Ukraina pēc kara 8.kara nakts: Kritusi Hersona, apstājusies Kijevas uzbrukuma kolonna, Baltkrievija nogaida

Ukrainā ceturtdienas, 3.marta, rīts nācis ar ziņām par dienvidu ostas pilsētas Hersonas ieņemšanu, kas ir pirmā lielā Ukrainas pilsēta, kura kritusi Krievijas okupācijas spēku rokās. Naktī turpinājusies Kijevas un citu pilsētu bombardēšana, tikmēr pienāk informācija par lielas krievu kara tehnikas apstāšanos ceļā uz Kijevu.

Hersona, kur pirms kara dzīvojuši ap 280 000 cilvēku, ir stratēģisks transporta mezgls pie Dņepras upes ietekas Melnajā jūrā, uz rietumiem no Krievijas anektētās Krimas pussalas. Pēc vairākas dienas ilgas pilsētas aizstāvības Hersonas mērs Ihors Kolikhaevs paziņojis, ka Krievijas spēki ielauzušies pilsētas pašvaldības ēkā un noteikuši iedzīvotājiem komandantstundu, vēsta britu raidorganizācija BBC.

Krievijas nežēlīgos nakts artilērijas un raķešu uzbrukumos pilsētām cietušas virkne pilsētu. Kijevā nogranduši četri lieli sprādzieni, pagaidām nav zināms, kādi bijuši šāviņu mērķi un cik ir nogalināto. Galējo dienvidaustrumu ostas pilsētā Mariupolē, pie Azovas jūras notikuši intensīvi artilērijas uzbrukumi, pastāv bažas par vairākiem simtiem bojāgājušo, vēsta BBC.

Kā ziņo Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform, sprāgstvielu lādiņi krituši ziemeļaustrumu pilsētās Oktirkā, Sumos, Izjumā, trāpot ēkās un nogalinot cilvēkus.

Sauszemes uzbrukumi trešdien kļuvuši intensīvāki gan Ukrainas ziemeļos, gan austrumos, gan dienvidos. Šajā agresijas periodā visdziļāk Ukrainas teritorijā Krievijas okupācijas spēki spējuši iespiesties dienvidos, virzoties no Krimas, un ziemeļos Harkivas, Sumu, Čerņihivas un Kijevas apgabalos. Ukrainas spēki turpina aizstāvēt arī pozīcijas iepriekš daļēji okupētajos Luhanskas un Doņeckas apgabalos, kas atrodas valsts galējos austrumos.

Krievijas karavīru zaudējumi

Krievija pirmoreiz atzinusi, ka karā cietusi smagus militārā personāla zaudējumus, Ukrainas puse vēsta, ka tie ir daudz lielāki. Kā vēsta BBC, Krievija atzinusi, ka pirmajā kara nedēļā nogalināti 498 tās karavīri un ievainoti 1 597. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis trešdienas, 2.marta, vakarā paziņojis, ka krievu karavīru zaudējumi pietuvojušies 9 000, raksta Ukrinform.

Baltkrievu armija pagaidām neiesaistās, ieņemtajās teritorijās trūkst pārtikas

Baltkrievija ir ļāvusi Krievijai iebrukumam Ukrainā izmantot savu teritoriju, kas bijis nozīmīgi, lai kara pirmajā nedēļā iebrucēji nonāktu Kijevas pievārtē. Vienlaikus pagaidām nav ziņu, ka Baltkrievijas bruņotie spēki gatavotos īstenot apjomīgu iesaistīšanos karadarbībā Ukrainas teritorijā, paziņojusi ASV aizsardzības ministrija, kā to citē Ukrinform. ASV arī pavēstījušas, ka liela Krievijas militārā transporta kolonna, kas iepriekšējās dienās virzījusies uz Kijevu, ir apstājusies, jo tai trūkstot degvielas un pārtikas.

Visbeidzot, Ukraina aicinājusi Eiropas Drošības un sadarbības organizāciju un citas starptautiskās organizācijas palīdzēt kara pārņemtajā valstī izveidot humānās palīdzības koridorus. Mihailo Podoļaks, Ukrainas prezidenta kancelejas vadītāja padomnieks, informējis, ka šādi droši ceļi ir vajadzīgi medicīnas personālam, ievainoto un citu cilvēku evakuācijai no Krievijas ieņemtiem Ukrainas ciemiem un pilsētām, kur trūkst pārtikas, medikamentu un notiek laupīšanas, marodierisms un citi noziegumi, vēsta Ukrinform.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas