bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 22.11.2019 | Vārda dienas: Aldis, Aldris, Alfons

TM rosina 30 000 eiro pretlikumīgo tēriņu slieksni, pēc kura aptur valsts finansējumu politiskām partijām

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUTieslietu ministrija (TM) rosina mainīt regulējumu, kas nosaka, kādos gadījumos partijām var apturēt valsts finansējuma piešķiršanu – ja līdz šim to apturēja, ja politiskais spēks bija pretlikumīgi izmantojis vairāk nekā 10% no kopējā gada laikā piešķirtā valsts finansējuma, tad turpmāk rosināts valsts maksājumus apturēt, ja politiskās organizācijas pretlikumīgi būs iztērējušas vismaz 30 000 eiro.

TM ir iesniegusi priekšlikumus grozījumiem Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā, kas kopā ar citiem 2020.gada budžeta paketē ietvertajiem likumprojektiem pašlaik atrodas Saeimā.

Patlaban partiju finansēšanas likums nosaka, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs var apturēt valsts budžeta finansējuma izmaksas partijām uz vienu gadu, ja ir konstatēts, ka politiskā organizācija ir pārkāpusi noteikumus par valsts budžeta finansējuma izmantošanu, pretlikumīgi izmantojot vairāk nekā 10% no kopējā tai attiecīgajā gadā piešķirtā valsts budžeta finansējuma un lēmums par pretlikumīgi izlietoto valsts finanšu līdzekļu ieskaitīšanu valsts budžetā ir stājies spēkā.

Ņemot vērā, ka pretlikumīgi iztērētās summas limits ir proporcionāls piešķirtā valsts budžeta finansējuma apmēram, TM ieskatā, varot veidoties situācijas, kad, pretlikumīgi iztērējot vienu un to pašu summu, vienai partijai valsts budžeta finansējums tiek apturēts, bet citai – nē.

Turklāt likumprojekts paredz ievērojami palielināt valsts budžeta piešķīrumus partijām – līdz pat 800 000 eiro, tāpēc TM uzskata, ka 10% slieksnis nelikumīgiem tēriņiem ir pārāk augsts.

Jaunās konservatīvās partijas līdera Jāņa Bordāna vadītās ministrijas ieskatā, šāds likuma regulējums ir nesamērīgs, tāpēc tiek rosināts noteikt nelikumīgi iztērētā finansējuma slieksni kā konstantu summu, kuru, pretlikumīgi iztērējot, partija zaudētu valsts budžeta finansējumu. TM kā slieksni piedāvā noteikt 30 000 eiro.

Cits no TM priekšlikumiem paredz noteikt, ka fiziskā persona drīkstēs veikt dāvinājumus (ziedojumus), iemaksāt biedru naudas un iestāšanās naudas partijām no saviem ienākumiem, bet šo līdzekļu kopējais apmērs visām politisko organizāciju (partiju) apvienību veidojošajām politiskajām organizācijām (partijām) kopumā nedrīkstēs pārsniegt 30% no šīs personas iepriekšējā kalendārajā gadā gūtajiem ienākumiem un nedrīkstēs pārsniegt 12 minimālās mēnešalgas.

TM skaidroja, ka ar šo priekšlikumu vēlas novērst situācijas, kad personas veic maksājumus vairākām vienā apvienībā ietilpstošām politiskajām organizācijām, tādējādi pēc būtības apejot likumā noteiktos ierobežojumus.

Ministrija domā, ka vajag ieciest šādu ierobežojumu ziedojumu kopsummai, lai tiktu sasniegts likumprojekta mērķis – mazināt politisko organizāciju un to apvienību atkarību no privātajiem ziedotājiem.

Patlaban republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likums paredz, ka kandidātu sarakstus domes vēlēšanās var iesniegt ne tikai reģistrēta politiskā partija vai to reģistrēta apvienība, bet arī divas vai vairākas reģistrētas politiskās partijas, kuras nav apvienojušās reģistrētā politisko partiju apvienībā. TM piedāvā noteikt, ka šādām nereģistrētām partiju apvienībām valsts finansējums par iegūtajām balsīm pašvaldību vēlēšanās nebūtu piešķirams, jo «politiskās partijas, kuras nav apvienojušās reģistrētā politisko partiju apvienībā, nav politiskās organizācijas».

Lasiet arī: Partiju finansējums: Vai partijām pietiek ar valsts «dzeramnaudu»?

TM uzskata, ka ar savu priekšlikumu nodrošinās «tiesisko noteiktību», jo likumprojekts paredz piešķirt valsts budžeta finansējumu par iegūto balsi pašvaldību vēlēšanās, taču šāda apvienota kandidātu saraksta iesniegšanas gadījumā neesot iespējams noteikt, par kuru politisko partiju vēlētājs ir balsojis.

Tāpat «tiesiskās noteiktības nolūkā» TM rosina noteikt, partiju apvienības varētu tām piešķirto valsts budžeta finansējumu pārskaitīt to veidojošajām politiskajām organizācijām uz atsevišķu Latvijā reģistrētas kredītiestādes kontu. Šāda norma izstrādāta, lai tiesiski tiktu noregulēts jautājums par partiju apvienību tiesībām lemt par valsts budžeta finansējuma nodošanu to veidojošajām politiskajām organizācijām, vienlaikus nosakot, ka šāds lēmums būtu apvienības izvēle, nevis pienākums.

Kā ziņots, Saeima trešdien, 30.oktobrī, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā, kas paredz no nākamā gada būtiski palielināt valsts finansējumu politiskajām partijām, šiem mērķiem papildus piešķirot četrus miljonus eiro.

Likumprojekts paredz piešķirt valsts budžeta finansējumu politiskajām partijām, par kurām iepriekšējās Saeimas vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā 2% vēlētāju. Par katru iegūto balsi Saeimas vēlēšanās paredzēts maksāt 4,5 eiro, savukārt viena balss Eiropas Parlamenta un pašvaldības domes vēlēšanās maksātu 0,5 eiro.

Papildu tam politiskajai partijai, par kuru iepriekšējās Saeimas vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā pieci procenti vēlētāju, ikgadēji plānots piešķirt valsts budžeta finansējumu 100 000 eiro apmērā.

Vienlaikus paredzēti arī ierobežojumi – kopējais vienai politiskajai partijai piešķirtais valsts budžeta finansējums gada laikā nevarēs pārsniegt 800 000 eiro. Grozījumi arī liegs politiskajām partijām veidot parādsaistības.

Jau tagad ir prognozējams, ka galīgajā lasījumā deputāti atbalstīs ievērojami citādāku likumprojektu. Likumprojekta izstrādes gaitā tajā paredzēts iestrādāt arī koalīcijas jaunāko vienošanos par maksimālās summas ierobežojumiem jeb griestiem, ko partija varēs saņemt gan no valsts, gan privātajiem ziedotājiem – 2020.gadā šī summa kopumā varētu veidot 838 500 eiro, bet tā palielinātos, pieaugot minimālajai algai.


Pievienot komentāru

Kariņš neatbalsta budžeta deficīta palielināšanu un kritizē Viņķeles darbu

Kariņš neatbalsta priekšlikumu palielināt budžeta deficītu un aicina veselības ministri Ilzi Viņķeli pievērsties savam pamata uzdevumam, proti, sakārtot veselības aprūpes sistēmu, nevis prasīt naudu uz budžeta deficīta rēķina.

Eesti Energia atstādina SIA Enefit vadītāju, jo vairs neuzticas

Igaunijas energokoncerns Eesti Energia ir atstādinājis no amata Latvijas meitasuzņēmuma SIA Enefit ilggadējo vadītāju Jāni Betheru.

Āfrikas cūku mēris pirmo reizi konstatēts mežacūkām Aizputes un Stoļerovas pagastos

Mežacūku populācijā Āfrikas cūku mēris šogad kopumā konstatēts 369 mežacūkām 68 novadu 172 pagastos.

Pārbaudēs apstiprina: Bērnu masveida saslimšanu Smiltenē izraisīja norovīruss

Smiltenes vidusskolā bērnu masveida saslimšanu izraisīja norovīrusa izplatība, liecina Slimību profilakses un kontroles centra saņemtie laboratoriskās pārbaudes rezultāti.

BIS izveidoto būvniecības lietu skaits šogad audzis par 34,9%

Būvniecības informācijas sistēmā izveidoto būvniecības lietu skaits šogad audzis par 34,9%, sasniedzot 97 886.

Stratēģiskajā padomē atbalsta darba samaksas palielinājuma sadales veidu ārstniecības personām

Veselības nozares Stratēģiskās padomes sēdē paustas atbalsts VM redzējumam par nākamā gada budžetā paredzēto papildu 60,1 miljona eiro sadales veidu ārstniecības personu zemāko mēnešalgu palielinājumam.

Bordāns: Ģenerālprokurora amata pretendentu atlases kārtībai būtiski jāatšķiras no līdzšinējās

Jānis Bordāns rosina nākamā ģenerālprokurora amata kandidāta izvēli uzticēt Tieslietu padomes izveidotai pretendentu vērtēšanas komisijai, atsakoties no esošās kārtības, kad piemērotāko kandidātu izvēlas Augstākās tiesas priekšsēdētājs.

Miers un Kariņš? Latvijas Universitāte Ministru prezidentam piedāvā mierizlīgumu

Tiesā patlaban aktuāla ir tikai lieta pēc Muižnieka kā fiziskas personas pieteikuma, apstrīdot viņam nelabvēlīgo valdības lēmumu. Atbilstoši Administratīvas apgabaltiesas sniegtajai informācijai, šajā lietā LU ir atbildētājas statusā.

Ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā oktobrī samazinājies par 0,2%

Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis ir palielinājies par 1,7%, bet eksportētajai produkcijai samazinājies par 1,9%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas samazinājušās par 1,4 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 2,3%.

Pusaudžiem jākustas! Pasaulē 80% pusaudžu ir mazkustīgi, secina PVO

Pasaules Veselības organizācija pētījumā secinājusi, ka globāli tikai katrs piektais pusaudzis ikdienā kustas pietiekami daudz, lai nepieļautu mazkustīga dzīvesveida kaitējumu veselībai.

Uz VNĪ valdes locekļa amatu pieteikušies 17 kandidāti

Tuvākajā laikā pieteikumu izvērtēšanu uzsāks nominācijas komisija, kas trijās kārtās līdz gada nogalei izraudzīsies labāko kandidātu.

Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs: Rīgas dome atklāti lobē esošos atkritumu apsaimniekotājus – rīcība jāvērtē komisijā

Rīgas dome ar savu lēmumu izsludināt iepirkumu esošajā redakcijā par atkritumu apsaimniekošanu rīkojas pretēji pašas solītajam un šobrīd ar savu rīcību demonstrē esošo atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzēju lobiju.

Kiberdrošība senioriem. Igaunija rīko informatīvus pasākumus 80 bibliotēkās

Lai igauņu senioriem sniegtu padomus, kā rūpēties par savu drošību internetā, vairāk nekā 80 Igaunijas bibliotēkās rīkota kiberdrošības padomu diena.

Attīstībai/Par! aicina mediķu algas palielināt uz budžeta deficīta rēķina

Partiju apvienība Attīstībai/Par! aicina mediķu algām nepieciešamos papildu 60 miljonus eiro nodrošināt uz budžeta deficīta rēķina.

Ukrainā atzīmē Maidana protestu gadadienu, piemin upurus

Kijevā un vairākās citās Ukrainas pilsētās atzīmēta sestā gadadiena kopš tā sauktajiem Maidana protestiem, kuros tika panākta prokremliskā prezidenta Viktora Janukoviča gāšana.

Ievēlēti jauni Latvijas Zinātņu akadēmijas locekļi

LZA Rudens pilnsapulcē par jaunajiem akadēmijas locekļiem ievēlēti divi īstenie locekļi, divpadsmit korespondētājlocekļi, trīs ārzemju un viens goda loceklis.

Probācijas dienesta vadītājs: 4% līdz 6% dzimumnoziedznieku pēc soda izciešanas noziegumus atkārto

Kopumā 4% līdz 6% dzimumnoziedznieku pēc soda izciešanas trīs līdz piecu gadu laikā noziegumus atkārto.

LTV: Notikusi kratīšana pie Rīgas Centrāltirgus Iekšējās drošības daļas vadītāja Danovska

Rīgas Centrāltirgū notikusi kratīšana pie Iekšējās drošības daļas vadītāja Maksima Danovska, liecina Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija.

Ugunsgrēkā Ventspilī gājis bojā cilvēks

Ugunsgrēkā 40 kvādrātmetru platībā dega dzīvokļa griesti, siena un starpstāvu pārsegums.

Saeimas komisija aicina sniegt atsauksmes par NEPLP locekļu amatu kandidātiem

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija aicina ieinteresētos sniegt atsauksmes par pieteiktajiem kandidātiem NEPLP uz locekļu amatiem.

Serbija vaino sabiedroto Krieviju spiegošanā

Serbijas premjerministrs Aleksandrs Vučičs pavēstījis, ka valstī atklātas Krievijas izlūkdienestu darbības, kas saistītas ar Serbijas armiju. Vienlaikus viņš apliecinājis, ka incidents nekaitēs valsts tuvajām attiecībām ar Maskavu.

Tirgus analītiķis: Akciju tirgi, šķiet, atkarīgi tikai no ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām

OECD samazinājis pasaules ekonomikas izaugsmes prognozi nākamajam gadam, norādot, ka pasaules ekonomikas izaugsmi bremzē pieaugošie tirdzniecības konflikti, vāja biznesa investīciju vide un politiskā neskaidrība.

Gaidāms auksts un lielākoties sauss laiks

Piektdien, 22.novembrī, iestāsties auksts laiks – gaisa temperatūra no rīta vietām austrumos pazemināsies līdz pat -7 grādiem.

Rīgas domes opozīcija rosina Burova atstādināšanu

Rīgas domes opozīcijas partijas savākušas nepieciešamos 20 parakstus, lai rosinātu Rīgas domes priekšsēdētāja Oļega Burova atstādināšanu.

Lielbritānijai prognozē lejupslīdi arī organizēta Brexit gadījumā

Lielbritānijas iekšzemes kopprodukts 2020.gadā saruks par vienu procentu arī tad, ja valsts izvairīsies no izstāšanās no Eiropas Savienības bez savstarpēja nolīguma, tā aplēsusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!