Ūdens līmenis Latvijas upēs vietām cēlies pat par diviem metriem

Latvijas centrālajā un austrumu daļā daudzviet strauji kāpj ūdens līmenis upēs, vietām applūst palienes un citas zemākās vietas, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) dati.

Lielajā Juglā pie Zaķumuižas un Pededzē pie Litenes ūdens līmenis pēdējā diennaktī cēlies par aptuveni diviem metriem, vairākās citās upēs kāpums pārsniedzis metru.

Maija pēdējās dienas un jūnija sākums Latvijas upju baseinos bijuši nokrišņiem bagāti. Aizvadītajās brīvdienās vairāku austrumdaļas upju posmos ūdens līmenis lokāli nokrišņu ietekmē paaugstinājās.

Daugavā Piedrujas-Jēkabpils posmā ūdens līmenis pazeminājās par 2–5 cm, bet Daugavas baseina upēs pārsvarā paaugstinājās par 1–20 cm, izņemot Pededzi pie Litenes, kur ūdens līmenis pazeminājās par 15 cm. Gaujā pie Velēnas ūdens līmenis pazeminājās par 21 cm, bet Valmieras-Carnikavas posmā paaugstinājās par 7–17 cm. Gaujas baseina upēs, Salacā un Salacas baseina upēs ūdens līmenis svārstījās vai pazeminājās.

Lielupē Staļģenes–Slokas posmā ūdens līmenis paaugstinājās par 7…12 cm, bet citās Lielupes baseina upēs ūdens līmenis pārsvarā paaugstinājās par 1–40 cm, vietām svārstījās. Ventā Leckavas–Vārdavas posmā ūdens līmenis paaugstinājās par 2–10 cm, bet Ventas baseina upēs ūdens līmenis pārsvarā svārstījās ±3 cm robežās.

Ūdens temperatūra

15.jūnija rītā ūdens temperatūra Daugavā +17…+21 grāds (pēc Celsija), Latgales upēs +16…+21 grāds, Vidzemes upēs +14…+19 grādu, Zemgales upēs +15…+21 grāds, Kurzemes upēs +14…+20 grādu, ezeros un ūdenskrātuvēs +14…+22 grādi, Baltijas jūras piekrastē +17 grādu, bet Rīgas līča piekrastē +11…+19 grādu.

LVĢMC prognozē, ka tuvākajās dienās, turpinoties nokrišņiem, ūdens līmenis turpinās paaugstināties Latvijas centrālās un austrumu daļas upēs. Straujāks ūdens līmeņa kāpums būs mazākās upītēs, nedēļas vidū ūdens līmenis straujāk paaugstināsies arī lielākās upēs un upju lejteces posmos. Applūdīs zemākās vietas, un ūdens turpinās uzkrāties ieplakās. Ūdens temperatūra upēs un ezeros būtiski nepaaugstināsies.

LVĢMC atgādina: «Ievēro drošību uz ūdens, nepeldies viens, nepārvērtē savus spēkus, kā arī uzmani bērnus ūdenstilpju tuvumā!»

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas