Tas nozīmē, ka šoreiz tehnoloģijas ietekmēs praktiski visas profesijas. Darbu zaudēs gan mazkvalificēti, gan ļoti augsti kvalificēti darbinieki. Cilvēkiem jāveido prasmju portfelis, lai spētu piedalīties mainīgajā darba tirgu un atrast jaunas darba vietas. Šeit svarīga loma ir gan pašiem cilvēkiem individuāli, gan valstij kopumā veidojot laika prasībām atbilstošu izglītības un veselības sektoru,» komentē Swedbank Latvijā galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks.

Pētījumu piedalījās 1 005 Latvijas iedzīvotājus.

Ref:224.000.103.1446


Pievienot komentāru

CVK saņēmusi informāciju par vairāku kandidātu iespējamo neatbilstību likumam

Centrālā vēlēšanu komisija saņēmusi informāciju par vairāku deputāta amata kandidātu iespējamo neatbilstību Saeimas vēlēšanu likuma nosacījumiem, vēsta CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

Bažas par Turcijas krīzi gremdē pasaules akciju tirgus

Pasaules biržas trešdien, 15.augustā, saruka akciju cenas, atjaunojoties bažām par Turcijas kržies ietekmi un investoriem cenšoties atbrīvoties no riskantākajiem aktīviem.

Kučinskim pārmet par kavēšanos; «dod mājienus» Čakšas demisijai

Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs prasa Ministru prezidentam Mārim Kučinskim skaidrot, kāpēc Saeimā vēl nav iesniegts likumprojekts par kritērijiem medicīnas pakalpojumu iekļaušanai valsts apmaksājamo veselības pakalpojumu klāstā.

Politiski represētajiem plāno piešķirt 100 eiro atbalstu, tam atvēlot 1,28 miljonus

Politiski represētajiem valsts simtgadē plāno piešķirt vienreizēju 100 eiro atbalstu, informē Ministru prezidenta Māra Kučinska preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Onkologs: Marihuāna medicīnā var noderēt, bet Latvijai līdz tam vēl «jāpaaugas»

Marihuāna medicīnā var būt noderīga, tomēr, lai to legalizētu ārstnieciskām vajadzībām, Latvijas sabiedrībai vēl «nedaudz jāpaaugas», savu personīgo viedokli pauda Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis.

ĀCM konstatēts četrām mājas cūkām Saldus novada Zaņas pagastā; Druvas Unguros notiek slimības cēloņa meklējumi

Āfrikas cūku mēris konstatēts Saldus novada Zaņas pagasta Zemgaļos. Slimība uzliesmojusi saimniecībā ar četrām mājas cūkām. Tikmēr nevar izslēgt, ka ĀCM vīruss tā skartajā Saldus novada SIA Druvas Unguri cūku novietnē nonācis ar zāģu skaidām vai autotransportu, informē Pārtikas un veterinārā dienesta Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Bojāgājušo skaits Dženovā pieaudzis līdz 42

Bojāgājušo skaits, kas zaudējuši dzīvību Dženovā, sabrūkot autostrādes tiltam, pieaudzis līdz 42, vēsta Dženovas virsprokurors Frančesko Kodzi.

Lietuvā ieklāta simboliska sliede Mažeiķu–Reņģes dzelzceļa posmā

Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmuma Lietuvos geležinkeliai ģenerāldirektors Mants Bartuška un Polijas naftas koncerna Orlen vadītājs Daniels Obajteks otrdien ieklāja simbolisku sliedi atjaunojamajā dzelzceļa posmā starp uzņēmumam Orlen Lietuva piederošo Mažeiķu naftas pārstrādes rūpnīcu Lietuvā un Reņģi Latvijā, kas tika izjaukts pirms desmit gadiem, kā arī parakstīja vienošanos par abu kompāniju sadarbību.

Nodarbināto skaits Latvijā gada laikā pieaudzis par 17,9 tūkstošiem

Latvijā 2018.gada 2.ceturksnī bija nodarbināti 909,6 tūkstoši jeb 64,4 % iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

Bezdarba līmenis Latvijā šī gada otrajā ceturksnī samazinājies līdz 7,7%

Bezdarba līmenis Latvijā šī gada 2.ceturksnī bija 7,7%. Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, bezdarba līmenis ir samazinājies par 0,5 procentpunktiem, bet gada laikā – par 1,2 procentpunktiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

Sēdē beidzot ir deputātu kvorums – otrajā lasījumā atbalsta stingrākus noteikumus «ātrajiem» kredītiem

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti otrdien, 14.augustā, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Likumprojekts paredz, ka patērētājam noteiktās kredīta kopējās izmaksas, kas pārsniedz 0,07 procentus dienā no kredīta summas, uzskatāmas par nesamērīgām un nav atbilstošas godīgai darījumu praksei.

Vairāk saules IT speciālists atbrīvots pret 20'000 eiro drošības naudu

Restorānu tīkla Vairāk saules IT speciālistam Edgaram Štrombergam, kurš nesen tika atbrīvots no apcietinājuma, tiesa piemērojusi 20 000 eiro drošības naudu, norāda Štromberga advokāts Mareks Halturins.

Noord Natie attīsta jaunu biznesa nišu – piesaista Ventspilij kruīza kuģus

Ventspils ostā jau šīs nedēļas nogalē ienāks pirmais no SIA Noord Natie Ventspils Terminals piesaistītajiem kruīza kuģiem. NNVT uzsver, ka kruīzu biznesa kā jaunā produkta attīstīšana veicinās tūrisma attīstību pilsētā un reģionā, sekmēs pienesumu ekonomiskās attīstības jomā un papaaugstinās NNVT termināla un pilsētas atpazīstamību plašākā mērogā.

KM izsludina atklātu konkursu uz Rundāles pils muzeja direktora amatu

Kultūras ministrija aicina pretendentus pieteikties atklātā konkursā uz Rundāles pils muzeja direktora amatu. Pretendenti pieteikumus aicināti iesniegt līdz šī gada 14.septembrim.

Turcijas liras kursa kāpums mazina spriedzi pasaules akciju tirgos

Pēc ilgstošā un straujā krituma Turcijas liras kurss otrdien pieauga, mazinot spriedzi pasaules akciju tirgos.

Lietuvas Centrālā banka izvērtēs informāciju par Latvijas kapitāla grupu VIA SMS Group

Lietuvas Centrālā banka solījusi papildus izvērtēt informāciju par Lietuvā darbojošos Latvijas kapitāla grupu VIA SMS Group, reaģējot uz Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas locekļa Arvīda Anušauska norādi, ka tajā darbojas personas, kas tieši saistītas ar kādreizējiem Parex bankas īpašniekiem.

Mainītas Āfrikas cūku mēra riska zonu teritorijas

Tā kā Latvijā ir konstatēti vairāki jauni mājas cūku un mežacūku saslimšanas gadījumi ar Āfrikas cūku mēri, tiek grozīta ĀCM II un III riska zonu teritorija. Valdība otrdien, 14. augustā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par ĀCM likvidēšanas un draudu novēršanas kārtību.

Rīgā ierobežos satiksmi Lielbritānijas ārlietu ministra vizītes laikā

Saistībā ar Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes ārlietu ministra Džeremija Hanta vizīti Latvijas Republikā no 14.augusta pulksten 18.00 līdz 15.augusta pulksten 9.00 tiks aizliegta transportlīdzekļu apstāšanās un stāvēšana Elizabetes ielā pie ēkas Elizabetes ielā 55.

Latvijā mazās vīna darītavas varēs ražot vīnu tikai no vietējiem produktiem

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti atbalstīja grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz, ka mazās alkoholisko dzērienu darītavas varēs ražot savu produkciju tikai no savvaļā augošiem un Latvijas teritorijā esošos dārzos vai dravās iegūtiem augiem.

Koalīcija atbalsta EM sagatavotā OIK ziņojuma virzību valdībā ar apspriestajiem precizējumiem

Koalīcija atbalsta Ekonomikas ministrijas sagatavotās obligātās iepirkuma komponentes ziņojuma virzību valdībā ar iepriekš apspriestajiem precizējumiem.

Latvija atbalsta atteikšanos no pulksteņa rādītāju grozīšanas divreiz gadā

Ministru kabinets otrdien, 14.augustā, atbalstīja Ekonomikas ministrijas sagatavoto nacionālo pozīciju, kas paredz pārtraukt pulksteņa rādītāju grozīšanu divas reizes gadā, saglabājot vasaras laiku, norāda ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Vēl mēnesi vēlētāji ārvalstīs var pieteikties balsošanai pa pastu 13.Saeimas vēlēšanās

Vēl mēnesi – līdz 14.septembrim – vēlētāji ārvalstīs var izmantot iespēju pieteikties balsošanai pa pastu 13.Saeimas vēlēšanās, kas notiks šā gada 6.oktobrī, norāda Centrālās vēlēšanu komisijā.

Cik sekmīgi ir Saeimas deputātiem piederošie uzņēmumi? Pelnošāko uzņēmumu galvgalī – ZZS deputāti

Politiķu, kuriem pieder daļas uzņēmumos un kuri ir arī kapitālsabiedrību patiesā labuma guvēji, patlaban ir mazākumā. Lursoft apkopotā informācija liecina, ka kapitāldaļas uzņēmumos patlaban pieder 35 Saeimas deputātiem un Ministru kabineta ministriem. Kopumā politiķi ir 48 uzņēmumu dalībnieki, no tiem visaktīvāk uzņēmējdarbībā iesaistījies Zaļo un Zemnieku savienība frakcijas deputāts Valdis Kalnozols, esot dalībnieks sešos uzņēmumos. ZZS Saeimas frakcijas deputātiem pieder 20 uzņēmumi, savukārt 12 – Saskaņas frakcijas deputātiem

Terorakta izmeklēšana: Aiztur vīrieti, kurš ietriecies cilvēkos pie Londonas parlamenta

Pamatojoties uz aizdomām par teroraktu, Londonā arestēts vīrietis, kurš ietriecies barjerās netālu no parlamenta ēkas, ievainojos vairākus cilvēkus.

Latvijas tūristu mītnēs par 11,3% pieaudzis apkalpoto viesu skaits

Šī gada 2.ceturksnī Latvijas tūristu mītnēs apkalpoti 772,3 tūkstoti viesu, kas ir par 11,3% vairāk nekā 2017.gada 2.ceturksnī, liecina Centrālās statistikas pārvaldes jaunākie dati.