bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 15.02.2019 | Vārda dienas: Olafs, Aloizs, Alvils, Olavs
LatviaLatvija

Tieslietu ministrs: Latvijā taisnība vispār pastāv, tik – vieni tai ir pakļauti, bet citi nav

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns

«Esmu politikā tieši tāpēc, ka mani kā pilsoni un kā juristu nav apmierinājusi ietekme uz tiesu un politisko sistēmu no cilvēkiem, kas stāv ārpus šīm sfērām. Manuprāt, šī ietekme ir iemesls garajiem Latvijas tiesas procesiem. Problēma ir arī tajā, ka trūkst speciālistu, kas atrisinātu finanšu ekonomikas noziegumus – ja politiķi būtu ļoti ieinteresēti, daudzas lietas būtu pēdējo desmit gadu laikā atrisinātas. Paliek divi varianti – vai nu tie bijuši neprofesionālie politiķi, vai arī viņi ir ieinteresēti, lai situācija nemainītos,» intervijā ar BNN komentē Latvijas tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

 «Vienas krimināllietas tiek ierosinātas, bet citas, kas ir analoģiskas, netiek ierosinātas»

Tieslietu ministra ieskatā, Latvijā pastāv problēma ar godīgu tiesu sistēmas ievērošanu, ko apliecina situācija, ka vienas krimināllietas tiek ierosinātas, bet citas, kas ir analoģiskas, netiek ierosinātas. «Tieši šī tiesībsargājošo iestāžu ietekmēšana no ārpuses – sauciet to par politisku vai nepolitisku – ir radījusi tādu selektīvu tiesiskumu. Rezultātā taisnība vispār pastāv, tik – vieni tai ir pakļauti, bet citi nav.»

Pēc Bordāna domām, pašreizējā ģenerālprokuratūra nepilda savu lomu pietiekami efektīvi. «Gan Moneyval ziņojums, gan ASV Finanšu ministrijas (FinCEN) paziņojums par naudas atmazgāšanu un korupciju Latvijā ir tiešs izmeklēšanas iestāžu jautājums.» Viņaprāt, prokuratūrai šajā lietā būtu jāspēlē izšķiroša loma un jānāk ar stratēģiskiem priekšlikumiem gan uz valdību, gan Tieslietu ministriju.

«Tieši šis ir viens no svarīgākajiem faktoriem, par kādu tiesnešu, prokuroru un izmeklētāju neatkarību ir jārunā – lai visi tiesu procesi tiktu izskatīti vienlīdz godīgi. Lai to panāktu, tieslietu ministram, Augstākās tiesas priekšsēdētājam, ģenerālprokuroram ir jāstrādā kopā, ar vienu mērķi. Viņi nedrīkst darboties tā, it kā būtu cits pret citu pretnostatīti.»

Bordāns atzīmē, ka Prokuratūras loma līdz šim bija pieskaitāma pie izpildvaras, savukārt pašlaik tā strukturāli ir novietota kaut kur zem Augstākās tiesas (AT). «Savukārt AT Prokuratūru nevar ietekmēt. Tādējādi Prokuratūra ir tik neatkarīga, ka tai ir grūti sadarboties ar valsti, piemēram, gūt atbalstu no Tieslietu ministrijas gan finansējuma, gan struktūras jautājumos,» piebilst politiķis.

Viņaprāt, problēma ir tajā, ka nav skaidrības, cik spējīgi ir tie cilvēki, kas vada tik neatkarīgu iestādi. Bordāns uzsver, ka viņiem vajadzētu būt ar pieredzi ne tikai juridiskos jautājumos, bet arī apveltītiem ar organizatoru spējām. «Pēdējo gadu laikā ir ieviesti tiesu varas grozījumi, kas noteic, ka Prokuratūra, kas faktiski ir izpildvara, ir neatkarīgāka par tiesām, kas mani ļoti pārsteidz,» atzīmē tieslietu ministrs.

«Tāpat nav skaidrs, vai tik tiešām no ārpuses neviens neietekmē Prokuratūras darbiniekus,» saka Bordāns. Tieslietu ministrs stāsta, ka, lai pārbaudītu, vai tā ir vai nav, tiek plānots audits – ne tikai Prokuratūrā, bet arī citās Tieslietu ministrijas pakļautībā esošajās iestādēs. Audits, viņaprāt, palīdzēs noskaidrot, vai tieslietu sistēmas ietvaros esošās institūcijas strādā efektīvi.

Vienlaikus Bordāna ieskatā, lai izskatītu krimināllietas, ir svarīgi, lai izmeklēšanas procesā būtu viena centrālā persona, kurai var uzticēties, proti, prokurors. «Prokurors ir centrālā figūra, kas kontrolē gan lietas izmeklēšanu, tās kvalitāti, kā arī atbild par konkrētās lietas kvalitatīvu izskatīšanu tiesas procesā. Tieši šī iemesla dēļ saskatu nepieciešamību veikt zināmu auditu esošajā tieslietu sistēmas uzbūvē,» atzīmē ministrs.

 Tieslietu ministra amats – politiski viens no kārotākajiem

Tieslietu ministra amats gadu desmitiem bijis tāds strīdus ābols gandrīz visām valdībām, uzskata Bordāns. Viņš atgādina, ka Latvijā valdības ir kritušas tieši tieslietu ministra izvēles dēļ. «Ir bijušas valdības, kurās tieslietu ministra vispār nav, jo partijas nevarēja vienoties, kurš politiskais spēks ieņems šo amatu.»

Tāpat, Bordāna ieskatā, vairāki tieslietu ministri no atsevišķiem politiskiem spēkiem bijuši drīzāk kā figūras savos amatos. Viņaprāt, tas ir bijis kā kompromiss starp politiskajiem spēkiem. Bordāns pieļauj domu, ka uz šiem tieslietu ministriem ir bijusi arī politiska ietekme.

«Tā ir Latvijā neatrisināta lieta. Politiskā ietekmēšana, jau sākot ar tieslietu ministra amatu, ir tā, kas novedusi Latviju pie daudzām krīzēm.»

Bordāns uzsver, ka nekad nav apgalvojis, ka tiesneši vai tiesas kā tādas ir atkarīgas no ekonomiskiem grupējumiem. «Bet ir atsevišķi tiesneši, kuri ir.» Līdz ar to tieslietu ministrs sola izmantot savas tiesības un veikt padziļinātas tiesnešu kvalifikācijas pārbaudes.

Ministrs arī atzīmē, ka tiesu sistēmas efektivizēšanā viņš plāno pievērsties tam, kā funkcijas pilda advokatūra. «Proti, ir jautājumi, kas nav bijuši pietiekami atklāti izrunāti starp tieslietu ministru un Latvijas Zvērinātu advokatūras padomi, tās vadību un pašiem advokātiem. Domāju, tur ir ļoti lielas rezerves tam, ka tiesu procesi varētu būt tādi, kas ir draudzīgāki cilvēkiem, proti, efektīvāki pret visu sabiedrību.»

 

«Ministru prezidenti Latvijā – par tiesiskumu atceras tikai brīdī, kad notiek finanšu krīze»

Bordāna ieskatā, Latvijā Ministru prezidenti bieži ir tādi, kuru domāšana balstās uz to, ka visa pamatā ir tikai ekonomika. «Viņi par tiesiskumu atceras tikai brīdī, kad ir finanšu krīze, pārmetot tieslietu jomai, ka tā nav tikusi galā ar tiem ekonomiskajiem noziedzniekiem, kuri izraisījuši šo finanšu krīzi.»

Bordāns atzīmē, ka, lai arī finanšu krīzes ļoti bieži sākas ar banku krahiem, šo krīžu saknes ir daudz dziļākas. «Ja premjeram būtu izpratne par to, ka kopā ar tieslietu ministru var atrisināt pašus būtiskākos finanšu un ekonomikas jautājumus, tas tandēms Latvijā [varētu] mainīt situāciju.»

Tieslietu ministrs atzīmē, ka ar pašreizējo premjeru Krišjāni Kariņu vēlas parunāt par šo tēmu un cer, ka nākotnē spēs ar viņu labāk sastrādāties. Bordāna ieskatā, ar Kariņa politisko pieredzi un veiksmīgu sarunu varēs vairot izpratni, ka Latvija ar tieslietu ministra un premjera ciešāku sadarbību var stiprināt tiesiskumu Latvijā.


Pievienot komentāru

  1. Parkoesnobalsoju! teica:

    Laikam joprojām daži būs vienlīdzīgāki par citiem!
    Visvairāk man JKP lika vilties Juraša neizdošanas un sargāšanas mēģinājumi uzreiz pēc saukļa
    -PAR BEZPRECEDENTA TAISNĪGUMU- pasludināšanu.
    Ar šo Bordāna kgs manās acīs ir izgāzies kā veca sēta un vēlreiz apstiprinājis manu pārliecību, ka,ja vēlēšanas kautko spētu mainīt valdībā, tad sen jau tās ar likumu būtu aizliegtas.

Talgo pārsūdzēs Pasažieru vilciena lēmumu pirkt vilcienus no Škoda Vagonka

Talgo plāno vērsties attiecīgajās iestādēs, apstrīdot piektdien, 15.februārī, paziņoto vērtēšanas rezultātu, uzņēmums paziņojis pēc februāra vidū izskanējušā Pasažieru vilciena lēmuma, ka tas slēgs līgumu ar čehu Škoda Vagonka par 32 jaunu elektrovilcienu iegādi.

ES mazina birokrātijas slogu iedzīvotājiem, kas dzīvo vai strādā citā dalībvalstī

Visā Eiropas Savienībā no 16.februāra sāk piemērot jaunus ES noteikumus tādu izmaksu un formalitāšu samazināšanai, ar ko saskaras iedzīvotāji, kas dzīvo ārpus savas piederības valsts.

LFF rīkos ārkārtas kongresu 28.februārī; izteiks uzticības balsojumu Gorkšam

Latvijas Futbola federācija piektdien, 15.februārī, apstiprināja, ka 28.februārī tā rīkos ārkārtas kongresu, kura darba kārtībā iekļauts arī uzticības balsojums organizācijas prezidentam Kasparam Gorkšam.

VK: Izmaiņas Ieroču aprites likumā virzītas bez pietiekama novērtējuma

Priekšlikums par Ieroču aprites likumā plānoto izmaiņu iekļaušanu, kas ļautu medībās šaujamieroču izmantot jau 16 gadu vecuma, ir virzīts bez pietiekama ietekmes novērtējuma un ir saņemti vairāku organizāciju iebildumi par šādas normas neatbilstību bērnu tiesību aizsardzības principiem, komentē Valsts kontrole.

Lemberga tiesas sēdēm 10 gadu «jubileja»

Ir tāds teiciens: «Dzimšanas dienas ir ārkārtīgi veselīgas – jo to ir vairāk, jo ilgāk tu dzīvo.» Iespējams, ka ar tiesas procesa ilgumu ir līdzīgi: «Jo ilgāks tiesas process, jo mazāk jāsēž cietumā.» 2019.gada 16.februāris ir tā diena, kad var ēst «svinību» kūku, uz kuras ir desmit svecītes un uzraksts «Lemberga tiesai 10». Marinētie dārzeņi un desmit gadu garumā marinētās tiesas sēdes pagaidām jāatstāj tur, kur tās ir – burkās vai Rīgas apgabaltiesā –, jo pašlaik Aivara Lemberga sēdes ir nozīmētas arī uz 2020.gadu.

Ekonomikas attīstība Latvijā saglabājas strauja, bet ir riski negatīvām izmaiņām

Latvijas darba tirgus turpina uzkarst – bezdarba līmenis samazinās, iedzīvotāju līdzdalības līmenis darba tirgū sasniedz jau 70%, un Latvijas darba tirgus piesātinājums turpina augt. Līdz ar to paredzams, ka nākamajos gados turpināsies spiediens uz darba samaksu un inflāciju, kas ilgtermiņā var paaugstināt inflācijas rādītājus.

Latvijā pērn starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā pērn salīdzinājumā ar 2017.gadu starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums, liecina piektdien, 15.februārī, publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati. 2018.gada janvārī–decembrī salīdzinājumā ar 2017.gada 12 mēnešiem eksporta apmērs Latvijā pieaudzis par 7%.

Pūce pieprasa Ušakovam skaidrojumus par VK atklātajiem pārkāpumiem un valsts mērķdotāciju izlietojumu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce pieprasījis Rīgas mēram Nilam Ušakovam paskaidrojumus par Valsts kontroles veiktajā pārbaudē atklātajiem pārkāpumiem, ministrija gaida atbildes arī par to, kā tērētas valsts mērķdotācijas Rīgas pilsētas pašvaldības ceļiem, informē ministra padomniece Agnese Vārpiņa.

Pērn PTAC saņēmis 3 604 sūdzības; visvairāk sūdzas par aviopakalpojumiem

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs 2018.gadā izskatījis 3 604 sūdzības, no kurām vairums, tas ir, 1 027 bijušas par aviopasažieru tiesību pārkāpumiem, liecina PTAC dati.

EP vēlēšanās iedzīvotājiem nozīmē iecirkni, kurā balsot, taču to var mainīt līdz 7.maijam

Eiropas Parlamenta vēlēšanās vēlētājiem tiks nozīmēts iecirknis, kurā jābalso, taču no 16.marta līdz 7.maijam vēlētāji sākotnēji piešķirto iecirkni varēs nomainīt pret citu, informē Centrālās vēlēšanu komisijas pārstāve Kristīne Bērziņa.

Latvijas tūristu mītnēs par 8,2% pieaudzis apkalpoto ārvalstu viesu skaits

Latvijas tūristu mītnēs pērn apkalpoti 2,81 milj. viesu, kas ir par 9% vairāk nekā 2017.gadā. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, viesu pavadīto nakšu skaits audzis par 8,4% un sasniedzis 5,37 milj. Vidējais viesu uzturēšanās ilgums tūristu mītnēs bija divas naktis.

Kontroles dienesta vadītāja: Tas, ka Latvija šobrīd fokusējas teju tikai uz bankas sektora «attīrīšanu», ir absolūti nepietiekami

Ekonomiskie noziegumi nav noziegumi, kuros nav upura, gluži pretēji – cieš visa sabiedrība. Tas, ka Latvija šobrīd fokusējas teju tikai uz bankas sektora attīstību jeb «attīrīšanu», ir absolūti nepietiekami – neviens ekonomisks noziegums nav iespējams bez korupcijas, uzskata Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta vadītāja Ilze Znotiņa.

Iemaksāta Bemhena atbrīvošanai paredzētā 200 000 eiro drošības nauda

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien saņēmusi apliecinājumu par 200 000 eiro drošības naudas iemaksāšanu Rīgas satiksmes iepirkumu krimināllietā iesaistītā bijušā RS valdes priekšsēdētāja Leona Bemhena atbrīvošanai no apcietinājuma.

Pasažieru vilciens tomēr izlēmis pirkt vilcienus no Čehijas Škoda Vagonka

Atkārtoti izvērtējot jauno elektrovilcienu iepirkumā iesniegtos piedāvājumus, AS Pasažieru vilciens izlēmis iegādāties vilcienus no Čehijas ražotāja Škoda Vagonka, piektdien žurnālistiem sacīja Pasažieru vilciena valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis.

Cimdars par savu nomaiņu pirms EP vēlēšanām: «Zirgi būs jāmaina skrējienā»

Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja nomaiņa pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām nozīmē «zirgu nomaiņu skrējiena laikā», LTV raidījumā Rīta Panorāma viedokli paudis pašreizējais CVK vadītājs Arnis Cimdars.

Biržu indeksi krītas; Coca-Cola akcijas cena sarukusi par 8,4%

ASV un Eiropas biržu indeksi ceturtdien, 14.februārī, lielākoties kritās, kamēr tirgu dalībnieki gaidīja ziņas no ASV–Ķīnas tirdzniecības sarunām un Volstrītu skāra negatīva ziņa par ASV mazumtirdzniecības apjoma negaidītu samazināšanos decembrī.

Sevišķi traģisks sprādziens satricina Kašmīru – Indijas, Pakistānas strīda reģionu

Teroraktā Kašmīras reģionā nonāvēti 44 cilvēki, Indijas drošībnieki, saasinot jau ilgstoši saspīlētās attiecības starp kaimiņvalstīm Indiju un Pakistānu, kura atbalsta reģiona pašnoteikšanās centienus.

Vējonis: Katram jāapliecina Satversmes vērtības kā savas

«Mums katram jāapliecina Satversmes vērtības kā savas un jābūt gataviem ik dienu iestāties par Satversmi gan lielās lietās, gan ikdienas sīkumos,» Satversmes pieņemšanas gada dienā 15.februārī paziņoja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Tiesa pagarinājusi ABLV Bank Luxembourg aizsardzības statusu

Luksemburgas komerctiesa pagarinājusi likvidējamajai ABLV Bank piederošās ABLV Bank Luxembourg aizsardzības statusu ar maksājumu ierobežojumiem par pieciem mēnešiem – līdz 2019.gada 4.jūlijam.

Lielbritānijas parlaments noraida valdības pieeju Brexit sarunām

Lielbritānijas valdībai nav izdevies gūt parlamentā prasīto atbalstu pašreizējai Brexit sarunu stratēģijai, jo deputāti to noraidījuši ar 45 balsu pārsvaru. Britu valdības preses pārstāvis savukārt nepiekāpīgi norādījis, ka premjerministre turpināšot uzņemto kursu sarunās ar Briseli, proti, turpināšot centienus panākt juridiski saistošas izmaiņas izstāšanās dokumentos.

Apstiprina noteikumus starppilsētu autobusu pārvadājumu veicināšanai

Eiropas Parlaments apstiprināja savu nostāju gaidāmajās sarunās par noteikumiem, kuru mērķis ir veicināt konkurenci un vienkāršot atļauju piešķiršanas procedūras starppilsētu autobusu pārvadājumos, informē Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

ZZS saraksta līdere EP vēlēšanās varētu būt Reizniece-Ozola

Zaļo un zemnieku savienība Eiropas Parlamenta vēlēšanās kā kandidātu ar pirmo kārtas numuru savā sarakstā plāno virzīt bijušo finanšu ministri, pašreizējo Saeimas deputāti Danu Reiznieci–Ozolu.

Precizēts saraksts ar Rīgas ūdenstilpēm, uz kuru ledus atļauts atrasties

Ņemot vērā laikapstākļus, meteoroloģiskās prognozes, kā arī iespējamību, ka neveidojas pietiekami izturīga ledus kārta, no piektdienas, 15.februāra, tiks ieviestas izmaiņas aizliegumos iedzīvotājiem atrasties uz atsevišķu Rīgas administratīvajā teritorijā esošu ūdenstilpju ledus, informē Rīgas domē.

Tiesa Bemhena atbrīvošanai nosaka 200 000 eiro drošības naudu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa noteica 200 000 eiro drošības naudu Rīgas satiksmes iepirkumu krimināllietā aizdomās turētajam bijušajam RS valdes priekšsēdētājam Leonam Bemhenam.

Latvijā iestājies meteoroloģiskais pavasaris

Brīvdienās laika apstākļus noteiks augsta spiediena atzars, kura ietekmē debesis skaidrosies, uzspīdēs saule un kļūs pavasarīgi silts. Nokrišņi nav gaidāmi. Pūšot lēnam līdz mērenam rietumu puses vējam, nakts un rīta stundās daudzviet var veidoties migla.

Jaunākie komentāri