Turcija publisko notriektā Krievijas bumbvedēja brīdinājuma ierakstu

Krievijas piloti pie SU-24 tipa bumbvedēja Sīrijā

Turcijas bruņotie spēki 25.novembrī publiskojuši audio ierakstu, kurā pēc to paustā dzirdams, kā Krievijas SU-24 tipa bumbvedēja piloti tika brīdināti par Turcijas gaisa telpas pārkāpumu, īsi pirms Turcijas aviācija to notriekusi.

BBC ziņo, ka ierakstā dzirdams, kā balss angļu valoda saka: «Nekavējoties mainiet kursu uz dienvidiem». Turcijas bruņotie spēki norādījuši, ka Krievijas bumbvedēja piloti neņēmuši vērā desmit šādus brīdinājumus un ka Turcijas puse arī mēģinājusi izglābt izdzīvojušo pilotu.

Krievijas puse savukārt paziņojusi, ka tās spēkiem kopā ar Sīrijas īpašo uzdevumu spēkiem 12 stundas ilgā operācijā izdevies izglābt izdzīvojušo pilotu kapteini Konstantīnu Muraktinu.

Pilots norādījis, ka nav «nekādas iespējas», ka bumbvedējs varētu būt ielidojis Turcijas gaisa telpā un ka nav dots neviens brīdinājums.

Ankara saistībā ar incidentu atgādinājusi, ka Krievijas lidmašīnas kopš Maskavas iesaistīšanās Sīrijas pilsoņu karā šoruden jau vairākkārt iemaldījušās Turcijas gaisa telpā. Par Krievijas kara aviācijas ielidošanu savās gaisa telpās regulāri ziņo arī Baltijas valstis.

Jau vēstīts, ka Turcijas aizsardzības resors uzsver, ka Turcijas F-16 tipa iznīcinātāji Krievijas kara lidmašīnu notriekuši, jo tā pārkāpusi Turcijas gaisa telpu un tās piloti ignorējuši vairākkārtējus brīdinājumus.

Tikmēr Krievija uzsver, ka lidmašīna nav ielidojusi Turcijā un tikusi notriekta virs Sīrijas. Krievijas prezidents Vladimirs Putins incidentu nosaucis par «dūrienu mugurā», un Kremlis pārtraucis militāro sadarbību ar Ankaru.

Paziņots arī, ka uz Vidusjūru tiks nosūtīts ar gaisa aizsardzības sistēmu aprīkots Krievijas jūras spēku kreiseris ar uzdevumu iznīcināt «mērķus, kas radītu potenciālus draudus» Krievijas spēkiem Sīrijā.

Otrdien ārkārtas sanāksmē incidentu apsprieduši NATO valstu vēstnieki, pēc tās organizācija solidarizējusies ar Turciju un tās situācijas vērtējumu, un aicinājusi abas valstis mazināt spriedzi attiecībās.

«Esam vienoti ar Turciju un paužam atbalstu sava NATO sabiedrotā teritorijas nedalāmībai,» pēc sanāksmes paziņojis organizācijas ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs (Jens Stoltenberg).

Ref: 111.111.103.2946

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas