bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 19.07.2018 | Vārda dienas: Jautrīte, Kamila, Digna
LatviaLatvija

Teju puse Latvijas iedzīvotāju vēlētos kļūt par uzņēmējiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU Pusi Latvijas iedzīvotāju neatturētu ne ģimenes, ne draugu iebildumi, realizējot ieceri par sava biznesa uzsākšanu. Salīdzinājumā ar 2015.gadu tā domā par 13% vairāk cilvēku, apliecinot pieaugošo pārliecību savu mērķu sasniegšanā un noturību pret sociālo spiedienu.

Izvēle sākt biznesu, neskatoties uz citu viedokli, var būt saistīta ar cilvēku vēlmi izjust ekonomisku patstāvību, būt neatkarīgiem, pašiem sev priekšniekam un organizēt savu profesionālo darbību, norāda psiholoģe Zane Avotiņa. Pēc ekspertes domām, cilvēkus mazāk biedē riski, un citu pozitīvā pieredze iedvesmo un iedrošina. «Sabiedrība kļuvusi drošāka. Jāuzsver gan, ka sākt ar ideju un izveidot savu biznesu ir salīdzinoši vienkārši, taču ne katram izdodas attīstīt uzsākto. Veiksmīgāki būs tie, kuri ir spējīgi spriest analītiski, apvienot un vadīt. Viena no profesionāļa raksturojošām īpašībām ir entuziasms,» pētījuma datus komentē psiholoģe.

Noturīgāki pret sociālo spiedienu kļuvuši gan ģimenes cilvēki (48% pret 39%), gan vientuļnieki (58% iepretī pagājušā gada 41%), atklāts Amway globālajā uzņēmējdarbības pētījumā (AGER). Cilvēki ikdienā kļūst prasīgāki pret savu labklājību, mācās apvienot vairākus pienākumus, vēlas attīstīt un būt pilnvērtīgi arī profesionālajā sfērā, līdz ar to arī līdzcilvēku spiediens un sociālais statuss krietni mazāk var ietekmēt savu mērķu sasniegšanu, apgalvo psiholoģe. «Mainās uzskati par privātā un valsts biznesa būtību, līdz ar to arī līdzcilvēki ir iecietīgāki,» saka Avotiņa.

Vispārliecinātākie ir gados jaunie topošie uzņēmēji – seši no desmit respondentiem vecumā no 20 līdz 29 gadiem apliecina, ka tuvinieki un draugi neaizkavētu viņu apņemšanos uzsākt savu biznesu. Savukārt šaubīgākie ir respondenti vecumā no 40 līdz 49 gadiem (44%), tomēr interesanti, ka pēc tam pārliecība par spējām atkal aug – pat 56% senioru pēc 70 gadu vecuma atgūst paļāvību savām spējām īstenot uzņēmējdarbību arī bez tuvāko atbalsta.

«Nav pārsteiguma, ka ļaudis vecumā no 40 līdz 49 gadiem vismazāk gatavi iesaistīties uzņēmējdarbībā – tas ir vecums, kad jādomā par ģimeni un viņi nevar atļauties riskēt. Labās ziņas – vecāka gada gājuma cilvēki (70+) ir pārliecināti par savu spēju sākt biznesu. Var secināt, ka biznesa uzsākšana ir mazāk atkarīga no vecuma, vairāk – attieksmes,» norāda Rīgas Ekonomikas augstskolas (Stockholm School of Economics in Riga, SSE Riga) rektors un profesors Anders Palzovs (Anders Paalzow).

Noturība pret sociālo spiedienu ir daļa no AESI indeksa, kas mēra arī respondenta vēlmi un gatavību uzsākt savu biznesu. Latvijā šis rādītājs ir 47 no 100 punktiem, kas ir līdzīgi kā Eiropā (45 no 100) un vidēji pasaulē (50 no 100). Pat 49% Latvijas iedzīvotāju vēlētos kļūt par uzņēmējiem, taču tikai 40% apgalvo, ka viņi ir tam gatavi un apveltīti ar savas firmas dibināšanai un vadīšanai nepieciešamajām prasmēm.

Kopumā astoņiem no desmit cilvēkiem Latvijā ir pozitīva attieksme pret uzņēmējdarbību, turklāt puse no tiem spēj iedomāties sevi uzsākam biznesu. Lielākoties respondenti par uzņēmējdarbības priekšrocībām uzskata iespēju būt neatkarīgam no cita darbadevēja, īstenot savas idejas un gūt papildu ienākumus.

Ref: 102.000.102. 14136


Pievienot komentāru

  1. arnolds teica:

    Es ari velos klut par miljardieri, jau rit. Bet neko darit negribu.

Ierobežos satiksmi Kārļa Ulmaņa gatvē

Saistībā ar ūdensvada tīkla remontdarbiem no 23.jūlija puksten 7.00 līdz 27.jūlija puksten 24.00 tiks ierobežota transportlīdzekļu satiksme Kārļa Ulmaņa gatvē, pie ēkas Cīruļu ielā 4.

Talsu novadā degošā meža dēļ evakuē apdzīvotu vietu Stikli Ventspils novadā

Plašā meža un kūdras ugunsgrēka dēļ, kas izcēlies Talsu novada Valdgales pagastā, trešdien, 18.jūlijā, no blakus esošā Ventspils novada tiek evakuēta apdzīvota vieta Stikli Puzes pagastā, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta preses pārstāve Inta Palkavniece.

Latvijas augļu realizācija citās Baltijas valstīs pieaugusi par 0,5%

Galvenais no Latvijas izvesto augļu un ogu tirgus ir Baltijas valstis, kurās šā gada pirmajos četros mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo periodu gadu iepriekš realizācija palielinājusies par 0,5%.

Latvijā jūnijā bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada jūnijā bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina trešdien, 18.jūlijā, publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Ugunsgrēka dzēšanas darbi Valdgales pagastā turpinās jau 20 stundu; šobrīd apturēti vēja dēļ

Ziemeļkurzemes virsmežniecības uzraugāmajā teritorijā Talsu novada Valdgales pagasta Lielsalās 17.jūlija vakarpusē izcēlās paaugstinātas bīstamības meža ugunsgrēks kūdras izstrādes purvā. Pastāv iespēja, ka ugunsgrēks izcēlies kūdras ieguves rezultātā.

JKP līderi Saeimas vēlēšanās būs Jurašs, Strīķe, Bordāns, Feldmanis un Šuplinska

Jaunās konservatīvās partijas līderi Saeimas vēlēšanās būs Juris Jurašs, Juta Strīķe, Jānis Bordāns, Krišjānis Feldmanis un Ilga Šuplinska.

18,5% Latvijas iedzīvotāju ir bērni

Šī gada sākumā 18,5% no visiem Latvijas iedzīvotājiem bija bērni vecumā līdz 17 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati.

Koalīcijas partijas vēlas palielināt izdevumus aizsardzībai līdz 2,5% vai 3% no IKP

Valdošās koalīcijas partijas rosina palielināt izdevumus aizsardzībai līdz 2,5% vai 3% no iekšzemes kopprodukta.

Paplašina parādnieku datu bāzi – KIB pievienojas arī Gelvora

Kredītinformācijas Birojs noslēdzis sadarbības līgumu par datu apmaiņu ar parādu piedziņas un uzraudzības uzņēmumu Gelvora, tādejādi ievērojami paplašinot fizisko un juridisko personu kredītvēsturu datu bāzi.

Bankā: Iedzīvotāji ceturksnī veselībai tērē vidēji no 50 līdz 100 eiro

84% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem pēdējo trīs mēnešu laikā ir izmantojuši medicīnas pakalpojumus un tikai 5% visus izdevumus segusi veselības apdrošināšana, atklāj Norvik Bankas veiktā aptauja.

Krievijā paildzina režisora Serebreņņikova mājas arestu

Tiesa Maskavā ir lēmusi pagarināt mājas arestu atzītajam krievu teātra un kinorežisoram Kirilam Serebreņņikovam, kurš apsūdzēts par valsts naudas piesavināšanos.

Parakstīts trešais Rail Baltica līdzfinansējuma līgums

Šī gada 13.jūlijā parakstīja Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta līdzfinansējuma līgumu Rail Baltica dzelzceļa līnijas infrastruktūras būvniecībai. Līguma vērtība ir gandrīz 130 miljoni eiro no kuriem CEF ieguldījums sasniegs 110 miljonu eiro, kas ir 85% no visiem attiecināmajiem izdevumiem

Zviedrija lūdz palīdzību cīņā ar mežu ugunsgrēkiem

Zviedija ir aicinājusi Eiropas Savienības dalībvalstis palīdzēt tai dzēst desmitiem mežu ugunsgrēku, no kuriem daļa skārusi arī apvidus aiz polārā loka.

Plāno palielināt kompensācijas nepilngadīgajiem cietušajiem

Saeimas Juridiskā komisija trešajam lasījumam Saeimā atbalstīja grozījumus, kas paredz palielināt izmaksājamās valsts kompensācijas apmēru nepilngadīgiem cietušajiem.

Igaunijā brīdina uzmanīties no pārkaršanas tveicē un ultravioletā starojuma

Meteorologi Igaunijā izziņojuši brīdinājumu par valstī neierastu karstumu, aicinot iedzīvotājus uzmanīties no pārkaršanas saulē šonedēļ, kad gaisa temperatūra daudzviet Igaunijā pārsniegusi 30 grādus.

Latvijas krājbankas administrators jūnijā atguvis 1,038 miljonus eiro

Likvidējamās Latvijas krājbankas administrators šogad jūnijā atguvis 1,038 miljonus eiro, kas ir 6,9 reizes vairāk nekā mēnesi iepriekš.

Slēgto internātskolu pedagogu atlaišanas pabalstu izmaksai paredz 300 000 eiro

Valdība konceptuāli atbalstīja finansējuma pārdali 300 000 eiro apmērā, lai Izglītības un zinātnes ministrija varētu nodrošināt atlaišanas pabalstu izmaksu pedagogiem pašvaldību dibināto internātskolu reorganizācijas un slēgšanas gadījumā.

Bunkus slepkavības lietā policijai ir pavedieni, tā iekšlietu ministrs

Maksātnespējas administratora, advokāta Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā policijai ir pavedieni, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes atklāj Latvijas iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis

Cilvēktiesību tiesa konstatē Krievijas pārkāpumus Pussy Riot un Poļitkovskas lietās

Eiropas Cilvēktiesību tiesa konstatējusi, ka Krievija ir pārkāpusi cilvēktiesības divās skaļās krimināllietās, proti, aktīvistu grupas Pussy Riot apcietināšanā un notiesāšanā, kā arī žurnālistes Annas Poļitkovskas slepkavības izmeklēšanā.

Valdība apstiprina izmaiņas mēslošanas līdzekļu aprites likumā

Valdība pieņem Zemkopības ministrijas  sagatavotos grozījumus Mēslošanas līdzekļu aprites likumā.

ES vidējās tirgus cenas piena produktiem maijā augušas

Latvijā maijā salīdzinājumā ar mēnesi iepriekš piena produktu cenas nav pieaugušas. Tikmēr Eiropas Savienībā kopumā vidējās tirgus cenas piena produktiem maijā, salīdzinot ar aprīli, turpināja augt.

ES paraksta bloka lielāko brīvās tirdzniecības līgumu ar Japānu

Eiropas Savienība un Japāna ir noslēgušas savstarpēju brīvās tirdzniecības līgumu, kas attieksies uz turpat trešo daļu no visas pasaules iekšzemes kopprodukta un 600 miljonu cilvēku ekonomisko aktivitāti.

VNĪ: Okupācijas muzeja būvuzraudzībai piedāvājumus iesnieguši vairāki pretendenti

VAS Valsts nekustamie īpašumi šonedēļ atver iepirkumu un uzsāk vērtēšanu Okupācijas muzeja ēkas pārbūves, tai skaitā jaunas piebūves būvniecības uzraudzībai.

Vēl neskata likumprojektu, kas paredz eID kartes noteikšanu par obligātu dokumentu no 2023.gada

Valdība vēl neskatīja likumprojektu, kas paredz no 2023.gada elektroniskās identifikācijas kartes noteikt par obligātu identifikācijas dokumentu visiem valsts iedzīvotājiem, kuri sasnieguši 15 gadu vecumu.

Latvijā piecos mēnešos importēts par 7% mazāk cigarešu nekā pirms gada

Latvijā šogad pirmajos piecos mēnešos ievesti 1,828 miljardi cigarešu, kas ir par 7% mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn, liecina Valsts ieņēmumu dienests Akcīzes preču pārvaldes apkopotā informācija.