Saeimas Juridiskā komisija atbalsta tiesnešu imunitātes atcelšanu administratīvo pārkāpumu lietās

Saeimas Juridiskā komisija pirms otrā lasījuma atbalstījusi likumprojektus Grozījumi likumā Par tiesu varu un Grozījumi Tiesnešu disciplinārās atbildības likumā, ar kuriem plānots atcelt tiesnešu imunitāti administratīvo pārkāpumu lietās, informē Tieslietu ministrijā.

Lai sekmētu tiesnešu neatkarības un atbildības principu savstarpējo līdzsvaru, izstrādātie grozījumi paredz atcelt tiesnešu imunitāti administratīvo pārkāpumu lietās, vienlaikus paredzot, ka gadījumos, ja pārkāpuma apstākļi liecina par tiesneša amata necienīgu rīcību vai tiesnešu ētikas normu rupju pārkāpumu, tiesnesis papildus var tikt saukts arī pie disciplināratbildības.

Lai nodrošinātu maksimāli operatīvu lēmumu pieņemšanu par tiesneša atstādināšanu no amata pienākumu pildīšanas, kā arī stiprinātu tiesnešu pašpārvaldes lomu, ar grozījumiem tiek paredzēts, ka lēmumu par tiesneša atstādināšanu no pienākumu pildīšanas disciplinārlietas izskatīšanas laikā pieņem Tiesnešu disciplinārkolēģija pēc disciplinārlietas ierosinātāja priekšlikuma vai pēc savas iniciatīvas.

Tāpat ar grozījumiem tiek noteiktas tiesas priekšsēdētāja tiesības ierosināt tiesnešu kvalifikācijas kolēģijai veikt tiesneša profesionālās darbības ārpuskārtas novērtēšanu, ja konstatēti trūkumi tiesneša darba kvalitātē, tādējādi nodrošinot kvalitatīvu tiesas darbu un iespēju pašai tiesu varai reaģēt uz iespējamu tiesnešu neprofesionalitāti un iespējamiem pārkāpumiem tiesneša darba organizācijā.

Ar grozījumiem plānots ieviest jaunu tiesneša amata kandidātu atlases modeli, atsakoties no kvalifikācijas eksāmena kā atsevišķa atlases procesa daļas, kā arī mainot stažēšanās un mācību formātu. Šāds modelis ļaus esošos resursus koncentrēt jau amatā iecelta vai apstiprināta tiesneša apmācībai.

Grozījumi paredz pagarināt tiesnešu disciplināratbildības noilguma termiņu no diviem uz četriem gadiem, nodrošinot iespējas tiesu varai veikt izvērtējumu par iespējamā pārkāpuma faktu un apstākļiem, kā arī nepieciešamības gadījumā piemērot atbilstošus atbildības mehānismus.

Paredzēts, ka grozījumiem par tiesneša imunitātes atcelšanu administratīvo pārkāpumu lietās jāstājas spēkā vienlaikus ar Administratīvās atbildības likuma spēkā stāšanos.

Tieslietu padome 25.novembra sēdē neatbalstīja Tieslietu ministrijas sagatavotos grozījumus, kas paredz precizēt lietu izskatīšanas termiņu pārvaldības procesu tiesā, tiesas priekšsēdētāja tiesības ierosināt tiesnešu kvalifikācijas kolēģijai veikt tiesneša profesionālās darbības ārpuskārtas novērtēšanu, ja konstatēti trūkumi tiesneša darba kvalitātē, kā arī disciplinārsoda tiesnesim uzlikšanas noilguma termiņa pagarināšanu no diviem līdz četriem gadiem. Saeimas Juridiskā komisija, iepazīstoties ar Tieslietu padomes pausto viedokli, tomēr nolēma atbalstīt Tieslietu ministrijas sagatavotos grozījumus, atzīmē ministrijā.

Tāpat ministrijā norāda, ka ar imunitātes administratīvo pārkāpumu lietās atcelšanu tiktu izpildīta arī Eiropas Padomes Starpvalstu pretkorupcijas grupas (GRECO) IV novērtēšanas kārtas ziņojumā Latvijai izteiktā rekomendācija – atcelt tiesnešu administratīvās imunitātes sistēmu.

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. Viduslaiku Nīderlandes mākslinieka Gerarda Dāvida gleznas reprodukcija ,,Kambisa tiesa”, atpazīstama arī, kā ādas novilkšana no negodīga tiesneša, būtu ieteicama apskatam topošiem un esošiem Temīdas kalpiem.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas