Swedbank Zviedrijā atlaiž izpilddirektori Bonnesenu

No amata atbrīvotā Swedbank izpilddirektore Birgita Bonnesena

Zviedrijā no amata atbrīvota Swedbank prezidente un izpilddirektore Birgita Bonnesena (Birgitte Bonnesen). Lēmumu pieņēmusi bankas valde situācijā, kad samilzušas uzraugošo iestāžu bažas par iespējamu naudas atmazgāšanu caur Swedbank Baltijā.

Kā rakstīts paziņojumā presei, ko Swedbank vadība Zviedrijā publicējusi ceturtdien, 28.martā, tās valde ir pieņēmusi lēmumu atbrīvot speciālisti no amatiem un viņas pienākumu veikšanu uzticējusi pašreizējam kredītiestādes finanšu direktoram Andersam Karlsonam (Ander Karlsson).

«Pēdējo pāris dienu notikumi ir radījuši milzīgu spiedienu uz banku. Attiecīgi valde ir nolēmusi atbrīvot Birgitu Bonnesenu no viņas amata,» paziņojumā presei raksta bankas valdes priekšsēdētājs Larss Idermarks (Lars Idermark).

2018.gadā Bonnesena, vēl atrodoties bankas prezidentes un izpilddirektoras amatā, viesojusies Cēsīs, kur piedalījusies sarunu festivālā Lampa. Diskusijā Kam var uzticēties 21.gadsimtā? viņa runājusi par banku reputāciju un uzticēšanos kredītiestādēm.

BNN jau vēstīja, ka saskaņā ar ziņu aģentūras Reuters rīcībā esošo informāciju bankas birojā Stokholmā 27.martā kratīšanu veikusi Zviedrijas Ekonomisko noziegumu izmeklēšanas iestāde. Tās mērķis bijis noskaidrot, vai banka nav pārkāpusi iekšējās vērtspapīru tirdzniecības noteikumus, iespējams, informējot bankas lielos akcionārus par Swedbank darbībai neglaimojošu žurnālistu pētījumu vēl pirms tas nonācis atklātībā.

Runa ir par Zviedrijas valsts televīzijas SVT pētniecisko žurnālistu darbu, kur secināts, ka banka Baltijā, iespējams, izmantota aizdomīgas izcelsmes naudas legalizācijai.

Swedbank savā komentārā ziņu aģentūrai Reuters norādījusi, ka tā «pilnībā sadarbojas un skaidri, pareizi un ar vislabākajiem nodomiem kontaktējas ar attiecīgām varasiestādēm».

Pārmetumi no netīrās naudas atmaskotāja Broudera

Marta sākumā Zviedrijas tiesībsargājošās iestādes apstiprinājušas, ka tajās vērsies britu investors un Krievijas netīrās naudas plūsmu atmaskotājs Bils Brouders (Bill Browder) ar aizdomām, ka uz Swedbank kontiem pārskaitīta nauda ap 156 miljonu eiro vērtībā no apšaubāmas reputācijas bankām Lietuvā un Igaunijā.

Kā vēsta kanādiešu-britu ziņu aģentūra Reuters, Broudera sūdzībā paustas aizdomas, ka elektroniski pārskaitījumi ar minēto kopējo vērtību, iespējams, veikti uz zviedru bankas kontiem no bēdīgi slavenās dāņu kredītiestādes Danske Bank un Lietuvas ŪKIO Bankas, kas bankrotējusi 2013.gadā.

Sūdzībā apgalvots, ka šādā veidā Swedbank, iespējams, saistīta ar naudas atmazgāšanas un nodokļu krāpšanās shēmu Krievijā, ko savulaik atklājis nelaiķis, Broudera kādreizējais jurists Sergejs Magņitskis. Magņitskis 2009.gadā nomira cietumā Krievijā.

Sūdzība iesniegta tādām Zviedrijas iestādēm kā prokuratūra, policija un Ekonomisko noziegumu izmeklēšanas iestāde. Tieši pēdējās pārstāvis šonedēļ norādījis Reuters: «Nākamais solis būs norīkot prokuroru, kurš izskatīs šo sūdzību un secinās, vai būtu jāuzsāk sākotnēja izmeklēšana vai arī ne.»

Pašas Swedbank pārstāvis apliecinājis bankas gatavību pilnībā sadarboties ar iespējamām izmeklēšanām un atzinīgi novērtējis, ka «šādi jautājumi tiek pētīti».

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas