Tabakas aizstājējprodukti vairāk piesaista jaunus smēķētājus, kuri aplami uzskata tos par mazāk kaitīgiem

Tabakas aizstājējprodukti vairāk piesaista jaunus smēķētājus, jo tie aplami uzskata, ka aizstājēji ir mazāk kaitīgi par tabakas izstrādājumiem, stāsta Tuberkulozes un plaušu ārstu asociācijas vadītājs Alvils Krams.

Realitātē, visas vielas, kas atrodas, piemēram, elektroniskajās cigaretēs – glicerīns, propilēnglikols, aromatizētāji un daudzi citi –, uzkarsējot, kļūst toksiski. Bīstamību palielina arī fakts, ka salīdzinoši maz ir izpētīts un izzināts par šiem aizstājējproduktiem, skaidro Krams.

Viņš norāda, ka tabakas aizstājējproduktu dažādās smaržas un garšas ir tās, kas piesaista jauniešus un pat bērnus aizstājējproduktu lietošanas sākšanai.

Krams uzskata, ka ir nepieciešams nodrošināt pašreizējo ierobežojumu pārkāpēju uzraudzību.

Ikdienā bieži esot redzams, kā tiek ignorēti dažādi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likuma ierobežojumi.

Kā piemēru ārsts min, ka uz elektronisko cigarešu iepakojuma bieži vien tiek reklamēta produkta garša, lai gan minētajā likumā ir norādīts, ka uz elektronisko smēķēšanas ierīču un uzpildes tvertņu iepakojuma aizliegts izvietot tādus elementus, kas atsaucas uz garšu, smaržu, jebkādiem aromatizētājiem vai citām piedevām.

Lasiet arī: Igaunijā izplatās jauna, neparedzama narkotiskā viela izotonitazēns

Vēl viens piemērs ir, kad vairākos tirdzniecības centros tiek atklāti pārdoti tabakas aizstājējprodukti un to uzpildes tvertnes, lai gan likums pieprasa, ka tabakas aizstājējproduktu mazumtirdzniecības vietām ir jāatrodas konstruktīvi nodalītās telpās ar atsevišķu ieeju, un produktu preču zīmes nevar būt redzamas ārpus attiecīgās mazumtirdzniecības vietām.

Pēc profesora domām, ir arī jāturpina papildus palielināt ierobežojumus Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā, piemēram, jāaizliedz produktiem būt ar dažādām smaržām un garšām.

Papildus Krams uzskata, ka ir nepieciešami augstāki akcīzes nodokļi, jo tas palīdzēšot mazināt tabakas un to aizstājēju pieejamību jauniešiem.

Saeimas Sabiedrības Veselības apakškomisija pagājušajā nedēļā atbalstīja Sociālo un darba lietu komisijas un Veselības ministrijas priekšlikumu par prasībām tabakas aizstājējproduktiem, lai tos varētu laist tirgū. Paredzēts noteikt, ka tabakas aizstājējproduktiem (nikotīna spilventiņiem) jābūt pildītiem speciālos iepakojumos, kuru masa nepārsniedz 20 gramus, un viena iepakojuma vienība varēs būt ne vairāk kā 20 tabakas aizstājējprodukti.

Tāpat plānots noteikt, ka maksimālā nikotīna koncentrācija tabakas aizstājējproduktā nepārsniedz četrus miligramus uz gramu, ka to sastāvā nedrīkstēs būt vitamīni vai citas sastāvdaļas, kas rada iespaidu ka tabakas aizstājējprodukts būtu labvēlīgs veselībai.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas