Laimīga sagadīšanās paglābj no noslīkšanas; glābēji aicina vairs nekāpt uz ledus

Daudzviet Latvijā ūdenstilpnes jau ir brīvas no ledus vai arī tas ir trausls un plāns. Neskatoties uz to, ka šobrīd atrasties uz ledus ir ārkārtīgi bīstami ne tikai cilvēkiem, bet arī dzīvniekiem, ir pārgalvnieki, kas to neņem vērā.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) trešdien, 25.februārī, plkst.8:30 saņēma informāciju, ka Neretas novada Zalves pagastā, Dienvidsusējas upes ledū ir ielūzis cilvēks. Nokļūstot notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji noskaidroja, ka šorīt kāds 35-40 gadus vecs vīrietis, šķērsojot upi, ielūza ledū. Viņa palīgā saucienus izdzirdēja blakus esošās mājas saimnieks, kas steidzās palīgā. Sākumā saimnieks mēģināja pa ledu nokļūt līdz vīrietim, nesot viņam trepes, pie kurām slīkstošais varētu pieturēties. Bet jau netālu no krasta glābējs pats ielūza plānajā ledū. Tā kā upes krastā viņam atradās laiva, tad saimnieks ar laivas palīdzību, laužot ledu, nokļuva līdz ielūzušajam un nogādāja viņu krastā. Riskējot ar savu dzīvību, saimnieks izglāba slīkstošo vīrieti.

Kad ugunsdzēsēji glābēji ieradās notikuma vietā, vīrietis jau bija izglābts un atradās pie mediķiem. Ugunsdzēsēji glābēji saimnieka laivu nogādāja krastā. Kā atzina ugunsdzēsēji, ledus šajā vietā bija ārkārtīgi plāns un pat neliela uzsitiena rezultātā tas lūza. Ja nebūtu tuvējo māju saimnieks izdzirdējis palīgā saucienus un steidzies glābt, tad visticamāk šis gadījums beigtos traģiski, norāda VUGD, izsakot pateicību drosmīgajam iedzīvotājam, kurš pašaizliedzīgi, riskējot ar savu dzīvību, steidzās palīgā nelaimē nokļuvušajam vīrietim.

VUGD brīdina, ka, ņemot vērā siltos laikapstākļus, turpinās strauja ledus kušana. Vietās, kur ūdeni klāj ledus, tas ir trausls, ļoti plāns un nevienmērīgs. Krasta līnijas daudzviet jau ir brīvas no ledus. Tādēļ glābēji aicina cilvēkus vairs nekāpt uz ledus, jo šobrīd tas jau ir ārkārtīgi bīstami dzīvībai. Svarīgi ir arī vecākiem pārrunāt ar bērniem bīstamības jautājumus un kāpšanas uz ledus iespējamās traģiskās sekas.

VUGD aicina saimniekus parūpēties arī par savu mīluļu drošību. Ja ikdienas pastaigu vieta atrodas ūdenstilpnes tuvumā, tad sunim nedrīkst ļaut šajā vietā brīvi skriet. Dzīvnieks var uzskriet uz ledus un tajā ielūzt. Ja tomēr ir notikusi nelaime, tad saimniekam nevajag riskēt ar savu dzīvību un pašam doties dzīvnieku glābt, bet ir jāzvana uz 112 un jāsagaida glābēju ierašanās.

Tāpat glābēji aicina iedzīvotājus nepaiet vienaldzīgi garām, redzot, ka bērni vai pusaudži slidinās pa nedrošo ledu.

Ja kādam, neskatoties uz brīdinājumiem, gadās ielūzt ledū, tad ir skaļi jāsauc palīgā un apkārtējiem nekavējoties ir jāzvana uz 112, kā arī jācenšas saglabāt miers, nostabilizēt elpošana. Lai palīdzētu, ielūzušajam jātuvojas rāpus vai guļus, netuvojoties līdz pašai ielūzuma vietai. Ielūzušajam apmēram no 2 – 5 metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai kāds cits priekšmets. Ja glābēji ir vairāki, jāievēro, ka vienam no otra jāatrodas 2-3 metru attālumā. Izvelkot cietušo uz ledus vai pašam izkļūstot uz ledus, rāpus jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam.

Ref: 102.000.102.9232

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas