bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 17.09.2019 | Vārda dienas: Vaira, Vairis, Vera
LatviaLatvija

Trešdaļa IT speciālistu pētījumā atzīst – pēdējos gados viņu darba vietas piedzīvojušas nopietnus kiberuzbrukumus

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

2018.gadā trešā daļa jeb 33% informācijas tehnoloģiju speciālistu visā pasaulē atzinuši, ka pēdējos divos gados viņu pārstāvētās iestādes piedzīvojušas nopietnus kiberuzbrukumus, liecina 84 valstīs veiktais pētījums Harvey Nash/KPMG CIO Survey 2018.

Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) nozīme pasaules valstu pārvaldē un ekonomikā aizvien pieaug, un attiecīgi aug arī kiberuzbrukumu skaits un metodes, ar kādām tie tiek veikti. Pēc Eiropas policijas biroja Eiropas kibernoziedzības apkarošanas centra aprēķiniem kibernoziedzība aug straujāk nekā jebkad agrāk, gadā nodarot simtiem miljardu eiro lielus zaudējumus gan ES dalībvalstīs, gan pasaulē kopumā, informē KPMG pārstāvji.

Kiberuzbrukumus piedzīvo gan uzņēmumi, gan valsts pārvaldes iestādes, un nereti ar mēģinājumiem izgūt personīgos datus ļaunprātīgos nolūkos sastopas arī privātpersonas. KPMG starptautiskais pētījums rāda, ka 77% baidās tieši no organizētās kibernoziedzības, un šis rādītājs, salīdzinot ar 2017.gadu, audzis par sešiem procentpunktiem. Visvairāk apdraudēti jūtas izglītības (22%), naftas un gāzes (20%) un transporta un loģistikas (20%) sektori, bet visvairāk kiberuzbrukumu piedzīvojis izglītības sektors (49%), telekomunikāciju (45%) un izklaides (44%) jomas. Valdības un valsts pārvaldes iestādes 13% gadījumu atzīst, ka nejūtas pietiekami labi pasargātas pret kiberuzbrukumiem, bet 38% valsts pārvaldes iestāžu pēdējo divu gadu laikā piedzīvojušas nopietnus kiberuzbrukumus.

«Gan nacionālās, gan privātās kibertelpas aizsardzība ir ne mazāk svarīga kā mājas durvju aizslēgšana. Zinot, ka apkārt klīst ļaundari, jūs taču neatstāsiet durvis atvērtas un svešiniekiem nestāstīsiet, kur esat paslēpuši atslēgas. Līdzīgi ir ar kiberdrošību. Pat ikdienas lietotāja līmenī ierīcei ir jābūt atbilstoši konfigurētai jeb aprīkotai ar «atslēgām», kas var būt gan vienkāršas, gan sarežģītas, taču pamata drošībai, vismaz elementārai pretvīrusu programmai, ir jābūt. Bez tās jūsu apzinīgā attieksme pret datu drošību un paroļu aizsardzību var izrādīties bezspēcīga,» norāda finanšu audita un biznesa konsultāciju uzņēmuma KPMG IT konsultāciju vadītājs Kaspars Iesalnieks.

Saskaņā ar Eiropas Savienības Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksu vairāk nekā trīs ceturtdaļas jeb 75,3% Latvijas iedzīvotāju regulāri lieto internetbanku pakalpojumus, un 99% banku pārskaitījumu Latvijā tiek veikti elektroniski. 70% interneta lietotāju izmanto mobilās ierīces, lai piekļūtu internetam ārpus mājas vai darba. Preču vai pakalpojumu pirkšanu tiešsaistē veikuši 55% iedzīvotāju. Savukārt 77% iedzīvotāju dokumentus valsts pārvaldes iestādēm iesniedz elektroniski, informē KPMG.

Šī aizvien pieaugošā aktivitāte kibertelpā paver arī jaunas iespējas kibernoziedzniekiem, norāda uzņēmums. Kibertelpā regulāri notiek informācijas sistēmu un mājaslapu uzlaušanas mēģinājumi, kā arī krāpniecisku e-pastu nosūtīšana ar mērķi iegūt personu un autentifikācijas datus vai inficēt ierīces ar vīrusu programmām. Bieži datu noplūdes un sistēmu uzlaušanas iemesli ir nepietiekami droši konfigurētas lietotāju informācijas sistēmas un nepietiekamas zināšanas par drošu tehnoloģiju lietošanu. Privātpersonas visbiežāk saskaras tieši ar krāpnieciskiem e-pastiem un sociālās inženierijas kampaņām. Ļaundariem iegūstot privātpersonu datus, piemēram, paroles, tiek apdraudēti gan banku konti, gan e-pastkastītes kontakti, iespējams izsūtīt krāpnieciskas vēstules konkrētā cilvēka vārdā, piekļūt viņa fotoattēliem un sensitīvai informācijai utt.

«Tāpat kā citās dzīves jomās, arī datoru lietošanā ir vajadzīgas zināšanas, un tas neattiecas tikai uz pamatprasmēm. Kibernoziedznieki meklē aizvien jaunas iespējas, kā iegūt jūsu personīgo informāciju vai tikt klāt jūsu ierīcēs noglabātajiem datiem, tāpēc ir būtiski veikt vismaz elementāros pasākumus – nedalīties ar savām parolēm, neizvēlēties viegli uzminamas vai vienkārši noskaidrojamus personas datus saturošas paroles, nevērt vaļā aizdomīgus e-pastus un to pielikumus un nekavējoties ziņot policijai par izspiešanas mēģinājumiem,» aicina Iesalnieks.

Taču ne mazāk būtiski ir pārliecināties, cik labi aizsargātas ir jūsu ierīces pret dažādiem ārējiem uzbrukumiem – Latvijā konnstatētas 182 436 apdraudētas IP adreses, no kurām 135 796 ir konfigurācijas nepilnības, ko kiberuzbrucēji varētu izmantot uzbrukumu veikšanai, liecina Aizsardzības ministrijas publiskotā informācija.

Ja privātpersonas, bezatbildīgi izturoties pret savu ierīču konfigurāciju, riskē tikai ar saviem privātajiem datiem, nepietiekams nodrošinājums valsts un pašvaldību iestādēs var radīt daudz lielāku postu, kas atsaucas uz sabiedrību kopumā. Lai aktualizētu problēmu un rosinātu sabiedrību pievērst vairāk uzmanības kiberdrošības jautājumiem, Finanšu audita un biznesa konsultāciju uzņēmums KPMG sadarbībā ar Latvijas Pašvaldību savienību (LPS) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) uzsācis projektu Cik kiberdrošas ir Latvijas pašvaldības?, kura ietvaros 15 dažādu lielumu Latvijas pašvaldību mājaslapām tiek veiktas kiberdrošības pārbaudes un novērtēta kiberhigiēna jeb darbinieku izpratnes līmenis. Ar novērtējuma rezultātiem apkopotā veidā sabiedrība tiks iepazīstināta jau aprīlī.

KPMG ir starptautisks biznesa konsultantu uzņēmumu tīkls, kas sniedz audita, revīzijas, nodokļu un konsultāciju pakalpojumus. KPMG darbojas 153 valstīs un visā pasaulē nodarbina 207 000 strādājošo. KPMG Baltijas valstīs ir viens no vadošajiem profesionālu pakalpojumu sniedzējiem reģionā.


Pievienot komentāru

Pagājušajā nedēļā Latvijā un Lietuvā vidējā elektroenerģijas cena kritusies par 9%

Latvijas tirdzniecības apgabala vidējā elektroenerģijas cena bija 46,29 eiro par megavatstundu un Lietuvā – 46,31 eiro par megavatstundu.

Ukraina gatavo 16% kāpumu aizsardzības budžetam

Kijevai gatavojoties sarunām ar Krieviju, Vāciju un Franciju par Donbasa karu, Ukrainas valdība nākusi klajā ar valsts budžeta projektu, kas 2020.gadā paredz aizsardzības tēriņu kāpumu 16% apmērā.

Igaunija: Atlaides Krievijai liecina par Rietumu bezspēcību

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu norādījis, ka nav pieļaujama atkāpšanos no Eiropas Savienības principiem attiecībā uz Krieviju, jo Rietumu bezspēcība ļautu Maskavai īstenot trešo iejaukšanās avantūru.

Latvijā otrajā ceturksnī vairāk vakanču nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā vakanču līmenis otrajā ceturksnī bija 3,2%. Lielāks nekā mūsu valstī šogad aprīlī–jūnijā vakanču līmenis bijis Čehijā, Beļģijā un Nīderlandē, kā arī Vācijā.

Pirmajā Ierēdnis ēno uzņēmēju iniciatīvā piedalās 99 ierēdņi

Iniciatīvas Ierēdnis ēno uzņēmēju dienā – 16.septembrī – 35 uzņēmumu ikdienas darbu iepazīst 99 ierēdņi no 30 valsts pārvaldes iestādēm.

Par divām nedēļām pagarināta pārbaude par ģenerālprokurora Kalnmeiera darbu

Līdz 1.oktobrim pagarināts termiņš, līdz kuram Augstākās tiesas tiesnesei Marikai Senkānei jābeidz pārbaude par ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera darbu, informē AT pārstāve Rasma Zvejniece.

Latvijā brīvo darbvietu skaits pieaudzis par 5,9 tūkstošiem jeb 23,8%

Brīvo darbvietu skaits Latvijā šī gada 2.ceturksnī bijis 30,5 tūkst. un, salīdzinot ar 2018.gada 2.ceturksni, to skaits ir pieaudzis par 5,9 tūkst. jeb 23,8%.

Maxima Tartu cīnās pret jauno konkurentu Lidl

Lietuviešu lielveikalu ķēde Maxima Igaunijas pilsētā Tartu ir neapmierināta ar zonējuma plānu, kas pieļauj pilsētas pirmā Lidl lielveikala atvēršanu blakus Maxima īpašumam.

Pievienojoties Eiropas elektroenerģijas tīklam, būtiski pieaugs enerģijas apmaiņas iespējas

Pēc Baltijas valstu pievienošanās Eiropas elektroenerģijas tīklam, būtiski pieaugs enerģijas apmaiņas un tirdzniecības iespējas, norāda AS Augstsprieguma tīkls valdes priekšsēdētājs Varis Boks.

Transporta piesārņojums: Parīzē plāno 500 eiro dotācijas e-velo iegādei

Francijā ar mērķi samazināt gaisa piesārņojumu tiek apsvērta 500 eiro dotācija miljoniem Parīzes iedzīvotāju, lai tie varētu iegādāties elektrisko divriteni. Līdz 2020.gada februārim Parīzē tiks īstenota arī elektrisko divriteņu īres programma.

Iedzīvotāju sniegtā informācija paplašina Valsts kontroles revīzijas apjomus

Iedzīvotāju iesaiste ir ļoti nozīmīga, jo tā pastarpināti tiek nodrošināta kontrole pār publisko resursu izmantošanu.

Bezdarbnieku pabalstu turpmāk izmaksās astoņus, nevis deviņus mēnešus

Bezdarbnieku pabalsts tiks izmaksāts nevis deviņus, bet gan astoņus mēnešus, samazinot kopējo izmaksājamo summu, tādējādi ietaupot 12 miljonus.

ES noraida Lielbritānijas apgalvojumu par lieliem panākumiem Brexit sarunās

«Milzīgi panākumi» – šādi Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons pirms došanās uz Briseli raksturojis saspringto Brexit sarunu gaitu. Eiropas Komisijas vadība norādījusi, ka joprojām gaida priekšlikumus Ziemeļīrijas robežas jautājumam.

Raidījums: Rīgā piesārņotās teritorijas pazūd no reģistriem, nereti atbrīvojot būvniekus no pienākuma attīrīt zemi

Rīgā piesārņotās teritorijas pazūd no piesārņoto teritoriju reģistriem, tādējādi atbrīvojot būvniekus no ierobežojumiem celtniecībai un prasībām attīrīt zemi, ziņo TV3 raidījums Nekā Personīga.

Zarnu infekcijas simptomi fiksēti 19 bērniem un četriem bērnudārzu darbiniekiem

Līdz 15.septembrim zarnu infekcijas simptomi konstatēti 23 cilvēkiem, tostarp 19 bērniem un četriem pirmsskolas izglītības iestāžu darbiniekiem no Siguldas un tās apkārtnes.

Naftas cenu lēciens pēc uzbrukuma Saūda Arābijas infrastruktūrai

Naftas cenas pasaulē sasniegušas augstāko līmeni pēdējos četros mēnešos pēc tam, kad pret Saūda Arābijas naftas infrastruktūru tikuši vērsti militāri uzbrukumi.

No valsts īpašuma Jūrmalā gadiem ilgi neizdodas izlikt bijušo VID vadītāju Sončiku

Bijušo VID vadītāju Andreju Sončiku jau gadiem neizdodas izlikt no valstij piederošās mājas Jūrmalā, turklāt kādreizējais ierēdnis pat pamanījies ar to piepelnīties, izīrējot īpašumā esošo viesu māju internetā, informē raidījums de facto.

Šogad plāno pabeigt darbu pie jauna valsts pārvaldes atlīdzības regulējuma

Šogad plānots pabeigt jauna valsts pārvaldes atlīdzības regulējuma izstrādi, paredz izskatīšanai Ministru kabinetā iesniegtais Valsts kancelejas informatīvais ziņojums par valsts pārvaldes reformu plāna izpildi.

Šonedēļ jāvelk siltāks apģērbs. Gaidāms auksts un vējains laiks

Pirmdien Latvijā teritorijas lielākajā daļā līs lietus, vairāk nokrišņu būs valsts austrumu daļā, kur arī gaidāmas pērkona lietusgāzes ar krusu.

Nedēļa Lietuvā: Korupcijas lietā atstādina tiesnešus, cilvēktiesību tiesa atzīst partizānu genocīda spriedumu

Lietuvā aizvadītās nedēļas svarīgākie notikumi bijuši divu augsta ranga tiesnešu atstādināšana, Eiropas Cilvēktiesību tiesas piekrišana tam, ka Padomju represijas pret partizāniem vērtējamas kā genocīds, kā arī jaunas frakcijas izveidošanās Seimā.

BNN nedēļas apkopojums: Ārkārtas situācija Rīgā. Amats Dombrovskim. Politiskais krējums būvnieku kartelī

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Ārkārtas situācija, Portfelis, Politikas krējums, Lielos vilcienos, Nauda atrodas, Pensijas kaimiņos, Lēmums, Veselības problēmas un Vasaras beigas.

Latvijā krietni straujāks darbaspēka izmaksu pieaugums nekā ES un eirozonā vidēji

Lielāks darbaspēka izmaksu pieaugums otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo laika periodu reģistrēts Rumānijā, Bulgārijā, Slovākijā, Ungārijā, Igaunijā, Čehijā un Polijā.

Pilsētvides serviss līdzšinējos klientus Rīgā apkalpos Clean R un Eco Baltia vide

Atkritumu apsaimniekotāja Pilsētvides serviss līdz šim apsaimniekotos 4% Rīgas teritorijas turpmāk apkalpos uzņēmumi Clean R un Eco Baltia vide.

Levits: Namībija ir viens no Latvijas tuvākajiem sadarbības partneriem Āfrikas kontinentā

«Namībija ir viens no mūsu tuvākajiem sadarbības partneriem Āfrikas kontinentā, kas sasniegusi iespaidīgus rezultātus gan ekonomiskajā attīstībā, gan biznesa vides uzlabošanā.»

Latvijā janvārī-jūlijā bijis mazākais eksporta kāpums ES

Latvijā šogad janvārī–jūlijā salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis mazākais eksporta pieaugums.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->