Turcija ar varu deportē sīriešu bēgļus uz kara zonu, tā Amnesty International

Cilvēktiesību organizācija Amnesty International intervējusi desmitiem sīriešu bēgļu, kuri tikuši nelikumīgi pārvesti no Turcijas uz karadarbības zonu Sīrijā. Ankara norāda, ka bēgļi pārvietoti pēc pašu vēlmes.

Kā, citējot organizācijas paziņojumu, vēsta vācu sabiedriskais medijs Deutsche Welle, 2019.gadā vairākus mēnešus, kad Turcija gatavojās savam militāram iebrukumam Sīrijas ziemeļaustrumos, tā piespiedusi bēgļus atgriezties karadarbības zonā, pakļaudama cilvēku dzīvības nopietnām briesmām.

Turcijas varasiestādes apgalvo, ka no valstī mītošiem aptuveni trim miljoniem sīriešu bēgļu dzimtenē brīvprātīgi atgriezušies ap 315 000 cilvēku.

Amnesty International savukārt četrus mēnešus ilgā interviju un informācijas pārbaudīšanas darbā atklājusi 20 gadījumus, kad bēgļi, lielākoties vīrieši, vesti pāri robežai sasietām rokām.

Atklāti arī gadījumi, kad bēgļi sisti vai tiem draudēts ar ieslodzīšanu cietumā, bez tam turku policija arī lietojusi viltu, lai panāktu, ka bēgļi paraksta «brīvprātīgas atgriešanās» iesniegumus, maldinot tos par bēgļiem nesaprotamā valodā rakstīto dokumentu patieso saturu, noskaidrojusi organizācija.

«Ir stindzinoši dzirdēt, ka Turcijas šīs nedēļas līgumā ar Krieviju paredzēta bēgļu «droša un brīvprātīga pārvietošana atpakaļ» uz «drošības zonu», kas vēl nav izveidota. Pārvietošanas līdz šim ir bijušas viss, bet ne drošas un brīvprātīgas, un nu apdraudēti ir vēl vairāki miljoni bēgļu no Sīrijas,» tā organizācijas atklāto komentējusi Amnesty International pārstāve Anna Šī (Anna Shea).

Lasiet arī: Eiropas Parlaments aicina noteikt sankcijas pret Turciju saistībā ar iebrukumu Sīrijā

BNN jau vēstīja, ka Turcija vēlas izveidot 30 kilometru platu «drošības zonu» gar Sīrijas robežu, kurā neatrastos kurdu militārie spēki, kurus Turcijas valdība uzskata par teroristisku grupējumu.

Turcija uzbruka kurdu spēkiem pēc tam, kad ASV spēki negaidīti pameta Sīrijas robežu. Par šo lēmumu ASV prezidents Tramps tika asi kritizēts, jo kurdi bija palīdzējuši cīņā Daesh. Tramps gan toreiz teica: «Ļausim kādam cīnīties par šo asinīm ilgi slacīto zemi!»

Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) aprēķini liecina, ka Sīrijas ziemeļaustrumiem izspiesti 176 000 cilvēku, no kuriem 80 000 ir bērni. Kopumā šajā reģionā mājo ap trim miljoniem cilvēku.

Aprēķināts, ka kaujās dzīvību zaudējuši ap 120 civiliedzīvotāju, 259 kurdu kaujinieki, 196 turku atbalstīti sīriešu dumpinieki un septiņi turku kareivji.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas