Ukrainā piemin Černobiļas kodolkatastrofas 30.gadadienu

Ukrainā 26.aprīlī sākušies piemiņas pasākumi, lai atzīmētu 30.gadadienu kopš Ukrainas ziemeļos notika kodolkatastrofa, kas vēl līdz šim brīdim ir postošākā atomelektrostaciju darbības vēsturē.

Piemiņas pasākumi sākti ar sirēnu atskaņošanu naktī uz otrdienu tajā pašā laikā, kad Černobiļas AES pirms 30 gadiem notika pirmais sprādziens, ziņo BBC.

Dienas gaitā Ukrainas prezidents Petro Porošenko piedalīsies piemiņas pasākumā netālu no avarējušā kodolreaktora. Notiks arī dievkalpojumi upuru ģimenēm Kijevā un Slavutičas pilsētā, kas uzcelta bijušo AES darbinieku izmitināšanai.

1986.gada 26.aprīlī nekontrolētas ķīmiskas reakcijas radītā sprādzienā tika norauts kodolreaktora jumts un liels radioaktīvo vielu apjoms tika izkaisīts apkārtējā vidē Ukrainā, Baltkrievijā, Krievijā un plašāk Eiropā uz ziemeļiem no Černobiļas.

Jau vēstīts, ka saskaņā ar vides aizsardzības organizācijas Greenpeace pasūtītu zinātnisku pētījumu rezultātiem kopējais izotopu cēziju-137 un stronciju-90 piesārņojuma līmenis Černobiļas AES tuvumā ir samazinājies, taču tas joprojām saglabājas augsts.

Pētījumā «Kodolrētas: Černobiļas un Fukušimas paliekošais mantojums» organizācija vēsta, ka piesārņotajās teritorijās Ukrainā, Baltkrievijā un Krievijā, kur dzīvo aptuveni pieci miljoni cilvēku, atsevišķās pārtikas izejvielās, piemēram, labībā, radiācijas līmenis ir pieaudzis.

«Tā kā piesārņojums tur dzīvojošajiem būs līdzās vēl desmitiem gadu, saglabāsies arī piesārņojuma ietekme uz to veselību. Tūkstošiem bērnu – pat tiem, kuri dzimuši 30 gadus pēc Černobiļas – joprojām nākas dzert pienu ar radioaktīvo piesārņojumu,» secina Greenpeace un uzsver, ka Ukrainai – mazākā apmērā arī Baltkrievijai un Krievijai – pašreizējo ekonomisko grūtību apstākļos nepietiek līdzekļu piesārņojuma mazināšanai.

Ref: 111.111.103.3407

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas