bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 06.12.2019 | Vārda dienas: Niklāvs, Nikola, Nikolajs, Niks

Teroraktos upuru skaits pasaulē samazinās, bet terorisma skarto valstu skaits pieaug

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Terorisms, Islāma valsts, drošība, miers pasaulē,

Ilustratīvs attēls

Bojāgājušo skaits teroristu uzbrukumos 2018.gadā samazinājies par 15,2%, taču teroraktu skarto valstu skaits pieaudzis, otrdien, 20.novembrī, paziņojis Ekonomikas un miera institūts (IEP).

IEP šogad publicētais Globālā terorisma indekss (GTI) liecina, ka, salīdzinot ar 2014.gadu, kad Tuvajos Austrumos savu ietekmi izvērsa džihādistu grupējums Islāma valsts un teroristu uzbrukumos pasaulē dzīvību zaudēja 33 555 cilvēki, 2018.gadā upuru skaits sarucis par vairāk nekā 50%, sasniedzot 15 952.

2018.gadā bojāgājušo skaits visvairāk sarucis Irākā, kas iepriekšējā gadā pasludināja uzvaru pār Islāma valsti, un Somālijā, kur ASV spēki kopš 2017.gada veic gaisa uzlidojumus grupējuma Shabaab ekstrēmistiem.

Pirmo reizi kopš 2003.gada Irāka nav valsts, kuru terorisms skāris vissmagāk, liecina GTI, kurā terorisms definēts kā nevalstiska spēlētāja pretlikumīga spēka un vardarbības pielietošana vai draudi to pielietot, lai sasniegtu politiskus, ekonomiskus, reliģiskus vai sociālus mērķus ar baiļu, spaidu vai iebiedēšanas palīdzību.

2018.gadā no terorisma vissmagāk cietusi Afganistāna, kur notikuši 1 443 uzbrukumi, kuros dzīvību zaudējuši 7379 cilvēki, secināts pētījumā.

Irāka ierindojas otrajā vietā. Tur pērn noticis 1 131 terorakts, laupot dzīvību 1 054 cilvēkiem, bet trešajā vietā ir Nigērija ar 562 uzbrukumiem un 2 040 bojāgājušajiem.

Ceturtajā vietā saskaņā ar GTI atrodas Sīrija, kur 2018.gadā noticis 131 terorakts, laupot dzīvību 662 cilvēkiem.

Eiropā, kur 2018.gadā nenotika neviens liels terorakts, bojāgājuši skaits samazinājies no vairāk nekā 200 līdz 62, ja salīdzina ar 2017.gadu.

IEP izpilddirektors Stīvs Kileleja (Steve Killelea) norādīja, ka Rietumeiropā bijis mazākais incidentu skaits kopš 2012.gada un viens no faktoriem, kas to veicinājis, ir Islāma valsts ietekmes sabrukums Sīrijā un Irākā.

Viņš sacīja, ka pērn neviens nāves gadījums Rietumeiropā nav bijis saistīts ar šo grupējumu.

Taču Kileleja brīdināja, ka situācija joprojām ir nestabila un Sīrijā darbojas daudzi mazāki grupējumi, kas simpatizē Islāma valstij, tādējādi jauni islāmistu uzbrukumi Eiropā ir iespējami.

Pētījumā arī norādīts, ka, neskatoties uz «terorisma intensitātes mazināšanos», tas joprojām ir plaši izplatīts.

2018.gadā 71 valstī vismaz viens cilvēks gājis bojā terorisma dēļ, kas ir otrs lielākais skaits kopš gadsimta sākuma.

Pētījumā secināts, ka stipri pieaudzis galēji labējo teroristu uzbrukumos bojāgājušo skaits Rietumeiropā, Ziemeļamerikā un Okeānijā. Pēdējos piecos gados šajos reģionos galēji labējo teroristu uzbrukumos mirušo cilvēku skaits pieaudzis par 230%.

Lasiet arī: Europol: Eiropā joprojām saglabājas augsti terorisma draudi

Pētījumā minēti martā notikušie uzbrukumi divām mošejām Jaunzēlandē kā piemērs tam, kā galēji labējo ideoloģija izplatījusies uz valsti, kurā iepriekš gandrīz nemaz nav notikuši terorakti.

Minētajos uzbrukumos Jaunzēlandē dzīvību zaudēja 51 cilvēks.

Pētījuma norādīts, ka ASV galēji labējo terorisma spēkā pieņemšanās atspoguļojusies naida noziegumos.

Taču lielais vairākums teroraktu notikuši vardarbības un konfliktu plosītās valstīs, secināts pētījumā.


Pievienot komentāru

Latvijā pērn aviopasažieru skaita kāpums bijis straujāks nekā ES vidēji

Skaitliski lielākais pasažieru skaits pērn apkalpots Lielbritānijas lidostās – 272 miljoni jeb par 2,9% vairāk nekā 2017.gadā. Otrs lielākais pasažieru skaits reģistrēts Vācijā – 222 miljoni jeb par 4,7% vairāk nekā gadu iepriekš.

Baltijas un Polijas transporta ministri vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica kā galveno transporta politikas prioritāti

Baltijas un Polijas transporta ministri tikšanās laikā vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica projektu kā galveno transporta politikas prioritāti šajā reģionā.

Valdības partijas varētu apspriest kopīgu startu Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Valdību veidojošās partijas, kuras Rīgas domē savukārt atrodas opozīcijā, varētu apspriest kopīgu sarakstu veidošanu startam potenciāli gaidāmajās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās.

Ameriks vēl nav lēmis par dalību iespējamās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās; viens no GKR līderiem varētu būt Burovs

Viņš norādīja, ka Gods kalpot Rīgai plāno startēt ārkārtas vēlēšanās, ja tādas būs, un viens no partijas līderiem, visticamāk, varētu būt pašreizējais Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

VNĪ padomes priekšsēdētājs Bičevskis atkāpies no amata

VAS Valsts nekustamie īpašumi padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Bičevskis nolēmis atkāpties no amata.

Daugavpilī mirusī sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā

«Šī ir būtiska virzība epidemioloģiskās izmeklēšanas gaitā, jo ir apstiprinājusies versija, ka sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā.»

Brexit – viena no iespaidīgākām kļūdām ES vēsturē, atklāti izsakās Tusks

Donalds Tusks, bijušais Eiropadomes priekšsēdētājs, norādījis, ka Lielbritānijas lēmums aiziet no Eiropas Savienības bijusi bloka vēsturē «viena no visiespaidīgākām kļūdām», kas sekojusi «vēl nepieredzētai gatavībai melot».

No nākamā gada reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos mainīsies tarifi

No 2020.gada 15.janvāra reģionālo maršrutu autobusos biļetes cena pieaugs par desmit centiem, bet vilcienos – par desmit vai 20 centiem.

Pūce iesniedz Saeimai likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nolēmusi rosināt Rīgas domes atlaišanu.

Igaunija aicina izbeigt okupāciju un cilvēktiesību pārkāpumus Gruzijā, Ukrainā

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas sanāksmē norādījis, ka starptautisko tiesību pārkāpumi un krīžu turpināšanās Gruzijā un Ukrainā apdraud drošību reģionā un grauj valstu savstarpējo uzticēšanos.

Banku izsniegto kredītu apmērs deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6%

Latvijas banku izsniegto kredītu apmērs šogad deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6% jeb 350,386 miljoniem eiro un šogad septembra beigās bija 13,917 miljardi eiro, tostarp kredītportfelis palielinājies deviņām bankām.

Alūksnes novadā ugunsgrēkos gājuši bojā divi cilvēki

Alūksnes novadā degušas divas dzīvojamās mājas, kā dēļ gājuši bojā divi cilvēki, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

Starp lielākajām Latvijas pilsētām varētu veidot ātrgaitas autoceļus

Latvijas valsts ceļu tīkla attīstības stratēģija paredz veidot ātrgaitas valsts ceļu «mugurkaulu» starp lielākajām Latvijas pilsētām, tie būs ceļi ar atdalītām brauktuvēm un divām joslām katrā braukšanas virzienā.

Francijā 800 tūkstoši iedzīvotāju protestē pret pensiju reformu

Francijas pilsētās virs 800 000 iedzīvotāju devušies gājienos, kamēr dzelzceļnieki, skolotāji un mediķi kopīgi sarīkojuši vērienīga apjoma streiku. Protesta akciju mērķis iestāties pret pensiju reformas pārbūvi.

Bankā: Latvijas iedzīvotāji ir sākuši krāt vairāk

Teju piektdaļai ir izdevies izveidot uzkrājumu trīs un vairāk algu apmērā, savukārt katram desmitajam tas ir vienas līdz trīs algu robežās. Savukārt nekādu iekrājumu nav salīdzinoši nelielai sabiedrības daļai – 7%.

VSAA aicina vecuma pensijas saņēmējus izmantot pensiju 2.līmeņa kapitālu

VSAA oktobra dati liecina, ka 15 700 personas, kam jau ir piešķirta vecuma pensija, nav izmantojušas savu pensiju 2.līmenī uzkrāto kapitālu.

Iekšlietu ministrs cīņā ar kontrabandu vēlas pielietot modernās tehnoloģijas

Efektīvākai cīņai ar kontrabandas ievešanu Latvijā iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens vēlas pielietot modernās tehnoloģijas, kas strādātu paralēli muitas darbiniekiem.

Merkele pirmoreiz apmeklē Aušvicas Holokausta nometni

Vācijas kanclere Angela Merkele piektdien pirmoreiz savā 14 gadus ilgajā valdīšanas laikā apmeklēs Aušvicas koncentrācijas nometni Polijā.

Neziņa par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām turpinās. Akciju cenām dažādas tendences

Pasaules biržās akciju cenas mainījušās dažādos virzienos, ko noteica investoru neziņa par par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām un impīčmenta likumprojekta sagatavošana pret ASV prezidentu Donaldu Trampu.

Saeima atbalsta ideju atlikt Administratīvās atbildības likuma stāšanos spēkā

Saeima pirmajā lasījumā kā steidzamu atbalstījusi grozījumu, ar kuru plānots par Administratīvās atbildības likuma spēkā stāšanās datumu noteikt 2020.gada 1.jūliju, nevis 1.janvāri, kā bija nolemts iepriekš.

Ušakovs esot paudis gatavību startēt Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Eiropas Parlamenta deputāts, bijušais ilggadējais Rīgas mērs Nils Ušakovs ir gatavs startēt galvaspilsētas domes ārkārtas vēlēšanās, ja tādas notiks, apliecinājis Ušakova pārstāvētās partijas Saskaņa valdes priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs.

Daudzviet gaidāmi nokrišņi un brāzmains vējš

Nedēļas nogalē un nākamās darba nedēļas sākumā laika apstākļus Latvijā no rietumiem noteiks cikloni, līdz ar to debesis pārsvarā būs mākoņainas.

Saeima konceptuāli atbalsta Ekonomisko lietu tiesas izveidi

Saeima pirmajā lasījumā atbalstījusi grozījumus likumā Par tiesu varu, kas paredz izveidot Ekonomisko lietu tiesu kā specializētu pirmās instances rajona tiesu.

Igaunijas premjers: Maz ticams, ka Rail Baltica pabeigs iecerētajā laikā

Maz ticams, ka Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa līnijas Rail Baltica projekts tiks pabeigts paredzētajā termiņā – līdz 2026.gadam, atzinis Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!