Transpersonu jomā ASV izstrādā noteikumus godīgam sportam sieviešu konkurencē

ASV, kur ilgstoši strīdīgs jautājums sabiedrībā un politikā bijis dzimumu mainījušu personu tiesības dažādās dzīves situācijās, kādas transpersonas peldētājas sportiskie sasniegumi likuši ASV Peldēšanas asociācijai pieņemt novatoriskus noteikumus. Tie paredzēti, lai vienlaikus nodrošinātu godīgu sportisko konkurenci un iespēju transpersonām piedalīties profesionālajā sportā.

Kā vēsta britu-amerikāņu ziņu aģentūra Reuters, ASV Peldēšanas asociācija kārtību transpersonu līdzdalībai profesionālajā peldēšanas sportā izstrādājusi pēc situācijas, kas izveidojusies ar peldētāju Liu Tomasu (Lia Thomas). Transsieviete, kura dzimusi kā vīrietis Vils Tomass (Will Thomas), ir peldētāja no Pensilvānijas Universitātes. Trīs gadus startējusi sacensībās kā vīrietis, viņa uzsākusi hormonu terapiju un pārgājusi startēt sieviešu konkurencē, kur uzstādījusi vairākus rekordus, raisot diskusijas sportā sabiedrībā.

Lasiet arī: Interneta milži Vācijā vēršas pret pienākumu informēt policiju

Kamēr Starptautiskā Peldēšanas federācija vēl izstrādā savus vispārējus noteikumus attiecībā uz sportistu dalījumu sieviešu un vīriešu konkurencē kontekstā ar transpersonu jautājumu, ASV tikusi izstrādāta nacionālā, pagaidu kārtība.

Lai nepieļautu negodīgas sportiskas priekšrocības, ko radījusi sportistes sākotnēja, fiziskas attīstība kā vīrietim, ASV Peldēšanas asociācija noteikusi, ka lēmums par šādu priekšrocību esamību vai neesamību būs jāpieņem tīrs neatkarīgu medicīnas speciālistu komisijai. Tai arī jāpārbauda, vai transsievietes sportistes organismā esošais testosterona daudzums nesasniedz konkrētu līmeni vismaz 36 mēnešu periodā. Šos testosterona griestus ASV Peldēšanas asociācija noteikusi piecu nanogrammolekulu apmērā, vēsta Reuters.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas