Tiesa apstiprina konkurences uzraugu bažas par Rīgas satiksmes iesaisti «nanoūdens» iegādes kartelī

Administratīvā apgabaltiesa 20.aprīlī atstājusi spēkā Konkurences padomes (KP) lēmumu, ar kuru iestāde pērn konstatēja SIA Rīgas satiksme un sešu uzņēmumu īstenotu aizliegtu vienošanos pašvaldībai piederošā uzņēmuma rīkotajās cenu aptaujās par nano tehnoloģiskās ķīmijas piegādi, informē KP.

Šis bija pirmais lēmums, kurā KP konstatēja rupjus pārkāpumus paša pasūtītāja – SIA Rīgas satiksme – darbībā, jo uzņēmums veicināja karteli savās cenu aptaujās.

KP 2019.gadā konstatēja, ka seši tirgus dalībnieki ar pasūtītāja atbalstu saskaņoja piedāvājumus divās SIA Rīgas satiksme rīkotajās cenu aptaujās, kas īstenotas no 2012. līdz 2014.gadam par kopējo līguma summu vairāk nekā 800 tūkst. eiro un kuru mērķis bija nano tehnoloģiskās ķīmijas piegāde.

KP lēmumā konstatēja, ka gan pasūtītāja – SIA Rīgas satiksme – amatpersona, gan seši kartelī iesaistītie pretendenti savstarpēji saskaņoja dalības nosacījumus un iesniedzamo dokumentāciju, kā arī vienojās par plānoto uzvarētāju.

Pretendenti apzinājās gan iesaistīšanos aizliegtajās darbībās, gan to konkurenci imitējošu raksturu, norāda KP.

Savukārt pasūtītāja iesaisti karteļa veicināšanā apstiprina arī tas, ka pretendenti bija informēti par dalību cenu aptaujās, vēl pirms tās bija izsludinātas.

KP Juridiskā departamenta direktors Valentīns Hitrovs: «Konkurences padomes lēmums ir zīmīgs ar to, ka līdz ar karteļa dalībniekiem sodīta arī pašvaldības kapitālsabiedrība, kas rīkoja cenu aptauju un aktīvi iesaistījās karteļa īstenošanā. Administratīvās apgabaltiesas spriedums ir pozitīvs apliecinājums konkurences tiesību piemērošanas attīstībai tik aktuālā jautājumā kā publisko līdzekļu tiesisks un efektīvs izlietojums iepirkumos.»

KP priekšsēdētāja p.i. Jānis Račko: «Administratīvās apgabaltiesas spriedums ir iemesls Rīgas domei un tai piederošajām kapitālsabiedrībām, jo īpaši SIA Rīgas satiksme, uzlabot pārvaldību un novērst riskus, kas saistīti ar jebkura līmeņa darbinieku iespējamu iesaisti konkurences kropļošanā. Tikai tad, ja tiks novērstas nepilnības un ievēroti labas pārvaldības principi, pašvaldība un tās kapitālsabiedrības spēs efektīvi ieguldīt nodokļu maksātāju naudu, tostarp mazāk tērējot resursus tiesvedību procesiem, kas saistīti ar kapitālsabiedrību radītiem pārkāpumiem.»

2019.gada lēmumā KP piemēroja SIA Rīgas satiksme 2 417 000 eiro un SIA Sava arhitektūra 700 eiro naudas sodu. Pārējie karteļa dalībnieki ir likvidēti, tāpēc tiem naudas sods nav uzlikts.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas