Ugunsdzēsēji turpmāk izsaukumos varēs izmantot dronus

Ilustratīvs attēls

2019.gada septembrī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ir saņēmis pirmos 11 bezpilota gaisa kuģus jeb dronus un tuvākajā laikā tiks uzsākta to izmantošana izsaukumos, informē dienestā.

Dronu integrēšana VUGD darbībā tiek īstenota Interreg V-A Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekta Jauno tehnoloģiju ieviešana pierobežas ārkārtas situāciju apkarošanā (EMERG_TECH, LLI-267) ietvaros.

«Notikuma vietā ugunsdzēsēji glābēji dronus izmantos, lai veiktu izlūkošanu, tajā skaitā, apzinātu notiekošā mērogus, uguns vai bīstamās vielas noplūdes izplatīšanos un citus svarīgus faktorus, kuri nepieciešami lēmumu pieņemšanai. Īpaši nozīmīga dronu izmantošana ir plašos ugunsgrēkos, kuros «skats no augšas» sniedz objektīvu informāciju par notiekošo,» skaidro VUGD pārstāvji.

Ar droniem netiks padots ūdens ugunsgrēka dzēšanai vai veikta cilvēku glābšana no bīstamās zonas, tie tiks izmantoti papildus operatīvās informācijas iegūšanai notikuma vietā.

Šobrīd norisinās darbs pie normatīvo dokumentu sagatavošanas un apmācību programmas izstrādes, jo pirms dronu lietošanas nepieciešams noteikt iekšējos regulējumus un apmācīt VUGD amatpersonas.

«Projekta ietvaros kopumā tiks iegādāti trīs veidu droni – ar optisko kameru (11 gabali, kuri jau ir piegādāti), ar optisko kameru un termokameru (30 gabali, kuri vēl tiks piegādāti), kā arī multifunkcionālos dronus (divi gabali, kuri vēl tiks piegādāti), kuri būs aprīkoti ar augstas izšķirtspējas termokameru un vizuālās redzamības kameru ar spēcīgu optisko palielinājumu. Droni ar optisko kameru un termokameru, kā arī multifunkcionālie droni tiks piegādāti līdz 2020.gada sākumam,» stāsta dienestā.

Dronu izmantošanu VUGD plānots iedalīt divos līmeņos – reģionālajā un nacionālajā:

Reģionālajā līmenī droni tiks izvietoti struktūrvienībās un uz ugunsdzēsības autocisternām, lai veiktu ātru un vienkāršotu izlūkošanu no augšas, norāda dienestā.

Nacionālā līmeņa iesaiste ir paredzēta lielākos notikumos. «Droni tiks izvietoti uz specializētā transportlīdzekļa, kurā varēs nodrošināt video tiešsaisti, kā arī operatīvi veikt ar dronu uzņemtā materiāla pēcapstrādi, veidot divu un trīs dimensiju kartes, kā arī nodrošināt integrāciju kādā citā kartogrāfiskā materiālā.»

Līdz šim VUGD ir izmantojis nodarbināto privātos dronus, ja ir bijusi šāda nepieciešamība lielos izsaukumos.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas