bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 15.08.2018 | Vārda dienas: Dzelde, Zenta, Zelda
LatviaLatvija

Tikai 12% publisko iepirkumu tiek piemēroti zaļā publiskā iepirkuma kritēriji

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUTikai 12% no publiskajiem iepirkumiem, vērtējot finansiālā izteiksmē, tiek piemēroti zaļā publiskā iepirkuma kritēriji, liecina Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) apkopotā informācija par aizvadīto gadu.

Lai arī līdz šim ir paveiktas būtiskas lietas zaļā publiskā iepirkuma ieviešanā, tomēr nepieciešams vēl vairāk palielināt to iekļaušanu pašvaldību iepirkumos, kā arī veicināt atbilstošu pakalpojumu un produkcijas piedāvājuma paplašināšanu no uzņēmēju puses. To Rīgas plānošanas reģiona (RPR) īstenotā projekta GreenS rīkotajā noslēdzošajā sanāksmē ar uzņēmējiem atzina dažādu jomu eksperti, kas piedalījās diskusijā par zaļā publiskā iepirkuma ieviešanu pašvaldībās.

Kā norāda Rīgas plānošanas reģiona un projekta GreenS pārstāve Aija Zučika, kopumā šī cikla septiņās diskusijās ir apspriestas ļoti vērtīgas lietas, kas nākotnē tikai veicinās zaļā publiskā iepirkuma izmantošanu pašvaldību konkursos.

«Ir bijušas diskusijas gan ar labās prakses piemēriem, gan par kritēriju piemērošanu, gan ar nozares asociācijām par atbilstoša piedāvājuma izstrādi no uzņēmēju puses, kas atsevišķās jomās ir viens no šķēršļiem plašākai kritēriju piemērošanai iepirkumos. Zaļie publiskie iepirkumi ir jauna prakse Latvijai, tāpēc, lai sniegtu atbalstu pašvaldību iepirkumu speciālistiem Rīgas plānošanas reģions kopā ar ekspertiem izstrādāja vērtēšanas kritērijus un tehniskās specifikācijas dokumentus. Šobrīd arī tiek izstrādāts speciāls katalogs ar videi draudzīgiem pakalpojumiem un produktiem, kas atvieglos pašvaldību speciālistu darbu,» skaidro Zučika.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Koordinācijas departamenta direktors Māris Klismets atzīst, ka Latvija kļūst gadu no gada izglītotāka zaļā publiskā iepirkuma jomā.

«Lai iepirkumu uzskatītu par zaļu, tam jāizpilda daudz stigrākas prasības, nekā tas bija trīs gadus atpakaļ. Līdz ar to reālistisks sasniedzamais zaļā iepirkuma īpatsvara mērķis būtu 20% no kopējiem publiskajiem iepirkumiem. Šobrīd daudz vairāk plānots strādāt un diskutēt ar pašvaldību izpildvaru, kas identificēts kā viens no faktoriem, kas kavē zaļā iepirkuma kritēriju piemērošanu pašvaldībās, jo videi draudzīgi pakalpojumi un produkti bieži vien ir dārgāki un izmaksā pašvaldībai dārgāk. Vēl viens virziens, uz ko tiks strādāts, ir būvniecības un pārtikas konkursi, kas būtiski ietekmē kopējos zaļā iepirkuma īpatsvara apjomus. Plānots popularizēt būvniecības dzīves cikla izmaksu aprēķina kalkulatoru,» skaidro Klismets.

Tāpat vinš norāda, ka pērnais gads bijis nozīmīgs Zaļā publiskā iepirkuma sakārtošanā – stājās spēkā jaunais publisko iepirkumu likums, kā arī Ministru kabineta noteikumi, kas reglamentē to piemērošanu konkursos. Viens no iemesliem, kāpēc šī iepirkuma veida izmantošana Latvijā pieaug lēnāk nekā plānots, esot šobrīd straujā Eiropas Savienības fondu apguve, kam netiek līdzi videi draudzīgo kritēriju iekļaušana konkursu nolikumos.

Savukārt IUB Tiesību aktu piemērošanas departamenta direktora vietnieks Oskars Putāns atzīst, ka līdz ar jauno regulējumu normatīvajos aktos varēja just, ka iepirkumu speciālistiem bija apjukums ar zaļo publisko iepirkumu regulējošo noteikumu piemērošanu dzīvē, līdzīgi kā tas ir ar visām jaunām lietām.

«Tas varēja būt viens no iemesliem, kāpēc tik strauji nepieauga zaļo publisko iepirkumu kritēriju īpatsvars kopējā publisko iepirkumu skaitā. Tomēr pērn kopumā IUB saņēma tikai desmit iesniegumus par nepilnībām pārtikas produktu piegādes iepirkumos, kas siatsīti ar minēto noteikumu piemērošanu. Svarīgs priekšnosacījumus, lai attīstītu zaļos publiskos iepirkumus, būtu turpināt izglītot pasūtītājus par to, ka mēs ar iepirkumiem virzāmies uz «saimnieciski visizdevīgāko», nevis «lētāko» piedāvājumu,» atzīmē Putāns.

Valsts reģionālās attīstības aģentūras Elektronisko iepirkumu departamenta Katalogu satura nodaļas vadītāja Elita Kļaviņa, informēja, ka Elektronisko iepirkumu sistēmā (EIS) pirkto preču un pakalpojumu apgrozījums 2017.gadā ir sasniedzis 68,5 miljonus eiro.

Zaļā publiskā iepirkuma kritērijiematbilstošas preces EIS iegādātas par 11,7 miljoniem eiro. EIS e-katalogos ir iekļautas sešas no septiņām preču un pakalpojumu grupām, kurām MK noteikumos ir noteikti obligāti piemērojami zaļā publiskā iepirkuma kritēriji. Iztrūkstošā grupa ir Ielu apgaismojums un satiksmes signāli, kuras specifika neatbilst e-kataloga funkcionalitātei, BNN norāda Rīgas plānošanas reģionā.

Pēc pētījuma datiem vislielāko īpatsvaru, izvēloties «zaļās» preces pretstatā precēm, kam nav piemērojamas «zaļās» prasības, pircēji ir veikuši šādās preču grupās: biroja papīrs (98%), eko datortehnika (82%), datortehnika (82%), servertehnika (79%), drukas iekārtas (51%), tīrīšanas līdzekļi (41%). Tā kā pārtikas preču e-katalogā ir tikai neliels skaits zaļajam iepirkuma atbilstošu preču, to īpatsvars pretstatā pārējām precēm ir neliels – 4%.

BNN jau ziņoja, ka Zaļā publiskā iepirkuma mērķis ir veicināt videi draudzīgas politikas veidošanu pasaulē, samazinot darbības ietekmi uz vidi un veicinot videi draudzīgus un ilgtspējīgus uzlabojumus sabiedrības dzīves apstākļos. Viens no instrumentiem, kā veicināt šādas atbildīgas politikas veidošanu, ir atbilstošu vides un energoefektivitātes prasību iekļaušana valsts un pašvaldību iepirkumos. Tas ļauj nodrošināt ne tikai videi draudzīgu produktu un pakalpojumu īpatsvara pieaugumu, bet sekmē finansiālus un sociālus uzlabojumus pašvaldībās.

Ref:224.000.103.3565


Pievienot komentāru

Kučinskim pārmet par kavēšanos; «dod mājienus» Čakšas demisijai

Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs prasa Ministru prezidentam Mārim Kučinskim skaidrot, kāpēc Saeimā vēl nav iesniegts likumprojekts par kritērijiem medicīnas pakalpojumu iekļaušanai valsts apmaksājamo veselības pakalpojumu klāstā.

Politiski represētajiem plāno piešķirt 100 eiro atbalstu, tam atvēlot 1,28 miljonus

Politiski represētajiem valsts simtgadē plāno piešķirt vienreizēju 100 eiro atbalstu, informē Ministru prezidenta Māra Kučinska preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Onkologs: Marihuāna medicīnā var noderēt, bet Latvijai līdz tam vēl «jāpaaugas»

Marihuāna medicīnā var būt noderīga, tomēr, lai to legalizētu ārstnieciskām vajadzībām, Latvijas sabiedrībai vēl «nedaudz jāpaaugas», savu personīgo viedokli pauda Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis.

ĀCM konstatēts četrām mājas cūkām Saldus novada Zaņas pagastā; Druvas Unguros notiek slimības cēloņa meklējumi

Āfrikas cūku mēris konstatēts Saldus novada Zaņas pagasta Zemgaļos. Slimība uzliesmojusi saimniecībā ar četrām mājas cūkām. Tikmēr nevar izslēgt, ka ĀCM vīruss tā skartajā Saldus novada SIA Druvas Unguri cūku novietnē nonācis ar zāģu skaidām vai autotransportu, informē Pārtikas un veterinārā dienesta Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Bojāgājušo skaits Dženovā pieaudzis līdz 42

Bojāgājušo skaits, kas zaudējuši dzīvību Dženovā, sabrūkot autostrādes tiltam, pieaudzis līdz 42, vēsta Dženovas virsprokurors Frančesko Kodzi.

Lietuvā ieklāta simboliska sliede Mažeiķu–Reņģes dzelzceļa posmā

Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmuma Lietuvos geležinkeliai ģenerāldirektors Mants Bartuška un Polijas naftas koncerna Orlen vadītājs Daniels Obajteks otrdien ieklāja simbolisku sliedi atjaunojamajā dzelzceļa posmā starp uzņēmumam Orlen Lietuva piederošo Mažeiķu naftas pārstrādes rūpnīcu Lietuvā un Reņģi Latvijā, kas tika izjaukts pirms desmit gadiem, kā arī parakstīja vienošanos par abu kompāniju sadarbību.

Nodarbināto skaits Latvijā gada laikā pieaudzis par 17,9 tūkstošiem

Latvijā 2018.gada 2.ceturksnī bija nodarbināti 909,6 tūkstoši jeb 64,4 % iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

Bezdarba līmenis Latvijā šī gada otrajā ceturksnī samazinājies līdz 7,7%

Bezdarba līmenis Latvijā šī gada 2.ceturksnī bija 7,7%. Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, bezdarba līmenis ir samazinājies par 0,5 procentpunktiem, bet gada laikā – par 1,2 procentpunktiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

Sēdē beidzot ir deputātu kvorums – otrajā lasījumā atbalsta stingrākus noteikumus «ātrajiem» kredītiem

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti otrdien, 14.augustā, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Likumprojekts paredz, ka patērētājam noteiktās kredīta kopējās izmaksas, kas pārsniedz 0,07 procentus dienā no kredīta summas, uzskatāmas par nesamērīgām un nav atbilstošas godīgai darījumu praksei.

Vairāk saules IT speciālists atbrīvots pret 20'000 eiro drošības naudu

Restorānu tīkla Vairāk saules IT speciālistam Edgaram Štrombergam, kurš nesen tika atbrīvots no apcietinājuma, tiesa piemērojusi 20 000 eiro drošības naudu, norāda Štromberga advokāts Mareks Halturins.

Noord Natie attīsta jaunu biznesa nišu – piesaista Ventspilij kruīza kuģus

Ventspils ostā jau šīs nedēļas nogalē ienāks pirmais no SIA Noord Natie Ventspils Terminals piesaistītajiem kruīza kuģiem. NNVT uzsver, ka kruīzu biznesa kā jaunā produkta attīstīšana veicinās tūrisma attīstību pilsētā un reģionā, sekmēs pienesumu ekonomiskās attīstības jomā un papaaugstinās NNVT termināla un pilsētas atpazīstamību plašākā mērogā.

KM izsludina atklātu konkursu uz Rundāles pils muzeja direktora amatu

Kultūras ministrija aicina pretendentus pieteikties atklātā konkursā uz Rundāles pils muzeja direktora amatu. Pretendenti pieteikumus aicināti iesniegt līdz šī gada 14.septembrim.

Turcijas liras kursa kāpums mazina spriedzi pasaules akciju tirgos

Pēc ilgstošā un straujā krituma Turcijas liras kurss otrdien pieauga, mazinot spriedzi pasaules akciju tirgos.

Lietuvas Centrālā banka izvērtēs informāciju par Latvijas kapitāla grupu VIA SMS Group

Lietuvas Centrālā banka solījusi papildus izvērtēt informāciju par Lietuvā darbojošos Latvijas kapitāla grupu VIA SMS Group, reaģējot uz Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas locekļa Arvīda Anušauska norādi, ka tajā darbojas personas, kas tieši saistītas ar kādreizējiem Parex bankas īpašniekiem.

Mainītas Āfrikas cūku mēra riska zonu teritorijas

Tā kā Latvijā ir konstatēti vairāki jauni mājas cūku un mežacūku saslimšanas gadījumi ar Āfrikas cūku mēri, tiek grozīta ĀCM II un III riska zonu teritorija. Valdība otrdien, 14. augustā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par ĀCM likvidēšanas un draudu novēršanas kārtību.

Rīgā ierobežos satiksmi Lielbritānijas ārlietu ministra vizītes laikā

Saistībā ar Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes ārlietu ministra Džeremija Hanta vizīti Latvijas Republikā no 14.augusta pulksten 18.00 līdz 15.augusta pulksten 9.00 tiks aizliegta transportlīdzekļu apstāšanās un stāvēšana Elizabetes ielā pie ēkas Elizabetes ielā 55.

Latvijā mazās vīna darītavas varēs ražot vīnu tikai no vietējiem produktiem

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti atbalstīja grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz, ka mazās alkoholisko dzērienu darītavas varēs ražot savu produkciju tikai no savvaļā augošiem un Latvijas teritorijā esošos dārzos vai dravās iegūtiem augiem.

Koalīcija atbalsta EM sagatavotā OIK ziņojuma virzību valdībā ar apspriestajiem precizējumiem

Koalīcija atbalsta Ekonomikas ministrijas sagatavotās obligātās iepirkuma komponentes ziņojuma virzību valdībā ar iepriekš apspriestajiem precizējumiem.

Latvija atbalsta atteikšanos no pulksteņa rādītāju grozīšanas divreiz gadā

Ministru kabinets otrdien, 14.augustā, atbalstīja Ekonomikas ministrijas sagatavoto nacionālo pozīciju, kas paredz pārtraukt pulksteņa rādītāju grozīšanu divas reizes gadā, saglabājot vasaras laiku, norāda ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Vēl mēnesi vēlētāji ārvalstīs var pieteikties balsošanai pa pastu 13.Saeimas vēlēšanās

Vēl mēnesi – līdz 14.septembrim – vēlētāji ārvalstīs var izmantot iespēju pieteikties balsošanai pa pastu 13.Saeimas vēlēšanās, kas notiks šā gada 6.oktobrī, norāda Centrālās vēlēšanu komisijā.

Cik sekmīgi ir Saeimas deputātiem piederošie uzņēmumi? Pelnošāko uzņēmumu galvgalī – ZZS deputāti

Politiķu, kuriem pieder daļas uzņēmumos un kuri ir arī kapitālsabiedrību patiesā labuma guvēji, patlaban ir mazākumā. Lursoft apkopotā informācija liecina, ka kapitāldaļas uzņēmumos patlaban pieder 35 Saeimas deputātiem un Ministru kabineta ministriem. Kopumā politiķi ir 48 uzņēmumu dalībnieki, no tiem visaktīvāk uzņēmējdarbībā iesaistījies Zaļo un Zemnieku savienība frakcijas deputāts Valdis Kalnozols, esot dalībnieks sešos uzņēmumos. ZZS Saeimas frakcijas deputātiem pieder 20 uzņēmumi, savukārt 12 – Saskaņas frakcijas deputātiem

Terorakta izmeklēšana: Aiztur vīrieti, kurš ietriecies cilvēkos pie Londonas parlamenta

Pamatojoties uz aizdomām par teroraktu, Londonā arestēts vīrietis, kurš ietriecies barjerās netālu no parlamenta ēkas, ievainojos vairākus cilvēkus.

Latvijas tūristu mītnēs par 11,3% pieaudzis apkalpoto viesu skaits

Šī gada 2.ceturksnī Latvijas tūristu mītnēs apkalpoti 772,3 tūkstoti viesu, kas ir par 11,3% vairāk nekā 2017.gada 2.ceturksnī, liecina Centrālās statistikas pārvaldes jaunākie dati.

Turcijas liras kursa kritums turpina satricināt pasaules biržas

Turcijas liras kurss pirmdien saruka līdz kārtējam rekordzemajam līmenim, turpinot satricināt pasaules biržas, jo investori bažījas, ka krīze Turcijā varētu negatīvi ietekmēt pasaules ekonomiku.

Atsakās no plāniem dot ārsta palīgiem tiesības izrakstīt nosūtījumus

Veselības ministrija atteikusies no vairāku mediķu organizāciju atbalstītā ierosinājuma dot ārsta palīgiem, kuri strādā pašvaldību feldšerpunktos, tiesības izrakstīt nosūtījumus uz valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem.