bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 21.05.2019 | Vārda dienas: Akvelīna, Ernestīne, Ingmārs
LatviaLatvija

Tieslietu ministrs: Latvijā taisnība vispār pastāv, tik – vieni tai ir pakļauti, bet citi nav

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns

«Esmu politikā tieši tāpēc, ka mani kā pilsoni un kā juristu nav apmierinājusi ietekme uz tiesu un politisko sistēmu no cilvēkiem, kas stāv ārpus šīm sfērām. Manuprāt, šī ietekme ir iemesls garajiem Latvijas tiesas procesiem. Problēma ir arī tajā, ka trūkst speciālistu, kas atrisinātu finanšu ekonomikas noziegumus – ja politiķi būtu ļoti ieinteresēti, daudzas lietas būtu pēdējo desmit gadu laikā atrisinātas. Paliek divi varianti – vai nu tie bijuši neprofesionālie politiķi, vai arī viņi ir ieinteresēti, lai situācija nemainītos,» intervijā ar BNN komentē Latvijas tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

 «Vienas krimināllietas tiek ierosinātas, bet citas, kas ir analoģiskas, netiek ierosinātas»

Tieslietu ministra ieskatā, Latvijā pastāv problēma ar godīgu tiesu sistēmas ievērošanu, ko apliecina situācija, ka vienas krimināllietas tiek ierosinātas, bet citas, kas ir analoģiskas, netiek ierosinātas. «Tieši šī tiesībsargājošo iestāžu ietekmēšana no ārpuses – sauciet to par politisku vai nepolitisku – ir radījusi tādu selektīvu tiesiskumu. Rezultātā taisnība vispār pastāv, tik – vieni tai ir pakļauti, bet citi nav.»

Pēc Bordāna domām, pašreizējā ģenerālprokuratūra nepilda savu lomu pietiekami efektīvi. «Gan Moneyval ziņojums, gan ASV Finanšu ministrijas (FinCEN) paziņojums par naudas atmazgāšanu un korupciju Latvijā ir tiešs izmeklēšanas iestāžu jautājums.» Viņaprāt, prokuratūrai šajā lietā būtu jāspēlē izšķiroša loma un jānāk ar stratēģiskiem priekšlikumiem gan uz valdību, gan Tieslietu ministriju.

«Tieši šis ir viens no svarīgākajiem faktoriem, par kādu tiesnešu, prokuroru un izmeklētāju neatkarību ir jārunā – lai visi tiesu procesi tiktu izskatīti vienlīdz godīgi. Lai to panāktu, tieslietu ministram, Augstākās tiesas priekšsēdētājam, ģenerālprokuroram ir jāstrādā kopā, ar vienu mērķi. Viņi nedrīkst darboties tā, it kā būtu cits pret citu pretnostatīti.»

Bordāns atzīmē, ka Prokuratūras loma līdz šim bija pieskaitāma pie izpildvaras, savukārt pašlaik tā strukturāli ir novietota kaut kur zem Augstākās tiesas (AT). «Savukārt AT Prokuratūru nevar ietekmēt. Tādējādi Prokuratūra ir tik neatkarīga, ka tai ir grūti sadarboties ar valsti, piemēram, gūt atbalstu no Tieslietu ministrijas gan finansējuma, gan struktūras jautājumos,» piebilst politiķis.

Viņaprāt, problēma ir tajā, ka nav skaidrības, cik spējīgi ir tie cilvēki, kas vada tik neatkarīgu iestādi. Bordāns uzsver, ka viņiem vajadzētu būt ar pieredzi ne tikai juridiskos jautājumos, bet arī apveltītiem ar organizatoru spējām. «Pēdējo gadu laikā ir ieviesti tiesu varas grozījumi, kas noteic, ka Prokuratūra, kas faktiski ir izpildvara, ir neatkarīgāka par tiesām, kas mani ļoti pārsteidz,» atzīmē tieslietu ministrs.

«Tāpat nav skaidrs, vai tik tiešām no ārpuses neviens neietekmē Prokuratūras darbiniekus,» saka Bordāns. Tieslietu ministrs stāsta, ka, lai pārbaudītu, vai tā ir vai nav, tiek plānots audits – ne tikai Prokuratūrā, bet arī citās Tieslietu ministrijas pakļautībā esošajās iestādēs. Audits, viņaprāt, palīdzēs noskaidrot, vai tieslietu sistēmas ietvaros esošās institūcijas strādā efektīvi.

Vienlaikus Bordāna ieskatā, lai izskatītu krimināllietas, ir svarīgi, lai izmeklēšanas procesā būtu viena centrālā persona, kurai var uzticēties, proti, prokurors. «Prokurors ir centrālā figūra, kas kontrolē gan lietas izmeklēšanu, tās kvalitāti, kā arī atbild par konkrētās lietas kvalitatīvu izskatīšanu tiesas procesā. Tieši šī iemesla dēļ saskatu nepieciešamību veikt zināmu auditu esošajā tieslietu sistēmas uzbūvē,» atzīmē ministrs.

 Tieslietu ministra amats – politiski viens no kārotākajiem

Tieslietu ministra amats gadu desmitiem bijis tāds strīdus ābols gandrīz visām valdībām, uzskata Bordāns. Viņš atgādina, ka Latvijā valdības ir kritušas tieši tieslietu ministra izvēles dēļ. «Ir bijušas valdības, kurās tieslietu ministra vispār nav, jo partijas nevarēja vienoties, kurš politiskais spēks ieņems šo amatu.»

Tāpat, Bordāna ieskatā, vairāki tieslietu ministri no atsevišķiem politiskiem spēkiem bijuši drīzāk kā figūras savos amatos. Viņaprāt, tas ir bijis kā kompromiss starp politiskajiem spēkiem. Bordāns pieļauj domu, ka uz šiem tieslietu ministriem ir bijusi arī politiska ietekme.

«Tā ir Latvijā neatrisināta lieta. Politiskā ietekmēšana, jau sākot ar tieslietu ministra amatu, ir tā, kas novedusi Latviju pie daudzām krīzēm.»

Bordāns uzsver, ka nekad nav apgalvojis, ka tiesneši vai tiesas kā tādas ir atkarīgas no ekonomiskiem grupējumiem. «Bet ir atsevišķi tiesneši, kuri ir.» Līdz ar to tieslietu ministrs sola izmantot savas tiesības un veikt padziļinātas tiesnešu kvalifikācijas pārbaudes.

Ministrs arī atzīmē, ka tiesu sistēmas efektivizēšanā viņš plāno pievērsties tam, kā funkcijas pilda advokatūra. «Proti, ir jautājumi, kas nav bijuši pietiekami atklāti izrunāti starp tieslietu ministru un Latvijas Zvērinātu advokatūras padomi, tās vadību un pašiem advokātiem. Domāju, tur ir ļoti lielas rezerves tam, ka tiesu procesi varētu būt tādi, kas ir draudzīgāki cilvēkiem, proti, efektīvāki pret visu sabiedrību.»

 

«Ministru prezidenti Latvijā – par tiesiskumu atceras tikai brīdī, kad notiek finanšu krīze»

Bordāna ieskatā, Latvijā Ministru prezidenti bieži ir tādi, kuru domāšana balstās uz to, ka visa pamatā ir tikai ekonomika. «Viņi par tiesiskumu atceras tikai brīdī, kad ir finanšu krīze, pārmetot tieslietu jomai, ka tā nav tikusi galā ar tiem ekonomiskajiem noziedzniekiem, kuri izraisījuši šo finanšu krīzi.»

Bordāns atzīmē, ka, lai arī finanšu krīzes ļoti bieži sākas ar banku krahiem, šo krīžu saknes ir daudz dziļākas. «Ja premjeram būtu izpratne par to, ka kopā ar tieslietu ministru var atrisināt pašus būtiskākos finanšu un ekonomikas jautājumus, tas tandēms Latvijā [varētu] mainīt situāciju.»

Tieslietu ministrs atzīmē, ka ar pašreizējo premjeru Krišjāni Kariņu vēlas parunāt par šo tēmu un cer, ka nākotnē spēs ar viņu labāk sastrādāties. Bordāna ieskatā, ar Kariņa politisko pieredzi un veiksmīgu sarunu varēs vairot izpratni, ka Latvija ar tieslietu ministra un premjera ciešāku sadarbību var stiprināt tiesiskumu Latvijā.


Pievienot komentāru

  1. Parkoesnobalsoju! teica:

    Laikam joprojām daži būs vienlīdzīgāki par citiem!
    Visvairāk man JKP lika vilties Juraša neizdošanas un sargāšanas mēģinājumi uzreiz pēc saukļa
    -PAR BEZPRECEDENTA TAISNĪGUMU- pasludināšanu.
    Ar šo Bordāna kgs manās acīs ir izgāzies kā veca sēta un vēlreiz apstiprinājis manu pārliecību, ka,ja vēlēšanas kautko spētu mainīt valdībā, tad sen jau tās ar likumu būtu aizliegtas.

Ušakovs, iespējams, pārkāpis likumu, tiesvedībā ar Ķirsi izmantojot domes resursus

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa saskatījusi iespējamu likumpārkāpumu atstādinātā Rīgas mēra Nila Ušakova rīcībā, tiesvedībā ar Rīgas domes deputātu Vilni Ķirsi izmantojot domes resursus.

Igaunijā izmeklē elektroapgādes pārrāvumu Krievijas pierobežas pilsētā

Igaunijā sākts izmeklēt elektroapgādes pārrāvumu, kas nedēļas nogalē noticis Narvas pilsētā un plašāk valsts ziemeļaustrumu daļā.

Minimālā ienākumu līmeņa celšanai nepieciešami 28 miljoni eiro

Labklājības ministrija izstrādājusi Plānu minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidošanai 2020.– 2021.gadam, kurā ietverto pasākumu realizēšanai nepieciešami apmēram 28 miljoni eiro.

Latvijas prezidentu izraudzīsies jau nākamnedēļ

Kopumā bija divi ierosinājumi – 34 deputātu piedāvājums rīkot Latvijas prezidenta vēlēšanas 5.jūnijā un 45 parlamentāriešu iesniegums, kurā rosināts izraudzīties prezidentu 29.maijā.

Aicina aizliegt Georga lentītes

Nacionālās apvienības deputāti Saeimā iesnieguši likuma grozījumus, kas liegtu sapulcēs, gājienos, piketos, kā arī publiskos izklaides un svētku pasākumos izmantot tā sauktās Georga lentes.

Ukrainas jaunais prezidents sāk ar parlamenta atlaišanu

Ukrainas jaunais prezidents Volodimirs Zelenskis ir pirmdien stājies amatā un savu prezidentūru sācis ar paziņojumu par Augstākās Radas atlaišanu. Izskanējis arī aicinājums ministriem atkāpties no amatiem un atbrīvot iekšlietu un drošības struktūru vadītājus.

Par EP vēlēšanu iecirkņiem iedzīvotājus informēs ar EDS palīdzību

Ar Valsts ieņēmuma dienesta Elektroniskās deklarēšanās sistēmas starpniecību 20.maijā uzsāk informēšanu par Eiropas Parlamenta vēlēšanām.

Pētījums: Iepakojuma ērtums aizvien pārtrumpo draudzīgumu dabai

Latvijas iedzīvotājiem iepakojuma ērtums joprojām ir pirmajā vietā, bet aizvien svarīgāks kļūst tā draudzīgums dabai.

Austrija ceļā uz ārkārtas vēlēšanām pēc labējo koalīcijas izjukšanas

Austrijas premjerministrs Sebastians Kurcs aicinājis valstī sarīkot ārkārtas vēlēšanas pēc tam, kad izjukusi valdošā labējo spēku koalīcija. Vicekanclers no Austrijas Brīvības partijas ir atkāpies no amata, jo publiski vainots par iespējamu tirgošanos ar ietekmi.

Gan piesardzīgi, gan optimistiski. Latvijas lauksaimnieki palielina sējumu platības

Šogad Latvijas lauksaimnieki atsevišķām labības kultūrām ir palielinājuši sējumu platības. Visvairāk platības palielinātas kviešu sējumiem, bet pieaug arī rudzu un auzu platības.

Nekā Personīga: Caur RTAB Saskaņas vēlēšanu kampaņai algoti ārzemju politiskās komunikācijas speciālisti

Izmeklētāju rokās nonākuši dokumenti, kas atklāj, ka pirms 13.Saeimas vēlēšanām Rīgas tūrisma attīstības birojs veicis vismaz desmit pārskaitījumus vairākiem politiskās komunikācijas konsultantiem no Vācijas, Zviedrijas un Spānijas.

Sprādzienā pie Ēģiptes piramīdām cieš tūristi

Ēģiptē 17 cilvēki cietuši miesas bojājumus, kad Gizas piramīdu tuvumā eksplodējis spridzeklis, trāpot tūristu autobusam. Uzbrukumi tūristiem Ēģiptē nav bieži, bet notiek. Iepriekšējais smagais uzbrukums tūristiem valstī noticis 2018.gada decembrī.

Autovadītāj, paskaties, vai tavā ieplānotajā maršrutā pa ceļam nav kādi remontdarbi

Uz autoceļa Jelgava–Iecava Ozolnieku novadā ir sākušies asfaltēšanas darbi, kas turpināsies visu nedēļu, tāpēc tur ir sagaidāma palēnināta satiksme.

de facto: Reklamējoties caur sportu, LDz iztērē miljonu; vairākas organizācijas saistītas ar ZZS

Pagājušajā gadā un šī gada sākumā LDz sevis reklamēšanai tērējis vismaz divus miljonus, turklāt lielāko daļu naudas dodot sporta organizācijām, no kurām vairākas saistītas ar Zaļo un zemnieku savienību.

Pirmajā Rīgas maratonā zem IAAF zelta zīmes uzvar etiopieši; Serjogins finišē desmitniekā

Pirmajā Tet Rīgas maratonā, kas ar šo gadu ieguvis Starptautiskās Vieglatlētikas federāciju asociācijas Zelta kvalitātes zīmi, uzvaras svinēja etiopieši Andualem Belajs Šiferavs un Birke Debele.

Par spīti spēcīgajiem lietiem šonedēļ gaidāmi +29 grādi

Šīs nedēļas sākumā debesis būs mākoņainas, tomēr tās arī bieži skaidrosies. Saulei uzspīdot, dienās gaiss iesils līdz +24…+29 grādiem pēc Celsija.

Nedēļa Lietuvā: Valdošie pārkāpj konstitūciju, ES atklāj konkurences pārkāpumus, Krievijas sliktā nafta

Aizvadītajā nedēļā tiesa Lietuvā secinājusi, ka valdošā partija pārkāpj konstitūciju, izmeklējot medijus, bet Briselē konstatēta Lietuvas tirgus ietekmēšana. Politikā premjerministrs izturējis neuzticības balsojumu.

BNN nedēļas apkopojums: Vēl «garāka» ekonomikas ēna. Kalnmeiers zem lupas

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pelēkā zona, Neizpratne, Atbilstība, Cīņa par prezidentu, Revīzija, NoplūdeKrāpniecība un Tiesvedības izdevumi.

Liepājas ostā nakts reidā atklāj teju 19 tonnas nereģistrētas nozvejas

Valsts vides dienesta Zvejas kontroles departamenta inspektori naktī no 16. uz 17.maiju, veicot zvejas kuģa pārbaudi Liepājas ostā, atklāja teju 19 tonnas nereģistrētas nozvejas.

Igauņu lidsabiedrībai Nordica divu miljonu zaudējumi gadā

Igaunijas valsts lidsabiedrība Nordica 2018.gadā strādājusi ar zaudējumiem 2,3 miljonu eiro apmērā, tā liecina uzņēmuma finanšu rezultāti.

Satversmes tiesa ļauj Rīgas domei pilsētas vēsturiskajā centrā ierobežot «spēļu elles»

Rīgas domes lēmums atteikt SIA Alfor atvērt spēļu zāli Brīvības ielā, Rīgā, atbilst Satversmes normām. Spriedums ir galīgs un nepārsūdzams, tas stāsies spēkā tā publicēšanas dienā.

No Ušakova piedzen 1 000 eiro par labu Ķirsim

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ir noraidījusi atstādinātā Rīgas mēra Nila Ušakova prasību pret Rīgas domes deputātu Vilni Ķirsi par viņa paustajiem izteikumiem, kas, Ušakova ieskatā, bija goda un cieņu aizskaroši.

Ventas Balss redaktore sodīta par nepatiesu ziņu izplatīšanu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa atzinusi Ventas Balss redaktori Gundegu Mertenu vainīgu par nepatiesu ziņu izplatīšanu.

Bezmaksas sabiedriskais transports reģionos un dzelzceļš «kā mugurkauls» – sabiedriskā transporta koncepcija nākamajiem gadiem

Komerciālo maršrutu ieviešana, dzelzceļš kā sabiedriskā transporta sistēmas mugurkauls un bezmaksas sabiedriskais transports reģionos – to paredz ATD un SM izstrādātā sabiedriskā transporta nākotnes koncepcija no 2021. līdz 2030.gadam.

ASV apžēloto trauksmes cēlēju Meningu nosūta atpakaļ cietumā

Tiesa Amerikas Savienotajās Valstīs nosūtījusi atpakaļ cietumā Čelsiju Meningu, kura savulaik nopludinājusi valsts noslēpumus publicēšanai vietnē Wikileaks, bet no ieslodzījuma atbrīvota ar ASV eksprezidenta Baraka Obamas lēmumu.