Turcija atbalsta Zviedrijas un Somijas pievienošanos NATO

Turcija atbalsta Zviedrijas un Somijas pievienošanos NATO, otrdien, 28.jūnijā, paziņoja Somijas prezidents Sauli Nīniste.

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs pavēstīja, ka NATO līderi trešdien oficiāli uzaicinās Somiju un Zviedriju pievienoties aliansei.

Zviedrija, Somija un Turcija otrdien Madridē parakstīja trīspusēju vienošanos, kas «apstiprina, ka Turcija Madrides samitā šonedēļ atbalstīs ielūgumu Somijai un Zviedrijai kļūt par NATO locekļiem», teikts Somijas prezidenta paziņojumā.

Turcijas puse paziņojusi, ka Turcija sarunās ar Zviedriju un Somiju «dabūjusi visu, ko tā vēlējās».

«Turcija ir guvusi ievērojamus panākumus cīņā pret teroristu organizācijām,» teikts Turcijas prezidenta biroja paziņojumā.

Zviedrija un Somija piekritušas «pilnībā sadarboties ar Turciju tās cīņā pret Kurdistānas strādnieku partiju PKK» un citiem kurdu kaujinieku grupējumiem, teikts paziņojumā.

Tās arī piekritušas atcelt embargo ieroču piegādēm Turcijai, kas tika noteikts 2019.gadā, kad Turcija sāka bruņotu operāciju pret Sīrijas kurdiem.

Abas valstis arī aizliegs finansējuma vākšanu un vervēšanu kurdu grupējumiem un novērsīs teroristu propagandu pret Turciju, teikts Turcijas prezidenta biroja paziņojumā.

Otrdien notika sarunas starp Somijas prezidentu Sauli Nīnisti, Zviedrijas premjerministri Magdalēnu Andersoni un Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu.

Somija un Zviedrija ilgstoši atturējās no iesaistīšanās aliansē, taču Krievijas iebrukums Ukrainā radikāli mainījis drošības situāciju Eiropā, tāpēc abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū ļoti strauji pieaudzis atbalsts dalībai NATO.

Alianses dalībvalstis pozitīvi vērtē Somijas un Zviedrijas uzņemšanu, vienīgi Turcija bija paudusi pretestību, apsūdzot abas valstis par patvēruma sniegšanu kaujiniekiem no kurdu bruņotajiem grupējumiem, kas cīnās pret Turcijas valdību. Ankara arī paudusi neapmierinātību, ka 2019.gadā, kad Turcija sāka bruņotu operāciju pret Sīrijas kurdiem, Stokholma un Helsinki noteica sankcijas attiecībā uz bruņojuma piegādēm šai valstij.

Somija un Zviedrija paziņojušas, ka nepiekrīt Turcijas pārmetumiem, un sāka dialogu ar Turciju, lai pārvarētu šķēršļus ceļā uz NATO.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas