Teju katra ceturtā sieviete Baltijā ir finansiāli atkarīga no sava partnera

Līdz pat 26% sieviešu Baltijas valstīs ir finansiāli atkarīgas no sava partnera vai dzīvesbiedra, kas nozīmē, ka viņām trūkst izvēles brīvības pašām pieņemt finanšu lēmumus, liecina SEB bankas veiktā aptauja. Pretstatā vīriešu vidū tie vidēji ir 8%.

Latvijā 29% sieviešu norāda, ka saskartos ar finansiāliem izaicinājumiem, zaudējot partnera atbalstu. Turklāt 45% Latvijas sieviešu pēkšņa partnera zaudējuma gadījumā būtu jāpārņem kopīgās kredītsaistības, BNN informē SEB banka.

«Gadiem iesakņojušies stereotipi un tradicionālais skatījums uz dzimumu lomu sadalījumu nereti liek šķēršļus sieviešu ceļā uz sapņu karjeru vai savas uzņēmējdarbības uzsākšanu, taču mēs vēlamies iedrošināt sievietes ieraudzīt plašākas iespējas finansiāli drošākas nākotnes veidošanai. Viena no šādām iespējām ir kļūt par darba devēju,» saka SEB bankas Mazo un vidējo uzņēmumu segmenta Baltijā vadītāja Aija Miķelsone.

Dati liecina, ka Baltijas valstīs vīrieši ir daudz aktīvāki uzņēmumu dibinātāji – viņiem pieder divas reizes vairāk kompāniju nekā sievietēm, vienlaikus gan Latvijā uzņēmumu īpatsvars, kas pieder sievietēm, ir nedaudz augstāks nekā abās pārējās kaimiņvalstīs.

«Latvijā ir tikai divas jomas, kurās sievietēm piederošu uzņēmumu ir vairāk — veselības un sociālā darba sektorā, kā arī izglītības sektorā. Savukārt vismazāk sievietes dibina uzņēmumu finanšu un apdrošināšanas sektorā, kā arī būvniecības un energoresursu sektorā. Līdzīga situācija vērojama ne tikai pārējās Baltijas valstīs, bet arī Skandināvijā, kur sievietes uzņēmējas visvairāk darbojas dažādu pakalpojumu sniegšanas sfērā, kā arī sociālajā, veselības un izglītības jomā, kamēr vismazāk pārstāvētas energoresursu, finanšu, būvniecības un arī IT nozarēs. Tas liecina, ka dzimumu stereotipi atsevišķās nozarēs ir saglabājušies,» atzīst Miķelsone.

Aptaujas dati liecina, ka 40% sieviešu Latvijā ir apsvērušas domu tuvāko trīs gadu laikā kļūt par uzņēmējām, un tas ir augstākais rādītājs starp Baltijas valstīm. Salīdzinoši 33% sieviešu Lietuvā un 32% sieviešu Igaunijā tuvākajā nākotnē apsver domu uzsākt savu biznesu. Visbiežākais iemesls, kāpēc iecere kļūt par uzņēmēju netiek īstenota – vēl nav atrasta īstā biznesa ideja, kā arī vēlme šobrīd nav tik spēcīga, lai sekotu mērķtiecīga tālāka darbība. Tāpat Baltijas iedzīvotāju vērtējumā biznesa uzsākšanu apgrūtina šā brīža neskaidrā situācija ekonomikā, kā arī birokrātijas un nodokļu slogs. Sava biznesa uzsākšanai traucē arī bailes no neveiksmes un stabilitātes trūkums, kā arī zināšanu un prasmju trūkums. Savukārt, lai uzsāktu savu biznesu, visbūtiskākais faktors tiek minēts finansiāls atbalsts un izdevīgi finansējuma nosacījumi.

Jāpiebilst, ka maijs visā Eiropas Savienībā tiek atzīmēts kā dažādības mēnesis. Tā ir ES iniciatīva, kuras ietvaros uzņēmumi un organizācijas tiek aicinātas īstenot aktivitātes un pasākumus, lai pievērstu uzmanību daudzveidības un iekļaušanas nozīmei darbavietā un sabiedrībā kopumā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas