Tiesa: Lietuva ļāvusi ASV spīdzināt aizturēto savā teritorijā

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) lietā starp Lietuvu un Amerikas Savienoto Valstu drošībnieku aizturētu palestīnieti nolēmusi, ka Baltijas valsts ir ne tikai pieļāvusi, ka ASV Centrālās Izlūkošanas pārvalde (CIP) Lietuvas teritorijā viņu patvaļīgi aiztur un pakļauj spīdzināšanai, bet arī ir līdzatbildīga par šiem cilvētiesību pārkāpumiem.

Saskaņā ar ECT trešdien, 31.maijā, izplatīto paziņojumu presei, prasības iesniedzējs ir 1971.gadā dzimis palestīniešu bezvalstnieks vārdā Zains al Abidins Muhameds Huseins, zināms arī kā Abu Zubeidahs.

Lietas centrā ir notikumi slepenā cietumā, kas saskaņā ar tiesas konstatēto, bijusi CIP ieslodzījuma vieta Lietuvā no 2005.gada februāra līdz 2006.gada martam.

Tiesneši trešdien vienbalsīgi secinājuši, ka tolaik ir notikuši: «Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 3.panta (spīdzināšanas aizliegums) (..), 5.panta (tiesības uz brīvību un drošību), 8.panta (tiesības uz privātās dzīves ievērošanu) un 13.panta (tiesības uz efektīvu aizsardzību valsts institūcijās) pārkāpumi».

Tiesa konstatējusi, ka Huseins atradies Lietuvas jurisdikcijā un ka valsts ir atbildīga par viņa cilvēktiesību pārkāpumiem, kā arī ieteikusi Viļņai pabaigt Huseina lietas izmeklēšanu un vajadzības gadījumā sodīt atbildīgās amatpersonas.

Pārkāpumos cietusī persona joprojām atrodoties kādā ASV ieslodzījuma vietā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas